TOPlist
Sledujte nás:

Komu se nelení /v zimě/, tomu se zelení /po celý rok/.

Zpět
Autor: coumba
Ve skupině: Výzva 52
Počet členů: 114
Založeno: 30. 01. 2020

Taky už se těšíte na jaro? Vzhledem k tomu, že letošní zima je taková, jaká je, já už taky. A protože jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo už v obchoďáku pokukuje po semínkách a na oknech se objevují první jarní kytičky, zakládám nové zahradnické téma. Protože komu se nelení, tomu se zelení:-) Tak se pochlubte, jak se chystáte na zahrádky.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

08. 06. 2024 14:06

Tak včera jsem spala na zahradě a šla jsem s baterkou na sllimáky, bylo jich šíleně moc chodila jsemfurt dokola a furt se objevovali další po 7.kole jsem to vzdala, jestli mě někdo pozoroval s´tak si musel myslet že jsem se zbláznila. Je to šílený. Jinak jsem zas sklidila nějaké jahody ale také to není jako jiné roky. A začínají třešně a hrášek. A zalévám a zalévám.

08. 06. 2024 07:37

Já ještě dávám šanci rebarboře ( sklízíme jí "do Jana" ), rebarborové chutney nám k masu a sýru moc chutná. Daří se vodnici. Dělám z ní saláty a pomazánky. Sklizeň jahod se chýlí ke konci. Bývá jich víc, ale špatné to nebylo. Obsypaný je jeden angrešt. Sbíráme a loupáme hrách, Hlávkového salátu jsme letos snědli tolik, že jsme skoro králíci. Švestky nebudou, hrušky a víno snad trochu ano. Ve skleníku je první deseticentimetrový plod papriky. Celeru mám kvanta ( 100% klíčivost :-)), ale v zimě se určitě hodí. Na zpracování čekají bylinky, hlavně libeček a druhé kolo špenátu.

07. 06. 2024 20:22

U nás letos žádné třešně, jablka a ořechy nebudou, leda by se stal zázrak! Ředkvičky už máme druhou várku snědenou, kedluben jsme měli 10 a další rostou. Rybíz se letos docela vydařil, tak bude marmeláda. Petrželka roste o 106. To jsme ještě nezažili. Už máme druhé pesto a zítra budu sklízet a dělat zásoby do polévky a na ozdobu. Suším meduňku, taková úroda ještě nebyla. Máta je také hodně velká a to mám více druhů - klasická, citronová, čokoládová ... a už jí dokonce i manžel přišel na chuť :-) Koriandr je letos nějaký špatný a to jsem se těšila, že z něho udělám pesto. Uvidíme jak to dopadne. Pórku a celeru máme letos hodně a ještě manžel zkouší poprvé ve skleníku květák. Rajčata a papriky se zatím drží, tak snad bude úroda. O víkendu musím zakleknout na záhonky a vytrhat plevel. Manžel marodí se zády a jsem ráda, že dokáže zalít s dětskou konvičkou. Nevadí, že to dělá dvě hodiny místo 30 minut, má aspoň pohyb a netlačí o čas :-)

07. 06. 2024 18:33

O jahody a o rybíz se dělíme s kosáky, kdo je rychlejší vyhrává :-), ale i tak toho narostlo od obojího trošku, u malin to vypadá na lepší úrodu, ale ještě je brzy. Jablka jsou 2 na všech jabloních, švestka byla jedna a ta se tak bála, že spadla. Cibule roste dobře, celer se tváří ,že roste, petrželka po třetím pokusu konečně vzrostla a vypadá, jí bude dost, ředkvičky už skoro sklizené, kedlubny chutnaly slimejšům, možná bude i kopr, budou-li i okurky je otázka, zatím rostou. Mrkev průběžně protrhávám ke spotřebě. Dětem pěkně rostou fazole už jsou půlmetrové (stvoly ne fazole :-) ) papriky se tváří, ale ani nerostou .

07. 06. 2024 15:14

U nás to je s ovocem bídné, třešní je asi 10 ks, a jsou malé a pokroucené, švestky, josta nic, jablek asi 10, rybízu pár kuliček, i borůvky vymrzly, ze 4 má trochu plodů jen 1( a to jsou i tyto borůvky trochu namrzlé, asi, mají do červena čepičku). Jahody nějaké jsou, a snad bude dost i malin, pokud je nenajdou kosaci. Zelenině se celkem daří. Řepu napadly mšice, ostatní musím bránit před slimáky.

07. 06. 2024 07:56

My máme jahod jen tak na zobnutí. Saláty už zase likvidují drátovci a slimáci.Ve skleníku to jakž takž roste, ale zase jsou tam mšice . Jen bylinkám se daří, ty té havěti asi nevoní. Posekali mě zahradu na sušení, tak víkend bude ve znamení nejen hasičů, ale i sena.

07. 06. 2024 07:53

Zahrada je letos o neustálém sekání, otrhávání trávy a pletí. Cuketám a dýním se moc nechce růst je jim zima tak se klepou na záhoně. Rajčata rostou jak zběsilý, papriky se opět klepou zimou. Jahody mám některé výstavní a další nakvetly udělaly spoustu plodů a zaschly nevím co se stalo ale keříky postupně vyhazuji a nahradím je novými. Červený rybíz a josta - letos pár kuliček, bude bílý rybíz, angrešt, borůvky, třešně i višně a spousta malin a ostružin. Budu už sklízet brzo hrášek, je pěkný salát, kedlubny též rostou. A i všechna ostatní zelenina až na petržel a pastinák i přesto že jsem ho dosévala tak ho mám jak noty na buben. Jablek je hodně ale nejsou pěkný některý - budu je muset i protrhat aby to strom zvládl.Jinak neustále stříkám mšice, krmím myši, sypu mravencům a slimákům. Už si nepřipadám jak zahradník ale chemik. Takže sklízet by bylo co pokud přes nás nepřejdou kroupy jako včera ve vedlejší vesnici nebo vše nesežerou "zvířátka".

06. 06. 2024 22:01

Já mám v Semilech česnek výstavní, ale za to na Nouzově je mizerný, nestojí to za okopávání. Slimáků je strašně, jahody si ani neužijeme, jdou po nich slimáci a kosáci, ty nemají žádné třešně.

06. 06. 2024 17:00

Slimáků máme letos méně, zase se ale objevili šneci v ulitách a mravenci. Včera jsem zkontrolovala zahradu ve Skřivanech. Všechno tak krásně kvetlo, ale nesklidíme ani třešně, ani blumy, ani ořechy, ani švestky. Jablek ze 7 stromů možná tak 3 kg. A pokud to vyjde, tak asi 3 kg rybízu. V HK jsem sklidila celkem cca 40 dkg jahod a bude cca15 střapečků bílého rybízu. Zelenina zatím dobrá, ale poprvé v životě máme na česneku rez.

02. 06. 2024 14:20

U nás lilo včera i dnes, taky jsem včera večer likvidovala slimáky, pořád jich je požehnaně...

01. 06. 2024 22:07

Také nám dnes napršelo, slimáků vylezlo nespočetně, do půl desáté jsem je likvidovala, fuj.

01. 06. 2024 14:45

U nás včera odpoledne pěkná bouřka a od té doby prší do teď, sice už to vypadá,že se začíná vyjasňovat, ale teplo moc není. Slimejšům to přesně vyhovuje. Ale na zahrádce to začíná pěkně poporůstat, nejvíc to je vidět na fazolích a na okurkách,o plevelu ani nemluvím.

31. 05. 2024 18:12

U nás slušný ceďák. Konečně vylezly okurky a dýně zaseté rovnou do záhonu. Mrkvička je moc pěkná a taky přežil jeden keř angreštu, začíná se vybarvovat.

31. 05. 2024 17:15

Petrželku jsem sela tři krát, nemám nic asi mravenci zapracovali. Dala jsem jim cukr a sodu, uvidím co bude. Dnes pěkně zalito. Na jahody chodí kosáci, nemají třešně.

31. 05. 2024 15:55

Sklidila jsem bylinky a zalila, dva dny tu nepršelo. Dnes přešla bouřka, tak budu muset večer zase zkontrolovat slimáky. Něco mi žere jahody, buď kosaci nebo slimáci. Lehl mi raný česnek, tak jsem ho před deštěm vytahala ze země, je menší ale pěkný.

30. 05. 2024 21:25

Jo a trilobity máme ve skleníku, mám pocit, že mají na svědomí vyseté saláty. Slimáčí granule zůstali bez povšimnutí, takže slimouši tam asi nejsou.

30. 05. 2024 21:21

U nás mělo taky pršet, ale předpověď se nevyplnila, tak jsem byla pilná. Dosekala jsem, co jsem potřebovala. Vyčistila sekačku. Ostříhala a přestěhovala na místo velké hrnkove kytky- ibišek, hořcový stromek, durman a fuchsií. Zalila,co bylo třeba, něco vyplela a částečně ostříhala živý plot, než mi došel benzín. Sklidila jsem taky slez a trochu meduňky. Ta i s mátou rostou jako divý. Petrželka mi ale nevzešla . Ještě jsem pochytala několik červených potvor, co žerou lilie.

30. 05. 2024 18:38

U nás dnes jen pár kapek, než dopadly na zem tak bylo sucho. Na víkend jedeme s manželem na Šumavu, na prodloužený víkend do úterý, obávám se, že tam bude dost pršet.
Na zahrádce se letos neskutečně daří bylinkám - máta, meduňka a petrželce. Takovou úrodu jsem jsme ještě neměli :-)

29. 05. 2024 21:24

Také jsem dnes otrhala bylinky, znova jsem zasadila v Semilech rajčata, dvě se úplně ztratili a ještě jsem pět přidala, zítra se stěhuji na Nouzov, ale má pršet.

29. 05. 2024 21:07

U nás sice pršelo, ale asi ne zas tak moc jak jsem si myslela. Do sudů skoro nic nepřibylo. Takže dcera ostříhala nějaké stromy a keře a zalévala, já plevelila a otrhávala trávu(našla jsem asi 30 slimáků), stříkala mšice, zalévala. Kvetou lilie i když letos min.polovina zmrzla, sklízení dalších jahůdek, bylinky na čaj.

29. 05. 2024 15:53

Tady se mohutně zalilo v pondělí, večer jsem šla zkontrolovat zahradu, všude byli slimáci, odhaduju min stovka, hlavně na kompostu ( šedý trilobit tam asi není), na mrkvi, salatu a petrželi. V jahodách se mi vysemenil salát, tomu naštěstí dávají přednost :-)

28. 05. 2024 21:21

Tak jsem dnes jela na kontrolu na Nouzov, všechno mám v pořádku, akorát sežrané melouny, mám náhradní. Máme strašně slimoušů, tak jsem plela a plela. Také jsem vytáhla jeden česnek a je pěkný.

27. 05. 2024 23:19

zdrhla: šedý trilobit? Oválný asi 1 x 2 cm? Není to svinka?

27. 05. 2024 21:56

Vrátila jsem se, ale ještě jsem zahrádku neviděla. Doma je vše v pořádku.

27. 05. 2024 21:13

Dnes jsem znovu dosadila salaty a kedlubny, někdo mi je likviduje mám opět podezření na kosáka, protože proti slimákům bylo nasypáno. Dále jsem vsadila další porek, jednu dýni za jednu chcíplou a 2 okrasné dýně. Pak pletí, kypření, přivazování kytek. Sklidila jsem další jahody,zítra budou knedlíky a ostříhala jsem všechny bylinky, něco na sušení, něco do mrazáku.A taky jsem zalévala.

27. 05. 2024 17:44

Dnes jsem četla na seznamu, ale nezapamatovala si název, že je invaze škůdců - něco jako šedý trilobit, kteří mají rádi hnilobu z kompostu, zelené a vlhko. Mám jich požehnaně a když utrhnu salát, jen se to pod ním jimi hemží.
V HK právě bouří, odpoledne pršelo se sluníčkem, teď je zataženo a prší lehce a bez blesků.

27. 05. 2024 15:22

Hm, nám kosaci zatím oklobavaji salát, jahody zatím nenašli, snad to tak zůstane. Slimáci mi sežrali další ačokču (už velikou, povalili jí na zem a ožrali), na místě té první jsem znovu vysela semínka, vyklíčila všechna, ale i ta už jsou sežrána ...

27. 05. 2024 12:50

Jo, s kosáky je to boj. Manžel mi to, zdá se logicky, vysvětlil tak, že letos nejsou třešně, tak hledají potravní alternativu. Chápu je, ale už mne to štve :-). Osvědčila se metoda sběru načervenalých jahod, které nechám den na sluníčku na verandě dojít a pak je teprve zpracuju. pokud to tak neudělám, sklízím jen šťopky :-). Ve velkém trháme vodnici. Na saláty a pomazánky je skvělá. Taky začínáme zobat první hrách.

27. 05. 2024 12:50

Jo, s kosáky je to boj. Manžel mi to, zdá se logicky, vysvětlil tak, že letos nejsou třešně, tak hledají potravní alternativu. Chápu je, ale už mne to štve :-). Osvědčila se metoda sběru načervenalých jahod, které nechám den na sluníčku na verandě dojít a pak je teprve zpracuju. pokud to tak neudělám, sklízím jen šťopky :-). Ve velkém trháme vodnici. Na saláty a pomazánky je skvělá. Taky začínáme zobat první hrách.

27. 05. 2024 07:28

Jahody už sklízím, nejen já ale i kosáci. Maliny a ostružiny kvetou těch by mělo být hodně. Taky bylinky bych potřebovala sklidit. Slimáků je u nás strašně moc. A plevel stále vyhrává, je to nekonečný boj. Taky mi toho na zahradě spousta kvete tak je na co koukat. Hrách mám moc pěkný. Budou i třešně, višně a jablka, švestky teda ne.

26. 05. 2024 20:02

Holky, my jsme před třemi lety koupili hlístice, které mají údajně napadat slimáčí orgány. Když se mne vloni ptala sousedka, jestli nám to pomohlo, rozpačitě jsem krčila rameny. Slimáků ale bylo méně, než obvykle. Letos jsem našla teprve dva, manžel prý tři. Skoro začínám věřit, že svou misi splnily, protože kousek za barákem máme velký rybník, je tu vlhko a slimáků bývalo mnoho.

26. 05. 2024 19:17

U nás vypadají maliny a jahody na docela dobrou úrodu. Jak dopadnou cukety to netuším, zahájili jsme boj se slimáky! Uvidím, kdo vyhraje. Petrželce se letos opravdu daří. K večeři topinky s petrželkovým pestem a parmazán :-)))

26. 05. 2024 18:34

Já tedy jsem na zahrádce jenom k ruce,, ale ten škůdce na hrušni je zřejmě rez hrušková hostitel je většinou jalovec nebo túje. Co všechno u nás roste nebo ne jsem ještě nestihla okouknout ,vrátila jsem se po třech týdnech a je tu sucho jak na sahaře, ve Františkových lázních pršelo když ne denně, tak obden určitě, tak mě to trochu zaskočilo.

26. 05. 2024 17:31

Muriela: souhlasím s malinami , letos to vypadá na slušnou úrodu :-).
Jinak ty potvory zrzavý mi sežrali všechny cukety a to jsem jim dokoupila v týdnu další a už jsou taky pryč... Letos asi budu bez cuket.... Možná dám nějakou do skleníku a nechám ji tam více narůst, tak aby odolala těm potvorám. To se mi ještě nestalo a to chodím 2x denně a všechny plazoucí se potvory likviduji :-(. Nechápu jakým radarem zachytí že jsem jim tam dala něco k sežrání. Rajčata už jsou vcelku v klidu, ale tohle mě opravdu štve....

26. 05. 2024 15:03

Včera se mi podařilo vyplet záhonky :-) Díky krásnému počasí vše hezky roste :-) Už sklízíme jahody, fazolkam jsem postavila konstrukci, pomalu se začínají pnout. Smokvoň obrazila od kořenů, staré větve asi bude potřeba na podzim vyřezat. Jablek bude asi 10, pokud nespadnou, zřejmě většina květů zmrzla. Hrušeň je na tom o trochu líp, ale je otázka, jestli hrušky vyrostou a dozrají, sousedi mají túje, a ty působí jako mezihostitel nějaké infekce, hrušky pak opadají ještě malé. Velkoplodé kiwi už krásně obrazilo, to maloplodé vypadá bídně, mám obavu, že uschne :-( Ale jahody jsou pěkné a dobré, pokud vydrží počasí, mohla by být i dobrá úroda malin :-)

26. 05. 2024 07:51

Zrovna včera jsem manželovi říkala, že bych na víkend potřebovala tak dvacet brigádníků :-). Nestíhačka :-).

25. 05. 2024 19:40

Dnes jsme dokoupili sazenice, které nám pomrzly. Rajčata, paprika, okurky - hadovky, nakládačky a koriandr, který byl dost špatný a ještě jsem si vzala majoránku. Tak snad se úroda zadaří. Máme letos pěknou úrodu petrželky, tak zítra udělám poprvé pesto a už začnu mrazit do mrazáku. Dělám si kostičky do tvořítka na led. Pak to jen hodím do hotové polévky a je to :-)

21. 05. 2024 19:23

Ivo, také mám pocit, že plevel a tráva nade mnou vítězí. Manžel už druhý týden leží se zády, pantáta v nemocnici, tak chodím na návštěvu jak to jde a na zahradě jsem úplně mimo. Včera jsem dala 2 hodiny, ale to je málo:-(

20. 05. 2024 22:15

Včera jsem zasadila 2 dýně, dnes jsem sekala a plela, ale zdaleka není hotovo ani jedno. Nestíhám. Tráva a plevel vyhrává.

20. 05. 2024 22:14

Tak Jiřinko, fíkovník mi letos zmrzl, neostříhala jsem ho, počkám zda od kořenů odhodí něco živého. Dneska jsem vysadila melouny, zítra jedu na dovolenou, snad to přežijí. Máme slimáků dost a mám dojem, že jim budou chutnat, jsou ošetřený a tak uvidím až se vrátím.

20. 05. 2024 20:57

Jdu náhodou kolem. Buganvilky a rady o nich jsou na reckoname. Co jsem stihla semtam přečíst - při tvoji nepéči by ti mohla přežít v květináči na balkoně. Na zahradě určitě ne.

20. 05. 2024 16:30

Když jsem byla v sobotu v zahradnictví, vzpomněla jsem si na zdejší pěstitelky jižních plodin. Měli tam kiwi, fíky (smokvoň) a kvetoucí buganvilie. Fialovou i bílou znám z Řecka, ale oranžovou jsem ještě nikdy neviděla. Je vidět, jak se to naše podnebí mění k teplejšímu.
Kiwi a fíky pěstovat nebudu, ale buganvilie se mi líbí. V Řecku je vždycky obdivuju. Nemáte s ní někdo zkušenosti?

20. 05. 2024 14:26

Tady zapršelo jak v sobotu tak v neděli :-) Večer se přehnala i bouřka, ale naštěstí bez krup. Zahrada je zalitá a sudy plné :-) Povyskočilo vše, nejvíc plevel. Už bude potřeba podruhé vyjednotit mrkev a začít sklízet bylinky. Sklízíme rebarboru, měsíční jahudky, salát Dubáček a ředkvičky. Po dešti jsem šla zkontrolovat slimáky, překvapivě jich nebylo moc, zato těch malinkých barevných šnečků desítky, možná stovky...

20. 05. 2024 08:00

I u nás zapršelo, příroda i zahrada to potřebovaly. Včera byla bouřka, naštěstí bez nějakých škod rychle odešla.

19. 05. 2024 21:49

Konečně máme pořádně zalito, nejvíce poskočila tráva. Já jsem měla od pátku ráno, Martina a psa. Tak jsem jen vařila a pekla. Dnes si je odvezli, trochu jsme poseděli a to je vše. Ale hráli jsme pexeso, vláčkovou hru, jízdenky prosím, človíčko. Trochu malování a modelování.

17. 05. 2024 19:58

Plevelím a plevelím. Sklízíme rebarboru, kopr, mátu, meduňku a šalvěj. Stále hlídám dozrávání semínek u sibiřské cibule ( dám jim ještě chvilku ). Sbíráme jahody, špenát ( na tom je mšice ), vysela jsem okurky a dosazuji sadbu z kelímků. Včera jsem to přepískla, večer jsem toho měla "jak buchet".

17. 05. 2024 19:54

Takové 2 krásné okurky svačinovky mi rostly! A ejhle, jedna zlomená. Asi kocouři, koncertují každou noc. Novou dávat nebudu.

17. 05. 2024 19:45

Tady se pěkně ochladilo, dala jsem na okurky a celer sklenice. Také mám zalito trochu zapršelo ale nic moc.

17. 05. 2024 07:54

Jo,jo, drátovci, to máme taky. Užerou kořínek a salát chcípne. Chytám je do rozkrojené brambory. Teď mi odchází jahody, které ještě zbyly od loňska. I když je denně zalévám, vypadají jako zvadlé. Taky nějaká choroba. Pár jich mám na opačném konci zahrady, ty se zatím drží. Zasadila jsem nějakou sadbu a dnes budu pokračovat, když prší, aspoň se ujme. PS: Náš mladej mi posekal listopadku, byla na kraji záhonu, tak si asi myslel, že je to plevel. I když zrovna tenhle záhonek byl výjimečně vypletý :-(

16. 05. 2024 22:31

Já jsem nechala v pěšině ve skleníku jahody pnoucí, mám 5 truhlíků, dávám je na nádrž z vodou a sebrala jsem půl košíčku jahůdek. Dnes jsem vysázela v Semilech pórek, celer, okurky, lilky, ještě jsem přidala rajčata. Ještě jsem se před setměním šla na záhon podívat a už tam žral slimák lilek, musela jsem tam dát granule. Také jsem uvařila dvojitou dávku bezové šťávy. Potřebuji vše udělat v úterý jedu na dovolenou.

Více příspěvků

Naši partneři