TOPlist


Jak si vybrat "zdravou" sušenku?

 

Ing. Hana Málková

Na úvod je nutné zopakovat, že nejsou zdravé a nezdravé potraviny, ale spíše zdravá a nezdravá množství, vždy je tedy třeba pohlížet na jídelníček jako na celek, a ne dělit striktně potraviny na zdravé a nezdravé, proto ty uvozovky v názvu článku... Teď už ale k věci :-)

Mlsání do života většiny z nás zkrátka patří a určitě není třeba si sladkosti úplně zakazovat. Je vhodné se však zamyslet i nad tím, jestli nám alespoň ta dobrota přinese i něco pozitivního anebo se jedná jen o směs cukru, mouky a tuku nevhodného složení, která nám kromě energie opravdu žádný benefit nedodá.

I při mlsání bychom měli věnovat pozornost tomu, co jíme, a vybírat si kvalitnější a nutričně hodnotnější výrobky. A jak si třeba takovou sušenku s vhodnějším nutričním složením vybrat?

Jelikož už máme za sebou měsíc omezení cukru, měsíc správných tuků a měsíc vlákniny, tak už byste měli mít všichni jasno :-) Ale pro jistotu si ještě všechny tyto jednotlivosti pospojujeme dohromady.

A teď už rovnou do praxe: Stojíme před regálem plným všemožných sušenek, jak si vybrat tu nejvhodnější? Která sušenka uspokojí náš mlsný jazyk, ale zároveň dodá tělu i některé pozitivní živiny?

Pravidlem číslo jedna je: Čtěte informace na obalech!

Čtení údajů na obalech je již notoricky známá rada, bez které se, pokud nás zajímá, co jíme, rozhodně neobejdeme.

Nejdůležitější je věnovat pozornost informacím na obale v situaci, kdy kupujeme nějakou potravinu prvně. Jednou za čas neuškodí kouknout zběžně na obal i u potravin, které se v našich košících objevují pravidelně, není výjimkou, že výrobci složení občas trochu pozmění. Někdy k horšímu, někdy naštěstí i k lepšímu...

Sledujte složení

Jak již moc dobře víte, ve složení se dočtete, jaké všechny složky jsou v potravině obsaženy, a to v sestupném množství. Tedy to, co je uvedeno na prvním místě, toho je v dané potravině nejvíce. Proto hledejte takové výrobky, kde bude na prvním místě stát celozrnná mouka, ovesné vločky nebo jiné celozrnné obiloviny.

Naopak se vyhněte výrobkům, kde je uveden hned v začátku cukr nebo dokonce tuk, ale vhodné nejsou ani výrobky s největším podílem bílé pšeničné mouky. Bohužel toto je realita většiny klasických sušenek a oplatek, kde se pravidelně cukr, tuk a pšeničná mouka objevují na prvních třech místech, ať už v jakémkoli pořadí. 

Věnujte pozornost i dalším složkám, zejména se vyplatí sledovat, jaký druh tuku je ve výrobku obsažen. Nejlépe by to měl být řepkový olej či jiný olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny, horší je to v případě palmového a kokosového tuku, které jsou tvořeny převážně nasycenými mastnými kyselinami.

Nicméně někdy to zkrátka bez těchto tuků nelze a mají v sušence či oplatce svůj technologický význam. Někdy může být použita kombinace více druhů tuku, důležitější je proto vždy sledovat celkové zastoupení nasycených mastných kyselin v tabulce nutričních hodnot, použité množství méně vhodného tuku nemusí být nijak velké a celkové zastoupení nasycených mastných kyselin bude přijatelné. Není tedy třeba se děsit vždy, jakmile ve složení narazíte na palmový tuk. Vyvarovat byste se ale měli výrobkům s částečně ztuženými tuky, které mohou obsahovat škodlivé transmastné kyseliny.

A na ukázku 2 názorné příklady z praxe:   

Takto raději ne...

Takto ano...

Sledujte tabulku nutričních hodnot

Energetická hodnota

Asi netřeba zmiňovat, že pokud si hlídáme hmotnost nebo se snažíme hubnout a nejsme zrovna vrcholoví sportovci nebo dřevorubci, je vhodné vybírat výrobky s nižší energetickou hodnotou.

Vybírejte sušenky s energetickou hodnotou do 2 000 kJ, ještě lépe do 1 800 kJ na 100 g.

Tuky

Důležité je sledovat nejen celkové množství tuku, ale především rizikové nasycené mastné kyseliny, čím nižší číslo u nich bude, tím lépe.

Řiďte se pravidlem, že obsah tuku by měl být do 20 g a nasycené mastné kyseliny by měly tvořit maximálně třetinu z celkového obsahu tuku.

U klasických sušenek a oplatek tvoří však většinou více než polovinu z obsaženého tuku, což je dáno zejména použitím kokosového či palmového tuku.

Sacharidy

Sacharidy tvoří vždy největší část výrobku, aby taky ne, když základem sušenek je mouka. Důležité je však sledovat i složení sacharidů - tedy věnovat pozornost položce z toho cukry. Opět čím nižší číslo najdete, tím lépe.

Vybírejte sušenky, u kterých je celkový obsah cukru do 20 g.

Lze ale narazit i na takové "rekordmany", které obsahují ve 100 g až 50 g cukru.  

Bílkoviny

Z hlediska bílkovin většinou u sladkostí příliš nepochodíme, výjimkou jsou proteinové tyčinky, kterým se budeme věnovat zase v jiném článku. Většina sušenek má okolo 8 g bílkovin na 100 g a nelze je tedy brát jako jejich významný zdroj.

Vláknina

Vláknina nepatří mezi povinné údaje, které musí být dle nařízení na obale uvedené, ale pokud je vlákniny ve výrobku nějaké významnější množství, výrobce se většinou nezapomene pochlubit.

Volte výrobky, které obsahují více než 5 g vlákniny, ideálně kolem 8-10 g vlákniny na 100 g.

Sůl

Ano, i sůl je vhodné u sladkostí sledovat, možná vás překvapí, kolik soli se občas v některých sušenkách objeví.  Ale nebudeme předcházet a soli se budeme naplno věnovat v listopadu v rámci měsíce omezení soli.

Sledujte hmotnost balení

V tabulce nutričních hodnot jsou uvedeny údaje vztažené vždy na 100 g potraviny. Nejdůležitější však je, kolik toho ve výsledku sníme - nezapomínejte si tedy i toto uvědomit a nutriční hodnoty vztáhnout i na porci. Snědené množství často předurčuje velikost balení, proto je vhodné sáhnout po sušenkách, jejichž balení má menší hmotnost nebo jsou sušenky baleny jednotlivě.  

Není toho málo, co je potřeba při správném výběru sledovat, takže pátrejte, čtěte a porovnávejte! Věříme, že na nějakou tu "zdravější" sušenku narazíte :-)

Jako malou nápovědu vám můžeme dát tip na naše oblíbené sušenky REJ, které splňují všechna výše uvedená kritéria - mají přijatelnou energetickou hodnotu, jsou vyrobeny z celozrnné mouky, což zajišťuje dostatečný podíl vlákniny, navíc jsou ještě vlákninou obohaceny, obsahují řepkový olej, díky čemuž je velmi nízký obsah nasycených mastných kyselin a naopak nechybí důležité polynenasycené mastné kyseliny. Obsahují přijatelné množství cukru a navíc splňují i poslední pravidlo, a to že velikost balení je tak akorát vhodná na svačinku.

Nutriční hodnoty

na 100 g

na balení (34 g)

Energetická hodnota

1820 kJ

619 kJ

Tuky

18,7 g

6,4 g

- z toho nasycené mastné kyseliny

1,9 g

0,6 g

Sacharidy

56,6 g

19,2 g

- z toho cukry

20,0 g

6,8 g

Vláknina

7,5 g

2,6 g

Bílkoviny

7,0 g

2,4 g

Sůl

0,16 g

0,05 g

 

 

 

 

                     

             

    

 

 

 

 

Sušenky značky REJ můžete zakoupit na e-shopu, u nás na e-shopu STOBu, v prodejnách zdravé výživy nebo v hypermarketech Globus.

Hodnocení (56 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

29. 06. 2017 22:29

Hanuja

Moc poučný a zajímavý článek.

26. 06. 2017 12:22

MaHelen

zatím ujíždím na BB sušenkách

25. 06. 2017 23:24

x.lucik.x

Já sice většinou sušenky vůbec nejím, ale to srovnání mě docela zaujalo. Je fajn vědět, že se dá najít i něco "lepšího" mezi záplavou nekvalitních cukrovinek.

25. 06. 2017 18:19

PerditaX

Také tisknu - díky

25. 06. 2017 14:30

Masa55

Toto je perfektní článek, vytiskla jsem si to a normálně se to naučím nazpaměť !!!! Už tedky mám doma zásobu sušenek REJ, ale v krámu je někdy těžké odolat lákadlům, tak abych si vybrala spoň ty nejlepší z nejhorších !!!

23. 06. 2017 09:45

coumba

Jsem na sladké. Sušenky REJ jsou dobré, mám je ráda. Jen někdy mám problém s množstvím a jedna nestačí.

21. 06. 2017 20:30

Jira2112

Určitě si tyto rej sušenky koupím díky za tip

21. 06. 2017 19:30

ifucikova

REJ sušenky mám také ráda :-)

21. 06. 2017 16:11

Jitula

Rej jsou výborné :-)

21. 06. 2017 13:30

sifaka

Sušenky REJ mívají ve zdravých výživách-chce to obejít více obchodů, ne všude je mají.Taky jsem je viděla v obchodech s farmářskými, regionálními produkty.

21. 06. 2017 13:21

MaHelen

do Globusu zatím nejezdím a jinde jsem je neviděla.

21. 06. 2017 13:08

JARI59

Zkusím si nějaké upéct doma - sušenky

21. 06. 2017 10:05

Martik.K

Sušenky Rej kupujeme v Globusu.

21. 06. 2017 08:02

Fila Byla

Sušenky Rej jsem bohužel ještě nikde v obchodě neviděla. Chtěla bych si je objednat, ale nechce se mi na zkoušku objednávat jedno balení. Zkusím ještě pohledat v obchodech. Kdybyste náhodou věděli, která síť obchodů je prodává, díky předem za tipy.

20. 06. 2017 21:45

Farkas

Sušenky Rej kupuji pravidelně :-)

20. 06. 2017 21:21

Ala787

Peču sama nebo si koupím REJ, ty mi moc chutnají a vím, že jedna ke svačině s ovocem je akorát.

20. 06. 2017 20:55

Pbyrtusova

Nejlépe si je upéct sama.

20. 06. 2017 16:16

ina49

Občas si koupím celozrnné sušenky od REJ.

20. 06. 2017 09:54

studentka88

Sušenky jím výjimečně, kupuji podle složení, číst etikety je hodně dobré - kolikrát pak člověk když vidí, c by do sebe v dobré víře nevinné malé sladkosti "naládoval",ztratí chuť mlsat úplně

20. 06. 2017 04:38

ajanka

Občas nějakou sušenku koupím, ale dlouho vybírám a přičítám.... Až mě občas ta chuť přejde :-)

19. 06. 2017 22:38

otylie

Já kupuji již od začátku, kdy se objevily v obchodech Sušenky REJ, kokosové nebo kakaové, je jich 6 ks v krabičce a 1 ks je ke kávě je tak akorát, aby člověk zahnal "mlsnou". Zkoušela jsem i nové menší balení jahodových, ale ty mi přijdou moc navoněné :-(. Musím říct, že když mi vnoučata (6 a 8 let) lustrují skříňku s potravinami a narazí na tyhle sušenky, tak už na mne nezbyde!

19. 06. 2017 22:37

Niraska

Díky za výborný článek, spousta užitečných informací pohromadě. Mám ráda sušenky Rej, ochutnala jsem postupně všechny - mňam :-)

19. 06. 2017 21:47

dylen

ty sušenky vesny mě kdysi chutnaly,to jsem nevěděla,co obsahují,teď když to vím,tak už si je kupovat nebudu.To čtení složení je někdy problém,je to tak malý,že se někdy nedá!

19. 06. 2017 21:01

ekavkova

Kupuji sušnky BeBe,jelikož nejsou tak sladké a jejich množství v jednom balení je "tak akorát", i kdyby ječlověk snědl všechny,

19. 06. 2017 20:49

LuckaN78

hezky a přehledně sesumírované

19. 06. 2017 20:41

poradna

sušenky mám ráda

19. 06. 2017 19:41

Lenak

zajímavé info

19. 06. 2017 19:34

DanaR

Sušenky REJ jsem objevila asi před 2 roky a tak je dnes kupuji pravidelně, vyhovuje mi, že jsou baleny po kusech.

19. 06. 2017 14:10

PIMPULE

Sušenky si peču sama ale někdy si koupím Rej s Chia semínky, jsou moc dobré.

19. 06. 2017 11:51

hajekrad

sušenky zrovna nemusím

19. 06. 2017 10:30

Slonik71

Děkuji za prima článek zatím jsem vyzkoušela jednotlivě balené s pomerančem a chia semínky a jahodové s chia semínky a pak ořechové

19. 06. 2017 10:29

Kumpi

Sušenky mi naštěstí nic neříkají, když mám mlsnou, raději si dám čokoládu.

19. 06. 2017 10:22

sifaka

Perfektní informace pokupě:-)Sušenky jsou u mně momentálně oblíbené, poté co se snažím odbourat přidaný cukr a přeladit chuťové buňky na nižší hladinu sladké chuti.REJ taky doporučuju.Žel v mém případě chorobná žravost způsobí, že jeden kousek, byť zvlášť balený-nestačí.Druhá dobrá informace ze STOBu je o značce Gullón.Zprvu se mi zdála drahá ale když teď ušetřím za tatranky, miňonky, perníky, zákusky, záviny a jiné sladké pečivo-už mi tak drahé nepřišly.Pro mně je to výhra, protože jsem konzervativní, takže v obchodě jdu koupit buď REJ, nebo Gullón Digestive nebo celozrnné sušenky firmy Natur Line(aronie, brusinka, zázvor a to už jsou na mně hodně sladké)...proto už nic v obchodě nevybírám, nezkoumám , neřeším.Vezmu tyto, pokud je mají a odcházím:-)

19. 06. 2017 10:04

evinka49

Sušenky nemusím,hřeším s hořkou čokoládou,je fakt,že někdy hodně

19. 06. 2017 09:40

martashi

Sušenky jen vyjímečně, sladkosti řeším ovocem a párkrát za rok čtverečkem čokolády, ale to jen vyjímečně. Případně peču sama a pak mi stačí miniporcička na ochutnání.

19. 06. 2017 09:15

bessi

Snažím se podle toho vybírat, ale někdy je to opravdu těžké.

19. 06. 2017 09:12

Atari

Tohle je opravdu super článek, kolikrát se mi stalo, že jsem stála před regálem a nevěděla, co vybrat. Kupuju si výrobky bez palmového oleje, pokud je v obchodě mají. Znamená to, že musím dlouho hledat a číst složení na obalu. Mě to nevadí, ale ostatní koukají zvláštně, když většinu věcí zase dám zpátky a kolikrát i se slovy FUJ :D. Jsem ráda, že teď vím, co sledovat. Sušenky Rej určitě vyzkouším.

19. 06. 2017 09:09

Evusja

Tak snad raději bez sušenek...čokoláda mi udělá více radosti. Nejsem milovník sladkého a všechny sušenky mi přijdou zbytečně přeslazené. I pokud doma něco peču, ubírám z receptu často i polovinu cukru. Což ovšem neznamená, že nehřeším jinde :-)

19. 06. 2017 08:54

Lenda26

Sušenky Rej jsem si koupila na dovolenou, při turistice se malá svačinka bude hodit.

19. 06. 2017 08:47

dolevina

Sušenky nemusím, když už hřeším, sáhnu po čokoládě.

19. 06. 2017 08:35

babicka Eva

Perfektní informace. Snažím se sušenkám vyhnout, ale občas na ně dostanu chuť. Teď vím, jak vybírat.

19. 06. 2017 08:03

filipova

sušenky nejím, jen když jdeme na túru tak jí mám jako pojistku kdyby přišel hlad a na to jsou ideální sušenky Rej balené po jednotlivých kouscích, dobře zasytí

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma