TOPlist
Sledujte nás:

Jak na zdravé Velikonoce bez kil navíc?

Zpět

Během kalendářního roku se naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla. A Velikonoce patří se svými beránky, mazanci, čokoládovými vajíčky, svátečními obědy a alkoholem mezi ně.


Jedno vybočení z režimu nemusí nic znamenat

Sváteční chvíle jsme si bohužel zvykli spojovat především s velkým množstvím jídla a pití. Pro řadu lidí je pak velmi těžké v převeliké nabídce potravin, případně tlaku okolí, odolat a dostát svým předsevzetím.

Často pak podléháme takzvanému černobílému myšlení, které nás vede k úvahám, že pokud jednou porušíme to, co jsme si stanovili, je vše ztraceno. Jedno přejedení pak může přinést výčitky, pocity viny ze selhání a někdy může znamenat i to, že veškerou snahu o zhubnutí či udržování váhy vzdáme a vrátíme se zpět ke starým stravovacím návykům.

"Když už jsem snědla jeden plátek mazance, můžu si dát rovnou další dva. Stejně už je hubnutí v tahu..." Nenechte se chytit do pasti černobílého myšlení!

A přesně tomuto úskalí černobílého myšlení je potřeba se vyvarovat. Pokud se vám už nějakou dobu daří mít hezký a vyvážený jídelníček, hubnout nebo si udržovat stabilní váhu, vězte, že vám tuto snahu jednorázový výkyv nezkazí.


Připomeňme si, že pro přibrání 1 kg tukové tkáně je třeba přijmout navíc 25 až 30000 kJ.

Takové množství (tedy asi 30 000 kJ) odpovídá například jedné z těchto variant:

  • 2 kg mazance
  • 87 malých (15g) čokoládových vajíček
  • 32 piv
  • 92 vajec
  • 2 kg husy
  • 80 plátkům houskových knedlíků
  • 60 chlebíčkům s vaječným salátem

Přibírání na váze není způsobeno jednorázovým přejedením, ale tím, že svůj denní limit překračujeme dlouhodoběji a porušujeme tedy základní pravidlo o vyrovnaném příjmu a výdeji energie. Z tohoto hlediska je tedy lepší si Velikonoce v rozumné míře užít, vychutnat si sváteční dobroty a pak se opět bez výčitek vrátit do běžného režimu.

A jak si tedy Velikonoce užít, ale „nepřehnat to“? Zkuste se inspirovat následujícími radami.


Rady, jak si o Velikonocích rozumně „dopřát“ a nepřibrat

1. Nezakazujte si žádný druh jídla

Pokud si zakážeme něco, co nám chutná, je jasné, že nás bude stát spousta sil a přemáhání, abychom neochutnali. A pokud ochutnáme, může to v nás vyvolat myšlenky, že jsme slaboši, protože jsme nevydrželi. Takové situace pak často navodí stav, kdy si řekneme, že když už jsme hřešili, tak je všechno ztraceno a přejíme se.

2. Dodržujte jídelní režim

Je důležité jíst pravidelně tj. jíst hlavní jídla a v případě potřeby zařadit svačiny. Měli bychom se vyvarovat mlsání a uždibování mezi jídly. Bude jistě lepší, pokud si dopřejeme některou z velikonočních sladkostí v přiměřeném množství k snídani nebo dopolední svačině, než abychom tyto pochoutky konzumovali jaksi navíc.

K Velikonocům zkrátka sladké pečivo patří a není třeba si ho zcela odepřít. Pokuste si ho dát v rozumném množství a zařadit do běžného jídelníčku například k snídani.

3. Co oči nevidí...

Nenechávejte jídlo, zejména sladkosti nebo slané pochutiny – brambůrky, tyčinky, arašídy a podobné, volně přístupné na stole. Zkrátka, upravte si domácí prostředí tak, aby zbytečně nelákalo ke zvýšené konzumaci jídla.

4. I sváteční jídlo lze připravit zdravěji

Uvědomte si, že i sváteční jídlo lze připravit velmi zdravě a zároveň i chutně. Nebojte se oživit jídelníček netradičními, ale méně kalorickými jídly. Téměř ke každé potravině lze nalézt nízkokaloričtější variantu.

>> Inspirujte se našimi velikonočními recepty. <<

5. Zařaďte více zeleniny

Nedílnou součástí téměř každého pokrmu by se měla stát zelenina. Zelenina dodá nejen potřebné vitaminy, minerální látky a antioxidanty, ale dokáže odlehčit každý pokrm. Proto zeleninu vpašujte do každého vašeho jídla a užijte si svěží chuť prvních jarních plodů přírody.  

6. Naučte se užít si menší množství jídla všímavě a na 100 %

Pamatujte, že požitek z jídla neroste s jeho množstvím - ba naopak! Pokud nedokážete odolat některým extrémně energeticky vydatným jídlům, která k Velikonocům neodmyslitelně patří, pak je dobré sníst takového pokrmu přiměřenou porci a po soustech si ji vychutnat. V tomto případě lze využít také metody JJP – tedy Jíst Jen Polovinu množství, které bychom snědli obvykle!


>> Jak jíst pomalu, všímavě a s radostí se můžete naučit pomocí online kurzu Všímavostí k sobě. <<


7. Alkohol jen s mírou

V období svátků se zvyšuje tendence ke konzumaci většího množství alkoholických nápojů. I alkoholické nápoje, stejně jako potraviny, dodávají našemu tělu energii a pokud je tedy konzumujeme ve větším množství, mohou i ony přispět k přibírání na váze. Avšak ani při snaze kontrolovat si svou tělesnou hmotnost či hubnout si alkohol v menším množství nemusíte upírat. Dejte přednost sklence suchého vína, které dodá do těla méně energie než destiláty či sladké likéry. Dobrou volbou je také nealkoholické pivo nebo vinný střik.

8. Když vybočíte z režimu, nevěste hlavu

Pokud nastane situace, že se přejíte, nevěste hlavu, a především se zaměřte na to, aby toto jedno vnímané selhání nevedlo k dalšímu přejídání. Nikdo totiž není stoprocentní a špatná nálada či výčitky svědomí jsou příliš velkou cenou za pár stovek kilojoulů navíc.

9. Nevzdávejte pohybovou aktivitu

Aktivně strávené jarní svátky se jistě stanou nejen výbornou investicí pro vlastní zdraví, šancí, jak nepřibrat, ale i jak strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli. 

Užijte si procházky probouzející se jarní přírodou nebo ze sklepů vyndejte kola a vyrazte na jednu z prvních jarních vyjížděk. 


Stáhněte si ZDARMA Velikonoční e-book zde

velikonoční ebook

V e-booku najdete užitečné rady, jak o Velikonocích nepřibrat, a zdravé, lehké recepty na Váš sváteční stůl.

Přejeme krásné a pohodové velikonoční svátky! 


Chcete mít jídelníček pod kontrolou?

S kontrolou denního energetického příjmu a dalších důležitých ukazatelů vám pomůže program Sebekoučink.

Ohlídá za vás příjem makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy), příjem rizikových živin (cukru, soli a nasycených mastných kyselin) a také to, zda jíte dostatečné množství zeleniny či dodržujete pitný režim.

>>Vyzkoušejte program Sebekoučink na 3 dny zdarma<<

Hodnocení (9 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

Naši partneři