TOPlist
Sledujte nás:

Komu se nelení /v zimě/, tomu se zelení /po celý rok/.

Zpět
Autor: coumba
Ve skupině: Výzva 52
Počet členů: 104
Založeno: 30. 01. 2020

Taky už se těšíte na jaro? Vzhledem k tomu, že letošní zima je taková, jaká je, já už taky. A protože jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo už v obchoďáku pokukuje po semínkách a na oknech se objevují první jarní kytičky, zakládám nové zahradnické téma. Protože komu se nelení, tomu se zelení:-) Tak se pochlubte, jak se chystáte na zahrádky.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

26. 09. 2021 22:14

Jó kytičky se umí odvděčit i za málo. Dnes kousek záhonu po okurkách zrytý, opět sebraná jablka, udělaná povidla, zrovna tak ostružiny, pár hub opět v mrazáku, očesaných bedna jablek ve sklepě. Padané jsem ještě dala do sklenic na štrůdl, padají stále. Vytahaná mrkev asi polovina, nebere to konce.

24. 09. 2021 06:52

Ivanko, taky radím "netlačit na pilu", ať se ruce dají do kupy.
Včera jsem na vlastní oči viděla důkaz, že někdy se být líná i vyplatí.
Kdysi jsem od jedné paní uklízečky dostala kousek kaktusu. Nezaujal mne, spíš u nás "přežíval", žádný fešák to nebyl. Pak jsem mu našla místo v horní koupelně. Tam já ale téměř nechodím, používá ji dcera. Tam bych už slovo přežíval nahradila výstižnějším výrazem "živořil". Včera jsem tam po dlouhé době zavítala a nevěřila svým očím. Měl několik neskutečně nádherných květů. Zázrak přírody!!!

23. 09. 2021 17:54

Manžel mi zryl kus travniku, kde se chystám pěstovat trvalky, ted by mohlo popršet, at se trosku ty drny dají zpracovat :-)

22. 09. 2021 19:57

Sebrané ostružiny, upečený koláč, jablek na zemi hromada, sebrala jsem je také, otrhaná rajčata.

21. 09. 2021 09:28

Ivano, mysli na to, že zdraví je nejpřednější. Už se mi stalo, že jsem zahradu zryla až na jaře a taky to přežila a komposty taky nepřehazuju, ale beru až když hlínu potřebuji a taky to jde. Tak radši dej rukám trošku klidu a ať se zdravotní problémy brzy vyřeší.

20. 09. 2021 20:12

Dnes jen prohlídnutá zahrada v Semilech a donesla jsem si kytku do vázy, protože jsem v poledne přijela domu a hnala ke kadeřnici a od kadeřnice jsem domů nešla, běžela jsem zrovna na Jógu. Tak jsem se vrátila až večer.

20. 09. 2021 15:18

I my sklízíme jablíčka, moc jich není a ještě je jich polovin nahnilá, odvážíme je do biokontejneru, na uskladnění bude pár bedýnek. Zpracovávám na povidla a na křížalky, část na ovocné placičky. Jinak se zase objevují slimejši,tuhle mi dokonce lezli po vchodových dveřích, A to se snažíme zahradu udržovat posekanou, žádné skládky prken nebo klacků, kde by mohli přežívat. Už nevím co s nimi. Asi se jim u nás líbí a tak k nám chodí od sousedů :-) Pórek máme ještě na zahradě a taky tu parodii co nám vyrostla místo celerů, zaseli jsme poslední ředkvičky a už jen upravujeme záhony na zimu. Zima je docela nepříjemná a sucho, i když déšť mraky slibovaly a nakonec nedaly.

20. 09. 2021 13:47

Mě ta zahrada teď už taky netěší, skoro nic nemůžu dělat jak mě bolí ruka (patrně karpály na obou rukou a na pravé tenisový loket, musím ještě na vyšetření, které to má potvrdit) - resp.dělám to přes bolest, protože zahrada se zazimovat musí. Dcera mi pomáhá když se zrovna sejdeme (dělá na směny a i víkendy). Takže postupně jsme sekaly, přehazovaly kompost, menší polovinu máme zrýpanou a pohnojenou. Je potřeba přeházet 2/3 kompostu a rozvézt hlínu, překopat a vyplet po třech zel.záhonech, zrýpat, pohnojit. Není dosekáno, stále mě od toho honí déšť nebo je moc mokro. Ještě sklízím cukety (i když víc hnijou) a okrasné dýně, mám ještě papriky a pár rajčat. Doklízíme saláty, porky, kedlubny. Brala jsem si ještě kopr a zelenou petrželku. Poslední hrách chytá plíseň. Průběžně likviduji letničky a ořezávám odvetlé trvalky, bylinky. No práce jak na kostele a venku zima jak v Rusku a všechno mokré. Tak snad zítra zas kus práce uděláme. Jablka sbírám na kýble, těch pár podzimních co jsme sklidily stejně hnijí. Poslední švestky padají shnilé a červibé valem dolů nic z nich není. A zimní jablka se postupně sklízí samy jak padají shnilé dolů. Jo a neustále je co plet. Tak asi tak.

20. 09. 2021 09:23

Nějak mě ta zahrada přestává bavit, i přes poctivé jarní ošetření půdy všechny zbylé brambory letěly do popelnice - drátovec všude. Řepa malá, pěkně mě rostou ředkve, ale nevím jestli je taky neprovrtá ta potvora. Dyně a cukety už chytly plíseň, takže je zlikviduji, ale urodilo se jich dost. I když moc neprší, tráva roste a roste... Skoro všechna jablka padají nahnilá, jak je vzaly kroupy. Ale asi i díky nim se perfektně vysemenily čínské karafiáty, je jich plný záhon:-) Jo a vykvetl krásně petrklíč, asi už bude jaro:-))

18. 09. 2021 18:13

My ( kromě trvalého plevelení ) zpracováváme švestky, papriky i rajčata.

18. 09. 2021 18:11

Hooodně prace na zahradě u tchýňky, chtěla prestěhovat kompost na jiné místo a to byste nevěřili, co všechno můžete v kompostu najít :-)
Na naší zahradě jsme vyseli zelené hnojeni a jinak jsou tam jen velké kedlubny.
Ve skleniku vesele bují papriky a rajcat také dosti.

14. 09. 2021 22:21

Dnes jsem trochu obhospodařila zahrádku v Semilech, po sklizené zelenině muž zryl, já jen okopávám a jak říká Stáňa, plevelím a plevelím. Hlavně jsem vystříhala odkvetlé květiny.

14. 09. 2021 16:22

Sifaka: teda nevím kde je mokro, ale tady na olomoucku sucho kam se oodíváš.... Možná jediná kdo si na mokro ztěžovala byla kolegyně z oráce od Příbora ? Zakže relativně blízko k Ostravě než k Olomouci....
Já také sklízím rajčata, papriky, okurky hadovky.... Šveštky těch pár ro se urodilo na stromě, tak spadlo shnilé na zem....
Rajčata venku téměř končí, takže tam už pomalu likviduji keřík za keříkem....

14. 09. 2021 14:00

Jojo sklizeň v plném proudu - jablka , švestky, houby, ostružiny, rakytník, bezinky, všechny možné bylinky a natě atd. Jo a zalévat se musí ještě červená řepa (2.běh), a keře po sklizni aspoň trochu. A tráva roste stejně jako plevel pořád a pořád a ...

14. 09. 2021 08:36

Tedy děvčata, zahrádkářky, musím vás pochválit! Tady se maká až se hory zelenají! Pokud se nestane, jak praví klasik “kůrovec kůru kouše”:-))
Jen nevím jestli tolik deště jako letos je ku prospěchu a stejně ještě zaléváte! To je fakt někde u nás ještě sucho? :-0

14. 09. 2021 06:16

Taky "jedu jak had". Sklízíme švestky, zavařila jsem další dávku směsi z rajčat a paprik, večer jsem ještě dělala plněné papriky na dnešek ( "rozležené" jsou nejlepší :-)), suším sléz a celerovou nať a hlavně plevelím, plevelím a plevelím :-).

13. 09. 2021 22:39

Dnes jsem dala do zimních zásob opět belík hub, ostružiny do jogurtu jsem zavařila, mám moc plný mrazáky, také padané jablka mám zavařené. Ještě jedno kolo ačokči, jsem zavařila. Tak stále jen dělám a dělám.

08. 09. 2021 08:03

Už jsem dlouho nepsala, ale to neznamená, že na zahradě nemakám. Sklízím postupně kořenovou zeleninu, pór, kedlubny, salát, hrášek, letní jablka, švestky, cukety, ... mám i pár jahůdek, ostružiny. Zlikvidovala jsem oboje okurky-plíseň (těch jsem si letos moc neužila a to je mám tak ráda), vykopala jsem zbytek brambor. Pořád se seká, pleje, postupně odkvétají některé kytičky. Hrách už taky chytnul plíseň tak ho budu likvidovat. A tak pořád dokola. Dneska pojedu jen zalévat, zítra tam nejdu vůbec - jdem s kamarádkou na Hradišťan, v pátek budu po masáži to také jen zaliju tak zas o víkendu zamakám.

07. 09. 2021 23:48

Sklizim hokaida, cukety, patizony, posledních pár okurek, zbytek už jsem zlikvidovala. Ve skleníku dozrávají rajčata a papriky, taky hrozny, ale strašně pomalu a přitom je docela teplo. Ostružiny statečně ozobavaji ptaci. Vsechny blumy i švestky zlikvidovali kroupy. Houby u nas moc nerostou, prý, nějak nemám na les čas:-(, bohužel. Taky pořád secu, tráva roste furt jak divá:-) zdenalan: co je bomba z lesa?

07. 09. 2021 22:39

Dnes jsem teprve sklidila zbytek cibule, mám tam hrozně ostružin ale ty jsem ani nestihla otrhat, už se mi do toho nechce. Chodila jsem po houbách, měla jsem jich belík ale mám to částečně zpracované. Jedna várka, bomba z lesa, jedna lesní čalamáda, zbytek do mrazáku. Ráno to dám do skleniček a zavařím.

04. 09. 2021 20:44

Vytahaná část cibule, vykopaný kus brambor, sklizené ostružiny a ačokča.

30. 08. 2021 13:02

Celer máme letos ničemný, až ho podezřívám,že je, prevít jeden, řapíkatý. Sklidila jsem další hokaido , mrkev setá po polovině července narostla docela pěkně, do libečku se mi pustily nějaké breberky, tak jsem ho ostříhala až ke kořenu, vybrala co bylo použitelné, zbytek spálila po grilovačce, aby se to nešířilo. Do zimy určitě ještě obrazí. Zasela jsem pár řádků červené řepy asi bude droboučká, ale zase se nebude muset na naložení krájet. No a prší a prší, svítí sluníčko, prší, tolikrát jako letos jsem duhu neviděla za celý život. :-)

29. 08. 2021 22:01

Já dnes hlavně plela, plela a plela. Tak nějak to mám, ale mohla bych začít znovu od začátku a ten poslední záhon už jsem nemohla tak je tak nějak nahrubo, ale vypadá líp než před mým zásahem. Já si dovezla kořenovou zeleninu do mrazáku, ve kterém nemám místo, tak nevím kam si jí dám. Kamarádku jsem obdarovala mrkví,celerem a koprem. Já mám letos mrkev strašně velkou.

29. 08. 2021 21:25

Dnes opět ostružiny, už jsou v mrazáku, na zmrzlinku a do jogurtu, trochu hrášku, spadaná jablka na štrůdl, půl belíku rajčat asi musím udělat kečup. Také polévková zelenina, zatím jen ke spotřebě.

29. 08. 2021 07:31

1

28. 08. 2021 16:07

Já se dnes dostala na zahradu po 5 dnech alespoń po ranním dešti sklidit, jinak se tam nedá dělat nic a vše zarůstá plevelem a trávou. Donesla jsem si rajčata, okurky, cukety, hrášek fazolky, kořenovou zeleninu, porek, švestky, ... Dýně už má dávno sklizené, zbytek shnil. Jablka a švestky jdou vesměs na kompost, nemám sílu to někam vozit. Pro radost jsem si donesla gladioly a chryzantény, na zahradě to akorát mokne tak ať z toho taky něco mám.

28. 08. 2021 13:51

Tedy zelení se i kde nemá, při tom množství vody , které vytrvale padá k zemi z oblohy není divu.
dýně nabírají gigantické rozměry a rebarbora vypadá jak na jaře, mohutné silné stvoly jen květy chybí. zimní pór nabírá na síle, slunečnice narostly do výšky 3metrů a kvetou jako o závod, ibišek je obalený květy jak už dlouho nebyl, no a plevele tři p... , trávník nestíháme ani mezi dešti posekat a tak roste jak zběsilý. Jablka padají přímo houfně a moc se jich zpracovat nedá, jsou napadena kdejakou houbou a plísní, takže jdou do biokompostového kontejneru.

17. 08. 2021 20:38

Vytahala jsem další česnek, trhání ostružin a rostou houby, tak to je aktuální. Donesla jsem belík hub a půl belíku bylo červavých.

15. 08. 2021 22:35

Taky mám slunečnice krásně rozkvetlé a rozvětvené, vysoké přes dva metry a to nejdřív vypadaly,že slimejše nepřežijí. Jablka, blumy,švestky nahnilé, napíchané od vos vozíme do biokontejneru do sběrného dvora, měsíčky kvetou a krásenky taky, afrikány a gladioly sežraly ty potvory zrzavý. Okurky už jsou pryč, dýně ještě dorůstají.

15. 08. 2021 22:25

Já dnes sklidila další dýně, kopr,řepík, medunku, petržel, švestky.Jinak pořád sbírám jablka a švesty na kompost. Zalito. Krásně mi kvetou slunečnice, kopretiny,gladioly,měsíčky, ...

15. 08. 2021 22:19

také se chystá likvidovat okurky, už je to na nic. Postupně sklízíme také ode všeho něco. Ještě tam mám dvě řady hrachu a začíná se plnit, po soutěžích dám do mrazáku.

14. 08. 2021 13:56

Definitivně jsme zklividovali okurky, průběžně sklízíme dýně, plejeme květinové záhony a stříháme odkvetlé květinky, krmíme včelky aby měly dost zimních zásob, pomalu dozrály blumy a dozrává velkoplodá švestka, letos je to u obojího tak košíček, takže to sezobou děti. Začínají odcházet rajčata, tak dělám lečo do sklenic, pěkně přirůstá zimní pór, za to celer je hodně mizernej.

14. 08. 2021 12:42

Tak jsem včera dosekali druhou půlku zahrady, protože počasí nehlásili nic moc výhledově a kdyby to přerostlo, tak už to neposekám i včera jsem si u sekačky pěkně zacvičila jak to bylo hustý. Dneska dopoledne jen zalití zahrady, sklízení a prořezání dýní, okurek a cuket.

14. 08. 2021 11:58

U nas na zahrádce už toho moc není, brambory sklizené, úroda byla malá, letos se nam nevyvedly, bylo hodne drobných.
Daří se rajcatum a paprikam ve skleníku.
Sklidili jsme 2 košiky broskvi a zacínají cernat ostružiny :-)

14. 08. 2021 09:23

Vyoráváme brambory, zbývá založit ještě jeden jahodový záhon, ale s tím počkám, až nebude takové vedro.

13. 08. 2021 23:36

Zdenalam: hezký si užij den s hasiči :-)

13. 08. 2021 23:34

Tak posekano, důkladně zalito, nějaké sklizené fazolky jsou v mrazaku a teď už si zahrada zase chvíli musí poradit sama. Ráno ještě sklidím sebou nějakou okurku, cuketu a rajče a hurá na dovolenou.

13. 08. 2021 22:00

Sklízím česnek, ještě půlku potřebuji udělat, dnes jsem opět vysela kudrnatou petrželku, ještě dám ředkvičky a špenát. Dnes jsem uřízla dva saláty asi ještě vyseji, ale nejraději by jsem vše zryla a měla klid. Začínají ostružiny, zítra ráno než půjdu k hasičům, chci udělat koláč ostružinový a jeden rybízový.

11. 08. 2021 21:45

Já dnes posekal půlku zahrady, druhá čeká na dceru. Jinak trocha sklízení, trocha zalévání. Pletí až někdy jindy.

11. 08. 2021 11:36

Mám vykopané brambory, sklízíme cukety, fazolky a rajčata, borůvky, ostružiny a acokcu, čeká mne sekání trávy, pleju průběžně

11. 08. 2021 07:23

Taky jsem měla o víkendu první dýňovou polévku a byla moc dobrá. Já sklízím oboje okurky, cukety, zel.fazolky.

10. 08. 2021 21:36

Dnes byla první dýňová polévka, myslím, že jich bude ještě do podzimu hooodně. Taky jsem sklidila první zelnou kulatou cuketu, taky žlutou, vytrhala jsem cibuli - nať jí odešla předčasně s kroupami. Zobeme angrešt a ostružiny. Konečně dozrávají rajčata. Část zahrady sušíme na seno - zatím mně každý den zmoklo, zítra už snad pršet nebude. Okurky ve skleníku nesežrala plíseň, ale svilušky, potvory jedny. Taky jsem ještě zasela bílou ředkev.

05. 08. 2021 00:32

Další posekaná terasa, pěkně to prokouklo. Jěště zbyvají dvě, co se jich letos sekačka nedotkla. Na dnešní noc jsme ale jeli domů, znovu vyrazíme na chatičku zítra doufám v poledne. Jenže v pátek odpoledne zase musím zpátky. Tak nevím, jestli stihnu posekat vše.

04. 08. 2021 23:54

Ja jsem dnes sklidila první patizony, dýně už taky brzy budou, teď se dočista zbláznily a dohánějí o co je kroupy připravily. Jen meloun už asi nestihne zaplodit, sice žije, ale sotva začíná zase kvést. Zavařila jsem pár sklenic okurek, ve skleníku začínají odcházet, asi plíseň.
04. 08. 2021 21:44

Já dnes klidila co se dalo - okurky, cukety, první dýni, brambory, kopr,šalvěj, pažitku a jinak jsem plela zeleninové a bylinkové záhony, zušlechtila jsem kytičky a nakrmila slimáky. Ostatní pletí mě jěště čeká, nestíhám, plevel a tráva jsou rychlejší. A posbírala jablka a švestky to dělám pořád.

04. 08. 2021 13:29

Po včerejší bouřce a mohutném dešti se na zahradě nedá nic moc dělat, pěkně čvachtá. tak jsme jen posbírali jablka a odvezli do bioodpadu a ještě oberu borůvky, jestli nějaké dozrály.

03. 08. 2021 21:58

Včera mě třikrát ze zahrady vyhnal déšť. Ale podařilo se mi během včerejška a dneška zcivilizovat keříčky podél obou plotů k sousedům. A dneska jsem začala sekat tu část zahrady, ke které jsem se leros ještě vůbecv nedostala. Jedna terasa hotová. Ona ale tasková divoká louka má taky něco do sebe - na různé kvítí tam létají motýli. Včera jsem tam zahlédla modráska. Ale sekat tu poválenou trávu...
Bolí mě z té práce celý člověk.

03. 08. 2021 20:47

Dnes jsem stihla jen sklidit oboje okurky, cukety, mrkev, cibuli a kopr a vyhnala mě bouřka. Stihla jsem ještě prořezat cukety a dýně a malinko zalít.A koupila jsem si dvě trvalky tak jsem je zasadila, salát a kedlubny jsem zapomněla doma, tak zítra bude druhý pokus.

31. 07. 2021 22:44

Dnes další hrášek v mrazáku, fazolky, natrhané bylinky se suší. Ještě jsem postříkala okurky, proti plísni a stále zalévám.

31. 07. 2021 13:54

Průběžně sklízíme borůvky, salátovky, papriky a všechny zelené natě, které slimejši nepožrali. Přes veškeré ničení jich je pořád hodně, z kytiček přežívají jen měsíčky a barevné kopretiny , ti hajzlíci žerou dokonce o gladioly. Hokaido kupodivu i přes jejich nájezdy přežilo a už jich mám sklizeno asi pět, což je prima. Taky budeme muset večer zalít, meteoradar sliboval vodu na dnešní noc a ani nekáplo, tak jsme trochu zalili, ale to je jak plivnutí do moře.

Více příspěvků

Naši partneři