TOPlist


Spočítejte si

BMI pro dospělé od 18 let


Dívky 6 - 14,5 let, 100 - 185 cm


Chlapci 6 - 15,5 let, 100 - 190 cm


Dívky 15,5 - 18 let, 150 - 185 cm


Chlapci 15,5 - 18 let, 160 - 200 cm

Kalkulátor tepové frekvence

Kalkulátor pro cílovou tepovou frekvenci při vytrvalostní fyzické aktivitě (aerobním cvičení).Aby bylo cvičení co nejefektivnější, je potřeba dosáhnout správné intenzity zátěže, kterou můžeme určit dle zatížení kardiovaskulárního aparátu a tedy hodnoty  tepové frekvence.

Optimální odbourávání tuku se odehrává přibližně okolo 50 % maximálního výkonu jedince (50 % maximální tepové rezervy). Tehdy se spaluje nejvíce tuku pro hrazení vydávané energie. Pro zlepšování „fyzické kondice“ (cardio-fitness, funkce oběhového a dýchacího systému) je potřeba dosáhnout intenzity cvičení vyšší – asi 70-80% maxima.

Pro řízení úrovně zátěže při cvičení je nejlepším vodítkem tepová frekvence. Vhodnou (cílovou) tepovou  frekvenci (TF) lze odhadem vypočítat.

Ale pozor, platí pro zdravé jedince! Řada léků, zvláště na vysoký tlak (např.beta-blokátory) tepovou frekvenci výrazně ovlivňují a pak tento výpočet nelze použít!!!

Jak si změřit tepovou frekvenci? (počet tepů za minutu)

Počet tepů se měří na spodní palcové straně zápěstí přiložením (na plocho) posledních článků ukazováčku a prsteníku. Pod prsty  ucítíte pravidelné tepání.

Klidovou tepovou frekvenci měřte ráno po probuzení nebo po chvíli sezení (alespoň 10 minut). Tepovou frekvenci v klidu měřte 30 vteřin a vynásobte 2. Ke zjištění tepové frekvence při zátěži měříme buď přímo během zátěže nebo těsně  po skončení a to 10 vteřin a násobíme 6. Při počítání po cvičení je nutné měřit bezprostředně po skončení aktivity a opravdu pouze 10 vteřin – tepová frekvence se pak velice rychle zpomaluje.
Počítání tepů na krku na krkavici není vhodné, mohou se při tom podráždit body, jejichž aktivací může dojít až k bezvědomí.

Spočítejte si klidový bazální metabolismus

Jste
věk v letech
výška v cm
váha v kg
BMR
Výpočet Nové zadání

Pozn.: Klidový bazální metabolismus není totožný s doporučeným příjmem potravy.
Výpočet doporučeného příjmu potravy je součástí vstupního dotazníku Sebekoučinku.

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma