TOPlist


Jak si nahrát profilovou fotku?

Informace

  • Registrace: 31. 05. 2012

sebekoučink Sebekoučink

0%

0kg
0 kg 9 kg

Získané body

Jak sbírat body?

Počítadlo pohybu

Můj pohyb

Chůze:0 km
Kolo:0 km
Cvičení:0 h 0 min

Všichni uživatelé

Chůze:87278.89 km
Kolo:47796.03 km
Cvičení:4160 h 18 min

Přidat pohyb

STOBkolo

Více o STOBkolu

Kivvi

Jak psát blog?

Čínský nový rok a půst

03. 02. 2016

Včera se ve společenské místnosti sešla kupa lidí, z toho tak polovina Číňani a Taiwanci, navařilo se spousta dobrého asijského jídla a zasedlo se k hostině.

Jako první kolovala "pi pin ba" (nebo tak nějak to znělo); zjednodušeně řečeno "kouzelná mísa". V kouzelné míse jsou samé dobroty - rýže, mrkev, houby a další zelenina typická pro region. Každý ze zúčastněných si "kouzelnou mísu" vezme, všechny přísady trochu promíchá a během míchání vysloví své přání. Pak mísa putuje k dalšímu a zase dalšímu, až je vše promícháno a člověk se může pustit do hodování.

Opravdu jsem jen ochutnala, ale zato skoro od všeho, co bylo na stole, protože kolikrát za život budete slavit čínský nový rok s domorodci? Takže pro vaši představu: zeleninové taštičky, skleněné nudle se zeleninou, česnekové kuře, kari po malajsku, pi pin ba, koláčky mochi, zapékané chlebíčky se sýrem, lívance, ovoce, zelnina, spoustu exotických sladkostí...

Báječný večer v báječné společnosti s báječným jídlem. Rozhodně zařadím oslavu čínského nového roku do rodinných tradic, včetně "kouzelné mísy", která se stala mým favoritem. Osobně totiž razím motto: "Pokud je co slavit, slavme!"

Každopádně celá akce si vyžádala následnou reakci, kterou byl dnešní půst. Vzhlem k únavě ze slavení se mi podařilo část půstu zaspat, což mělo za následek zmenšení spánkového deficitu a rovněž eliminaci výčitek, že jsem takovou část dne prospala (protože přeci držím půst, ne...?).

Nešla jsem do toho úplně naslepo, když jsem se v noci dokutálela do pokoje, našla jsem si pár informací, ve skrze žádná věda - nejezte, druhý den jezte méně a hlavně zeleninu, ovoce. Takže jsem nejedla, pila jsem hodně bylinkových čajů, soustředila se na nenáročnou práci a ještě mám v plánu příjemnou sprchu a film.

Mé dojmy jsou: Cítím se příjemně, trošku unaveně, ale přikládám to spíš cukrovému absťáku, než samotnému "nedostatku" jídla (věřte mi, po včerejších hodech bych vydržela nejíst týden). Hlad jsem měla asi tak třikrát za den a vždycky to bylo spíš jen takové cukání něco si dát, do deseti minut odeznělo.

Co však považuji za největší přínos půstu vedle jakéhosi návratu do rovnováhy a toho, že člověk překonal něco, čeho se třeba i bál a říkal si, že to nezvládne, je fakt, že jsem se vyspala. A vůbec jsem tak nějak byla ohleduplnější sama k sobě. Do školy jsem pěkně zajela na kole, napsala test a pak jsem ještě přes den vypracovala dvě eseje, takže žádná flákárna, ale udělala jsem si čas na spaní, na čaj, kouknu se bez výčitek na film a ve sprše si klidně pohovím déle.

Jinými slovy jsem připravena vedle čínského nového roku do svého života zařadit i pravidelné půsty. Nejen z hlediska fyzického zdraví, ale možná spíš především z hlediska psychické pohody. A co vy? Máte s něčím z výše uvedeného zkušenosti? Také vás nápad "kouzelné mísy" nadchl? Nebo jste se rozhodlv vyzkoušet půst? Těším se na vaše názory!

Ps: Šťastný nový rok opice vám všem!

Hodnocení (2 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

03. 02. 2016 20:30

Stefanie

půst jsem nezkoušela, ale často o něm přemýšlela:-)) ale nějak se bojím do toho jít, že to nedám. Budu ráda, když dáš vědět jak se tidaří zvládat půsty

03. 02. 2016 20:01

ABULA

V pondělí večer mě začal hrozně bolet žaludek, zdánlivě úplně bez příčiny. Posléze jsem pochopila, že jsem se zřejmě předávkovala čerstvým zázvorem, jehož jsem na přípravu čaje použila mnohem víc než je doporučováno (max. 4 g za den). Bolest ustala až druhý den ráno. Tak jsem celý den nic nejedla, pouze pila obyčejný neslazený čaj. A večer mě žaludek opět bolel, ovšem tentokrát z hladu. Až když jsem snědla trochu vařené nemastné rýže, udělalo se mi dobře. Takže jsem si potvrdila to, co jsem věděla už dřív - když se včas nenajím, bolí mě žaludek. Nevím, jestli bych si na půsty zvykla.

03. 02. 2016 19:40

Katerina007

Kouzelná mísa je super.

03. 02. 2016 16:38

krychlicka

Jednou jsem omylem vpadla na otvíračku kadeřnictví a taky jsem se přejela, i když neplánovaně :)
Mám kamarádku, která drží pravidelně půsty a je s tím hrozně spokojená. Já to zkoušela před pár lety, ale nedělalo mi to dobře.

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Kvíz o ceny

Soutěž s Florou o tyčový mixér

Ankety

Jak často vaříte?

Hlasovat