TOPlist
Sledujte nás:

Komu se nelení /v zimě/, tomu se zelení /po celý rok/.

Zpět
Autor: coumba
Ve skupině: Výzva 52
Počet členů: 114
Založeno: 30. 01. 2020

Taky už se těšíte na jaro? Vzhledem k tomu, že letošní zima je taková, jaká je, já už taky. A protože jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo už v obchoďáku pokukuje po semínkách a na oknech se objevují první jarní kytičky, zakládám nové zahradnické téma. Protože komu se nelení, tomu se zelení:-) Tak se pochlubte, jak se chystáte na zahrádky.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

08. 06. 2023 22:12

Filipova: šla jsem ze schodů a pichlo mě v kolene tak, že jsem si na něj už nestoupla. Mám tam prý altrozu, dostala jsem obstřik a je to o mnoho lepší. Cítím ta kolena i kyčle už dýl, ale zatím jsem to neřešila, dalo se to vydržet.
U nás se pěkně zalilo, bohužel i do rozházeného sena, nestihla jsem dorazit z práce to dát do kupek. Pršelo, tak jsem aspoň vyplela skleník.

08. 06. 2023 21:16

U nás se o zahrádku stará manžel, pokud ho neskolí nemoc. Tak já jen chystám zeleninu na stůl a zalévám si kytičky nebo pleji zahrádku:- ) Ředkviček už máme třetí várku, salátu druhou, salát dubáček si žije svým životem a je stále k dispozici. Slimáky zatím nemáme, ale ptáci nám oškubali na zahrádce co se dalo, tak jsme to zakryli bílou netkanou fólií( jak píše Ivanka). Už máme třešně, ale je to boj se špačky. Kdo dřív přijde vyhrává, všem zahrádkářům, je to jasné :-( Mrkev se letos rozhodla, že u nás nebude : - ((( Červená řepa se snaží přežít, ale je jí méně. Okurky se zatím moc nedař( salátové i nakládačky), snad nechytí plíseň. Manžel už se připravuje na to, že připraví postřik z mléka než odjedeme na dovolenou. Tak uvidíme co bude.

08. 06. 2023 20:57

Hrášek budeme sklízet tak za tři dny, lusky už jsou pěkně nafouklé. Pochutnáváme si na jahodách, rebarboře, špenátu, kedlubínkách a salátu a kopru i dalších bylinkách. Moc pěkně roste čínské zelí. Letos bude spousta angreštu, jeho sklizeň už se taky blíží. Letos jsem spíš pozorovatel, práci moc nedám, ale alespoň se snažím úrodu dobře zpracovat.

08. 06. 2023 10:24

Coumba: já když zaseji hrách okamžitě ho přikrývám, ale letos všichni nadávají že jim hrách moc neroste, včera jsem opět dosévala na poslední třetinu, Ten první už i kvete. Co máš s kolenem něco dlouhodbého nebo sis teď něco udělala?

08. 06. 2023 08:18

Já včera jen sklidila pár ředkviček k večeři, na víc nebyl čas, ani koleno víc nedovolilo. Zalito jakž takž je. Kosáci už nalítavají na třešně a to jsou ještě zelené a z jahod jsem ho taky vyháněla a uvažuji o folii. Hrášky hajzlíčci tak vyzobali, že jich zůstalo na záhonu jen pár. Ale když sameček sedne na vrchol stromku, nebo na špičku střechy a spustí, je mu na chvilku odpuštěno.

07. 06. 2023 22:33

Včerejší deštík hodně zahrádce pomohl, ale slimejši vylezli ve velkém. Použili jsme chemii,ale k večeru přišla bouřka s kroupami a tak nevím jestli to nerozpustila.

07. 06. 2023 20:56

filipova: u nás už třešně jsou zralé, tak kosáci mají co zobat :-). Já jahody stejně nemám, manžel je alergický
a já mu s nimi nechci vonět pod nos . Stejně na ntu moji pidi zahrádku se nevlezou :-(. Takže kupuji ze samosběrru pár na knedlíky a něco málo do jogurtu.....

07. 06. 2023 19:52

Tak jsem se dnes těšila na první jahody a ono tam bylo prd. Kosáci mi všechny sklidili. Takový krásný velký. Tak jsem přes velké záhony přetáhla takovou tu lehkou bílou tkaninu a na malý záhon vyrobila 2 "strašáky". Snad to pomůže a nějakých jahod se dočkám.Jen to bude opruz to pořád sundávat a nandávat. Je to poprvé co se mi to stalo v takovém množství ale je to tím že letos ještě nejsou třešně tak se pustili do jahod. Jinak deštíku nebylo mnoho ale zelenina i kytičky pookřály. Tak snad se dočkáme nějaké úrody. Slimáků je dost, takže nastoupila i chemie jinak bych neměla vůbec nic sežrali mi i chryzanténu.

06. 06. 2023 18:02

Taky jsem dala poslední dva kaktusy ven, zasadila do misek pár aster a hledíků, snad se na ně slimejši nedostanou. Dostala jsem větev pnoucí růže samé poupě , překážela a tak byla bez milosti odstřižena , ale mě udělala radost.

06. 06. 2023 15:14

Vyházela jsem ven poslední kytky k venčení, vysázela zbylé sazeničky rajčat, paprik, patizonů do nádob a na kompost a teď se přírodo snaž:-) Taky jsem zkusila vysadit meloun, tak uvidím, jak se předvede:-)

23. 05. 2023 06:51

U nás se se zahrádkou letos pere manžel. Slimáci i mandelinka jsou zdatní soupeři. Ředkvičky sklizené, bereme salát a špenát, dneska bude rebarborový koláč.

23. 05. 2023 01:42

Já jsem o víkendu také používala chemii. Zavíječi mi zase sežrali buxusy, tentokrát dost. Tak nevím, jestli se všechny vzpamatujou.

22. 05. 2023 20:40

Já dávám na stromy lepící pásy a letos jsem to všechno nestihla, nějak mi to jde čím dál pomaleji. Pátky a soboty si nechávám pro Martínka, čtvrtky pro slepce a potom nevím kam dříve.

22. 05. 2023 13:44

Mě zbyly na zahradě všeho všudy 2 zeleninové záhony, 2 květinové, skleník, skalka a nějaké ty trvalky a přesto mám pořád co dělat. Sázela jsem v sobotu brambory, manželem "předklíčené" ve skleníku s třiceticentimetrovou natí, pořád je co sekat, ošetřovat keříky, trvalky, stromky a keře ovocné. Stavěli jsme s dcerou trampolínu. Slimáci taky řádí, sežrali vysazené saláty. Mám pocit, že i jiřiny, protože vůbec nelezou, tak jsem je musela nakrmit modrými granulkami. Broskvička krásně kvetla, ale asi jsme postříkali pozdě a je úplně kudrnatá. Ta chemie na zahradě mě moc nebaví, ale bez ní to nejde:-(

20. 05. 2023 22:07

Já jsem ještě dala ven celer, přisadila ven 5 rajčat, ty jsou jediný které mám popsaný, na větvičce, golém, paprikorajče, černé rajče, divoké rajče. Tak jsem zvědavá, loni šli krásně. U nás je hrozné sucho, jen zalévám, sem tam něco okopu. Mám cuket dost ale je to asi daleko. Já jsem si zlomila jednu ačokču.

20. 05. 2023 14:33

No, já jsem letos ve skluzu, sadbu budu dávat teprve tento týden. Slimáci mi sežraly dvě cukety ze tří, tak snad ještě někde seženu sazenici navíc. Včera jsem vysazela ačokči, ale taky byly dost ožrané od slimáků, letos to bude velký boj. Fazolek vylezla jen polovina, tak asi budu muset dosít.
Evi, moc hezké historky s vnouckem :-)
Ivo, přeju, ať ti injekce pomůžou a jsi zase brzy fit.

19. 05. 2023 16:15

Vyprávění jahúdky mě pobavilo. Takovéhle rozumbrady miluju. Mám okopáno a vypleto. Zlomila jsem rajče, něco mi užralo hadovku, tak zítra vyrazím znovu na trh.
19. 05. 2023 14:37

Dětský elán je k neutahání :-), není nad pomocníčky na zahrádce , ale i jinde :-)

19. 05. 2023 08:51

To je šikovníček :-) :-) :-)

19. 05. 2023 07:18

Ty máš Evi ale šikovného pomocníka.

18. 05. 2023 23:15

Dnes jsem si libovala, že mi jde práce pěkně od ruky, než se vrátil vnouček z cest a ihned se vrhnul na pomáhání. Za hodinku se mnou na zahradě stihnul: vysypat kolečko s hnojem, vykopat zasazenou bazalku, převrhnout sud s krmením pro slepičky , urazit okenici od svého zahradního domečku, zaházet dědovi brázdu připravenou na brambory, zlomit dvě slunečnice a rozpojit hadici s tekoucí vodou. U toho zvládl povyprávěl o Maďarsku a o tom jak se v bazénu utopil a zase sám vytopil. A pochválit se, že maká jako bejk a buldozer. No je to prostě moje hodné zlatíčko:-)) Jen děda utrousil pod fousy něco jako, že to není buldozer, ale pořádnej tank:-))

17. 05. 2023 21:09

Já jsem dnes dala cínie a astry, už se těším na kvetoucí záhon.

17. 05. 2023 17:58

Já už jsem tam fazolky dala, mám je přikryté a zatím nerostou asi je jim zima, ale riskla jsem to letos dřív. Já včera před slejvákem zasadila celery tak snad je to neumlátilo, jinak slimáci rejdí jak zběsilí. Mám doma vyrostlé cukety a dýně a potřebovala bych je dopravit na zahradu a zasadit, ale nějak není čas a zítra jdu patrně na opich tenisového lokte tak nevím kdy je tam vsadím.

17. 05. 2023 12:10

Chystám se zasít fazole,ale půjdou nejspíš pomalu, ještě není vyhřátá zem a to ony ke zdárnému růstu potřebují. Jinak mi na kompostu vyrazil slunečnicový háj , nejspíš se některá semena před loňskou sklizní stihla vyloupnout :-), petržel roste před očima, nejspíš jí to mokro a chladno vyhovuje . Trápí mě svlačec ,který je všudypřítomný a nejspíš nezničitelný :-(, je to boj.

16. 05. 2023 19:56

Nám ještě azalky nekvetou ale rododendrony začínají. V Semilech mám zeleninu vysázenou, ještě sadbu kytiček. Na Nouzově jsem dnes dala kadeřávek, kedlubny, giganty, květák a kytičky jsem také nestihla. V neděli jsem také měla pomocníka ale moc jsme toho neudělali. Martínek si chtěl něco zasadit a vybral si podle obrázku patizon, dal si jich 5 a všechny mu vylezli, měl velikou radost. Já zase tak velkou né, co s tím budeme dělat.

15. 05. 2023 18:39

Macatice: to máš dobré. Moje azalka se ani nezelená ani nečervená je celá hnědá, přímo chcipla. Neumím to s ní:-(

15. 05. 2023 14:13

Když koukám na titulek téhle diskuse, přemýšlím, co všechno jsem v zimě dělala. Zřejmě jsem byla moc pilná, i když mně připadá, že jsem ji prolenošila, protože parkoviště se zelenalo, hájové hadr. Yak teď už se nezelená (a doufám, že ani po tom dnešním dešti nebude) - o víkendu jsem vyplela i druhou polovinu.
Zato azalka se zachovala v souladu s mou zimní náturou - nezelená se. Celá se zbarvila do lososova záplavou květů, pod nimiž není vidět ani lísteček. :-)

15. 05. 2023 08:16

O víkendu jsem zase měla na práci o dvě malé ručky více. Zasadili jsme nějaké sazeničky, převozili hlínu, udělali a osázeli nový zeleninový záhon. 2x se převlékali, protože zalévat se musí a hlínu za ušima neměl jen Jiřík, ale i já. To když se plná lopatka netrefila, kam měla:-)

15. 05. 2023 07:46

Od pátku do neděle jsem pracovala na zahradě. V pátek vysazování zeleniny, v sobotu vysazování kytiček, v neděli dosekání zahrady. Od včera prší a bude teplo, tak to zas poroste tráva a plevel. Budu doufat, že vše přežije invazi slimáků a kosáků.

12. 05. 2023 21:36

Holky vy jste pilné zahradnice:-) Já teď moc nestíhám. Buď jsem na hřišti nebo na výletě do Prahy. Před chvílí jsme dojeli. Před domem jsem našla tři ačokči od kamaráda. Doufám, že zítra nebude pršet a chvíli se na zahrádku dostanu.

12. 05. 2023 20:34

Taky máme zasázeno - celer, rajčata,pór, papriky, ale ty jsou ještě zafoliované. Zasety jsou okurky a na kompostu vyrostly samozasetím dýně :-) , možná ještě dám cuketu a patizon.

12. 05. 2023 20:10

Tak jsem dnes vysázela v Semilech rajčata a celer. Předpověď je bez mrazu, doufám že to bude pravda. Doma to začalo už kvést, mám je 30 cm v zemi, nějaké kytky jsem také dala.

04. 05. 2023 09:27

Doufám, že dnešní mrazík nám nic nespálil. Na teploměru na domě sice byly 2 stupně plus, ale střecha na pergole i trávník byly namrzlé:-(

03. 05. 2023 21:08

Nám rozkvetla třešeň a velkoplodá švestka, ale hlásí mráz. Skleník mám plný, doufám že to bude v pořádku. Dnes jsem rozházela popel po celé zahradě. Na čarodějnice jsme uklidili les. Tak jsem měla tři kolečka popela, možná dám i pod stromy. Na stromy potřebuji dát lepící pásy, nějak to nestíhám.

02. 05. 2023 22:57

Tak já mám neposekáno, neudělané záhonky, protože je částečně potřebuji přestěhovat. Ale mám zasazené stromky v lese a půdopokryvné růže na svahu, který se mi špatně seče. Ve skleníku sklizim salát a ředkvičky, krásně kvetou hyacinty, narcisy a tulipány, taky mahónie, ta voní na dálku a broskev a třešně....

02. 05. 2023 07:28

Já včera doplela u sestry a pak jsem byla na své zahradě že budu odpočívat. Nejprve jsem zasadila pár kytiček, ořezala odkvetlé květy a tak jsem se nějak kochala rozkvetlou zahradou až mi to nedalo a vzala jsem po 10 dnech znovu sekačku a posekala, neboť počasí trávě svědčí a roste jak zběsilá. Na zasetí a zasazení kytiček se chystám koncem týdne.

01. 05. 2023 19:36

Lógr na zahradu sypu pravidelně. Loni jsem si někde přečetla že je to dobré hnojivo a taky že slimákům se to nelíbí.
Teď o víkendu jsem přesadila okurky hadovky jsou takové vytáhlé, tak už jsem je taky z poza okna dala do skleníku pod netkanou textilii k rajčatům a paprikám.Rajčata konečně začínají více růst ale za to papriky mám letos nádherné. Už jen čekám, až bude stálejší počasí a hlavné ranní tepltoty budou vyšší a konecně je budumoci ve skleníku zasadit…..

01. 05. 2023 19:10

Já jsem zapomněla na fazolky, dík za připomenutí. Dneska jsem okopala celí pozemek v Semilech ale pomohl mě muž. Zasadila jsem tam mombrécie, kanu, kalu, mečík. tak kytičkové záhonky skoro hotové. Ještě nemám sadbu jedlou, chci tam dát nějaké rajče a okurky a možná 5 celerů. zatím stále je ráno zima, počkám.

01. 05. 2023 11:15

Už mi řádkuje mrkev a smokvoň nasadila docela dost fíků, to by mohly stihnout dozrát :-) Včera jsem zasadila pár pozdních brambor a připravila záhonek pro fazolky, ty zaseju asi dnes. Papriky mi letos taky nějak nejdou.

30. 04. 2023 22:51

Já mám na svojí zahradě posekáno, zaseto,zasázeno, vypleto, sklizenou první pažitku a vyčuhuje cibule. A abych toho neměla málo, tak se starám ještě o zahradu sestře, která si způsobila úraz a je po výměně ramenního kloubu. Sekat jí byly děti, já jsem jí dnes vyplela, ostříhala co bylo potřeba a zasadila kytičky. Ještě mě čeká vyplet u ní skalku zítra, dnes už jsem to nestihla.

30. 04. 2023 22:14

Já jsem dala asi 15 rajčat do skleníku, trhám saláty, mám tam sadbu. Cibule se pěkně zazelenala, česnek je dost silný, některý ne, brambory máme zasázené a zasetou mrkev, petržel, pastyňák, trochu hrášku, dva řádky okurek, venku a 3 desítky po muškátech ve skleníku. Dokonce mi krásně vylezl lilek, vloni jsem za jeden dala 36 kč. Vylezlo jich asi 6 kusů. Papriky mám mizerný, ty mě moc nejdou. Lógr dávám do zálivky. Přidávám banánovou vodu a rajčata mi už kvetou.

29. 04. 2023 10:53

Díky za tip s logrem :-)
Jinak už občas sklidím pár salátových listů z dubáčku, který se vloni vysemenil, bohužel mi zbyly jen 4 sazenice, zbytek sežrali slimáci, letos jich je nějak hodně :-) Brambory mi už lezou ven a mám vysetou mrkev a řepu, sadbu mám zatím doma za oknem, vysazuju až po zmrzlých.

28. 04. 2023 23:58

Pejska a ještě si pohnojíš záhonky. My dnes měli první salát ze skleníku a taky ředkvičky. Dnes jsem tam zasadila roubované okurky a zasela nakladačky
Záhony ještě nemám, páč mi tam chtějí udělat bazén a stále ještě nevědí kde přesně. Moje zeleninová zahrádka je jediná na rovině, kam by se vešel. Taky jsem dosadila jahody a koupila jsem si jednu, která červeně kvete a má prý i dobré plody. Tak jsem zvědavá. Vykvetla broskev, tak doufám, že nezmrzne.

28. 04. 2023 19:22

zdrhla : víš, já si všimla, že když na záhony sypu logr z kávy, tak se tomu území kočky včetně té naší vyhýbají jak čert kříži. A že těch koček je tu všude požehnaně. Třeba tenhle poznatek ti k něčemu bude.

28. 04. 2023 16:52

Nevydržela jsem a zasadila už 2 rajčata na záhon. Jsou přikrytá netkankou, tak snad. Brzy budu sklízet salát , na ostatni vitamíny už se mi taky sbihaji sliny.
Zahradničím ráda, ale někdy marná práce, protože kočkám to nevysvětlím.

28. 03. 2023 19:52

Já byla na zahrádce chvilku v sobotu a už se zase nedá nic dělat. Je zima a chvilkami padá sníh.

28. 03. 2023 19:50

Tady byl také ráno sníh, celí den pořádná zima. Tak jen přesazování rajčátek.

28. 03. 2023 16:14

Zdravím všechny nadšené zahradkáře :-).
Dnešní ranní probuzení byl trosku šok, přes žaluzie sice svítilo sluníčko ale kvetoucí meruňka byla zasypaná sněhem !!! naštěstí rychle odtával, tak snad květy přežijí.
Přísadu paprik a rajčat mam raději za oknem, vyčkáme s přesunem do skleniku až skončí toto aprílové počasi.

28. 03. 2023 10:01

Včera mě sluníčko na chvíli vytáhlo na zahradu, ale jen jsem ji obešla, strhla se chumelenice. Tak jsem jen přikryla sadbu ve skleníku a nakelímkovala darované papriky, putovaly ještě domů za okno. A pokračuji v pojídání divokých bylinek. V sobotu jsem je šupla do polévky. V neděli jen tak na chleba s máslem a včera jsem použila bršlici, kopřivy a medvědí česnek do brokolicového nákypu.

27. 03. 2023 20:17

Dnes jsem jen obešla kytičky a mazala domu, byla hrozná zima, padal sníh. Byla přímo bába futeř.

Více příspěvků

Naši partneři