TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 19. 08. 2020

Jak si nahrát profilovou fotku?

amihalcikova

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 21
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 122061.92 km
Kolo: 64261.43 km
Cvičení: 5110 h 33 min

Přátelé

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

amihalcikova

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Jdu si pro svůj život

22. 08. 2020

Je mi 24 a už od dětství trpím obezitou, stejně jako moji rodiče. V současnosti mám děsivých 152 kilo, ale už jsem vážila i víc. Je to ze všech možných příčin - na prvním místě samozřejmě nemohu popřít, že příšerně jím a pohybově jsem zcela pasivní, na druhém místě něco dělá i ta genetika a mnohaleté problémy se štítnou žlázou (i lékařka řekla, že mnoho lidí jí stejně jako já, ale tlustí nejsou. Je to naprd, ale nic s tím nenadělám). Terciárně mám vážné psychické problémy a zajídám depresi, stres, úzkosti. No a pak je tu nevyhovující prostředí.

Váha ale nikdy nebyla můj největší problém, jen nejvíce viditelný. Mám plný invalidní důchod na psychické problémy, mám tolik diagnóz, že si je už ani nepamatuju: deprese, úzkostná porucha, hraniční porucha osobnosti, sociální fobie, aspergerův syndrom, ADHD, závislá porucha osobnosti, vyhýbavá porucha osobnosti, posttraumatický stresový syndrom... 

Tyhle potvory mi vzaly všechno. Všechny sny, přátele, koníčky, plány do budoucna. Nedokončila jsem ani střední školu, začala se stranit lidí, přestala věřit, že mě někdo může mít rád a že můžu být užitečná. Za posledních deset let jsem většinu času proležela v posteli, protože jsem prostě nedokázala vstát a zvládat život. Mám za sebou několik hospitalizicí na psychiatrii a užívala jsem snad dvacet různých léků.

V mnohém jsem selhala. Udělala nespočet chyb. Nelze popřít, že podléhám špatným návykům, že jsem prostě líná a moc pohodlná. Zároveň jsem ale nemocná. Nebudu se litovat, nebudu omlouvat svoje chyby a vzdávat se zodpovědnosti za ně. Budu ale trvat na tom, že duše od malička poraněná domácím násilím, šikanou, chudobou, vyloučením z kolektivu a dlouhaletým sexuálním zneužívám v dětství prostě zůstane pošramocená a nenormální by bylo spíš kdybych z toho problémy neměla, než že je mám.

I tak se můžu postavit na nohy. A udělám to. Už jsem připravená. 

Poprvé v životě mám stabilní zázemí (mnoho let jsem byla na prahu bezdomovectví, kdy jsem prostě musela vydávat všcehnu mentální energie na jiné věci, než plánování jídelníčku). Poprvé mám dobrou psychoterapii. Mám už vše, co potřebuji: odhodlání, motivaci, zdravé naštvání, a konečně i správné informace nejen o výživě (ty mám dávno, legrační fakt: mám kurz pro výživové poradce) ale i o psychologii změny.

Ze obrovského množství knih, které jsem přečetla o sebezměně, mě nejvíc zaujaly Atomové návyky (James Clear) a Změna k lepšímu (Norcross, DiClement, Prochaska), které nabízí vědecky podložená fakta o tom, jak se lidé mění a jak se budují (nebo bourají) návyky. Ke zdravé motivaci pak přispěla kniha Jordana Petersona: 12 pravidel pro život. A o tom, že to můžu dokázat, mě přesvědčila kniha Odvaha nebýt oblíbený, která mimo jiné popisuje, že každý může být šťastný a každý se může změnit, ale není to žádná pop esoterika, nýbrž principy slavného velikéna Alfreda Adlera. Díky Bohu - a autorům - za dobré knihy!

Jedna věc ovšem je vědět, jak něco udělat, a druhá věc je se do toho opravdu pustit. Já jsem typická chronická kompletátorka: sním, uvažuji, plánuji, jsem přesvědčená, že brzy už se změním... Ale skutek utekl. Tento rys musím překonat a vystoupit ze své hlavy do skutečného světa. A zatím se mi to daří.

Zatím dělám malé změny, ale cítím, že se ve mně začínají ukotvovat. Pro začátek jsem si srovnala spánek, protože jsem byla schopná prospat třeba 15 hodin denně, vstávat o poledni... Teď už mám zdravý režim, a to je základ. Také jsem začala snídat. Každý den přibližně hodinu vyvíjím jedinou pohybovou aktivitu, kterou jsem vždy milovala: tančím. Úplně spontánně, nespoutaně, prostě si pustím energetický rock a pohybuju se tak, že bych asi umřela studem, kdyby mě u toho někdo viděl. Miluju to, je to zdravé a prospívá mi to psychicky i fyzicky, přesto jsem to dosud dělala málo. Pomalu zapojuju procházky a sleduju počet kroků (jsem průměrně na 8000 - zatím nic moc, ale lepší, než dny, kdy jsem nemívala ani tisícovku...). Víc než vysloveně na hubnutí se ale zatím soustředím na well-being, na stabilizaci nálady a nějaký základní režim. 

Mám spoustu podpůrných prostředků: odměňuji se, vyhledávám podpůrné vztahy, snažím si upravit své prostředí tak, aby v něm bylo jednodušší chovat se správně, než špatně. Důležité také je být součástí nějaký komunity, která mě podpoří a má stejné cíle, ale v reálném světě nikoho takového nemám. Tak snad mě tu dobře přijmete. :)

 

 

 

Hodnocení (7 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

24. 08. 2020 12:43
Máš můj velký obdiv, že jsi se sama přihlásila ke stobu. To je první velký krok. Mě to trvalo několik váhavých let, než jsem tu odvahu našla a začala se sebekoučinkem. Mám také rozhašenou štítnou žlázu, ale zjistila jsem, že správným jídelníčkem (ať žijí semaforky), se dá hodně vylepšit. Nikdo tady není stoprocentní a úplně disciplinovaný, každý hřeší a je líný, ale všichni mají snahu s tím něco dělat. A to už jsi dokázala taky, máš snahu něco se sebou dělat. Budeme Tě podporovat, držet palce a když bude potřeba, vyslechneme na dálku nebo i zblízka Tvoje trápení i chlubení. Tak ať je toho na chlubení co nejvíc, uvidíš, že v téhle bandě Ti změna půjde lépe, než když jsi na to byla sama. Držím Ti všechny palce !
24. 08. 2020 08:22
Ahoj, vítej mezi námi.Po přečtení tvého bloku jsem si řekla: no ta je " těžký případ " po všech stránkách, ale máš můj obdiv, že ses rozhodla ze sebou něco dělat. Je to jen a jen na tobě. Mám v rodině hodně podobný příklad, ale ta má neustále 100 a 1 výmluvu , proč to nejde , a neustále tvrdí, že vůbec nic nejí ( a přitom je schopná sníst 1 kostku másla denně , jen tak, protože ji to chutná ).Moji pomoc jsem vzdala po roce, když jsem definitivně pochopila, že ona " nechce " !!!!
My všichni co jsme tady ti rádi poradíme, podpoříme a i tě i sprdnem , když budeš mít vzdávající myšlenky ( měla jsem je několikrát a tady mi holky vždy postavily do latě a na značky !!!!!), proto moc a moc záleží na tvém odhodlání, motivace, výdrži . Začít sebekoučinkem je to nejlepší !!! Já na něm byla 2 roky, než mne moje tělo odměnilo a proto hurá do toho a POZOR ! Nástup na značky a pochodem chod !!!!!
23. 08. 2020 20:32
Také já tě vítám, tohle je to správné místo, kde je rada i podpora. Jak píše Jiřinka, dobré je začít sebekoučinkem. Přeji ať se daří a odhodlání Tě neopouští.
23. 08. 2020 12:17
Ať se ti daří, držím palce. To dáááš. Já se také stále vracím, tady jsi v té nejlepší společnosti.
23. 08. 2020 11:05
Vítej a ať se ti daří :-)
23. 08. 2020 08:19
Vítám tě na Stobu, tady jsi na správném místě. Podporu tady najdeš, přeji, ať se ti daří :-)
22. 08. 2020 23:07
Vítej na Stobu, ať se ti daří a šup do toho.
22. 08. 2020 20:10
Ahoj, jsi na správném místě, dej se do toho hned teď !!!
Držím palce :-)
22. 08. 2020 19:23
Ahoj, vítej mezi mými přáteli :-).
Za mne palec nahoru, vidím řadu pozitivních kroků.
Za sebe si vždycky říkám, že i ten nejmenší krůček vpřed je víc než nic. A dodávám staré, otřepané, ale hodně pravdivé motto: "Malými kroky k velkým cílům".
Ať se Ti vede :-).
22. 08. 2020 19:06
Ahoj, vítej mezi námi :-) V hlavě to máš hezky srovnané, tak přeju, ať se ti daří podle představ!
22. 08. 2020 17:06
AHOJKY. Pokud ses rozhodla začít třeba se sebekoučinkem, jdi do toho hned. nehledej výmluvy typu teď ne, je horko, teď ne, nemám peníze na menší oblečení. Prostě začni. začni se hýbat, začni rozumně jíst a sestav si jídelníček tak aby ti chutnal, hýbej se tak aby tě to bavilo a možná kolem sebe najdeš spřízněnou duši. A pokud to nebude na živo, využij virtuálních přátelství. I ta se tady čas od času zhmotní a veř mi. Jsou děsně fajn. A vítej mezi přáteli
22. 08. 2020 16:55
Tak vítej, evidentně víš co chceš, jen ten první krok prostě udělej a už ho jen neplánuj. Tak ať se ti to podaří ! Kdykoliv si můžeš napsat o radu, sejít se, cokoliv není problém....
22. 08. 2020 16:31
I ty jedna! To víš, že jo! Pokud ti pomáhá kolektivní podpora, na stobklu je jí habakuk. Přijď někdy za námi na Šlápotí výlet. Proberem to. Preju hodně zdaru!

Kvíz o ceny

Soutěž o 5 poukazů na eshop REJFOOD v hodnotě 400 Kč
Soutěž byla ukončena. Gratulujeme vítězům:
LadyPaula
Simmonska
Libara
Capart
Ilona92

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři