TOPlist
Sledujte nás:

Desatero pro zvýšení efektivity vašeho tréninku

Zpět

cvičící žena

1. Zkontrolujte zdravotní stav – ujistěte se, že váš zdravotní stav je v pořádku, že nemáte žádná zdravotní omezení, která by znemožnila provádět cvičení správně, bezpečně a tím pádem zpomalila výsledky vašeho snažení.

2. Otestujte aktuální kondici – složení těla, míry, existují i různé testy kondice, kterými zjistíte, jak na tom právě nyní jste. Jedná se například o test chůze, testy zkrácených svalů.

Složení těla můžete zjistit pomocí Bodystatu, Inbody, případně postačí změřit míry, abyste za několik týdnů mohli zkontrolovat vaše výsledky. Tělesná analýza je lepší, protože zjistíte přesné množství svalové hmoty a tukové tkáně.

3. Nastavte si reálný cíl – než začnete cvičit, nastavte si menší a snadněji dosažitelné cíle s ohledem na věk, fyzickou kondici, tělesné dispozice a zdravotní stav.

4. Zjistěte si informace o cvičení, které chcete navštěvovat, získejte informace o tom, jaké cvičení je pro váš cíl to pravé, najděte si reference na cvičitelku, trenéra apod.

5. Protahujte se před každým cvičením i po něm – protažení svalů je důležitá prevence zranění a hlavně také připraví svaly pro maximální rozsah pohybu, což je pro svalovou práci a kýžené výsledky důležité. Čím více svalových vláken během pohybu zapojíte, tím lépe sval procvičíte.

protahující se paní

6. Nezapomínejte na správnou techniku cvičení – mnoho lidí se domnívá, že čím více si dá do těla tím lépe, avšak velmi často je to na úkor techniky cvičení, správného dýchání, optimální tepové frekvence. Skutečně v tomto případě platí, že mnohdy méně znamená více!

7. Hlídejte tepovou frekvenci – málokdo sleduje během cvičení tepovou frekvenci a přitom právě sledování tepové frekvence mnoho napoví o efektivitě cvičení!

hodiny na zápěstí

Díky stálé kontrole tepové frekvence budete mít jistotu, že jste si nastavili optimální intenzitu cvičení.

Pro spalování tuků stačí u většiny hubnoucích tepová frekvence do max. 160 tepů/min a to je údaj stačící i pro 20 letou slečnu. Ještě nižší tepová frekvence by stačila u osob starších, osob s nadváhou či s nízkou fyzickou kondicí. Tuto tepovou frekvenci je vhodné udržovat minimálně po dobu 20 -60 minut.


Pomocí sporttesteru budete mít svou tepovou frekvenci pod kontrolou po celou dobu cvičení a tím si zajistíte ty nejlepší výsledky.

Na trhu již existuje celá řada sporttesterů s hrudním pásem či bez něj a mnoha přidanými funkcemi.

Užitečné funkce sporttesterů:

* měření srdeční frekvence s přesností EKG

* možnost nastavení individuální tréninkové zóny

* akustický a vizuální alarm při opuštění tréninkové zóny

* průměrná srdeční frekvence (Average)

* maximální tréninková srdeční frekvence

* spotřeba kalorií v Kcal (základ jogging)

* spalování tuku v g/oz Časové funkce

* hodinový čas

* kalendář a dny v týdnu

* datum

* alarm / budík

* stopky

* odolnost proti vodě do 30m

* možnost montáže na kolo


VÝPOČET PRO OPTIMÁLNÍ TEPOVOU FREKVENCI

Maximální tepová frekvence (TF MAX) = 220 - Váš aktuální věk (např. 220 - 40 = 180)

Minimální tepová frekvence (TF MIN) = změříme těsně po probuzení či po 5 minutách v naprostém klidu (hodnoty se pohybují kolem 60-70)

Tepová rezerva (TR) = TF MAX - TF MIN (např. 180 - 60 = 120)

Optimální TF pro hubnutí = TR * 0,6 + TF MIN (např. 120 * 0,6 + 60 = 132 tepů za minutu)


8. Nezapomínejte na F.I.T. – sledujte pravidelně Frekvenci cvičení, Intenzitu cvičení a délku Trvání cvičení. Pravidelně ji přizpůsobujte aktuální kondici.

9. Předcházejte stereotypu a tím stagnaci – zaměřte se taktéž na obměnu druhu cvičení, nezapomínejte i na rutinní pohyb.

10. Základem úspěchu je také doplnění tréninku dostatečným pitným režimem a vhodnou stravou.

lahev vody


Různé druhy cvičení můžete vyzkoušet i v rámci kurzů zdravého hubnutí

kurzu hubnutí získáte podporu skupiny i odborníka. Umíme celé hubnutí zpříjemnit a motivovat vás od začátku do konce. Prozradíme vám také, jak opět nepřibrat. Už žádné diety, vsaďte na odbornost našich lektorů a léty prověřenou metodiku.

>> Vyberte si z nabídky kurzů zdravého hubnutí se cvičením <<

V Praze můžete navštěvovat i samotné cvičení. Cvičení je vhodné pro začátečníky všech váhových i věkových kategorií i pro pokročilé.

>> Vyberte si z nabídky cvičení v Praze <<

  

 

Hodnocení (45 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

08. 01. 2019 17:59
Zajímavý článek s užitečnými radami
09. 03. 2018 07:34
Užitečný článek. Dik
24. 05. 2017 04:33
Ruza D, tak pak obyčejný krokoměr. Anebo existují (kvalitativně žádná sláva) výrobky z číny. Já nakupuji na wish, a dá se tam pořídit něco za rozumnou cenu. Ale jak říkám, za kvalitu se nedá ručit.
02. 05. 2017 11:14
chtela bych take pouzivat nejaky meric, ale nemam chytry tel. Tak leda obycejny krokomer?
02. 05. 2017 09:52
Mám my fit krokoměr, ale sporttester bohužel ne. Ale stává se mi, že když chodím na běžeckém páse tak cca po 15 min. mi tepová frekvence klesne klidně na 60. Nevím, jestli je to pravda, anebo jak už mám zapocené ruce, tak to špatně měří.
06. 02. 2017 22:21
Já ráda používám krokoměr...
23. 01. 2017 16:47
četla jsem,, že správná tepová frekvence se jednoduše pozná podle toho, když jsem při běhu nebo cvičení schopná mluvit. KDYŽ NE, TAK JE TO UŽ ŠPATNÁ FREKVENCE.
19. 01. 2017 08:10
Má tady někdo zkušenost s nastavením sportesteru zn. SANITAS?? Nemám bohužel český návod.
10. 01. 2017 11:10
Je to věda.
12. 11. 2015 06:09
.
18. 12. 2014 15:46
Napište komentář...

Naši partneři