TOPlist
Sledujte nás:

Komu se nelení /v zimě/, tomu se zelení /po celý rok/.

Zpět
Autor: coumba
Ve skupině: Výzva 52
Počet členů: 92
Založeno: 30. 01. 2020

Taky už se těšíte na jaro? Vzhledem k tomu, že letošní zima je taková, jaká je, já už taky. A protože jsem zjistila, že nejsem jediná, kdo už v obchoďáku pokukuje po semínkách a na oknech se objevují první jarní kytičky, zakládám nové zahradnické téma. Protože komu se nelení, tomu se zelení:-) Tak se pochlubte, jak se chystáte na zahrádky.

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

31. 05. 2020 00:37

Díky za rady, pohledám nějaké staré záclony, alespoň budou využité. Škoda, že není možné obalit i velkou třešeň. Já dnes chvilku sekala a za asistence vnuček zasadila nějaké kytičky a presadila tři největší: ibisek, horcovy stromek a durman. Na vyndání z květináčů jsem musela povolat mužskou sílu.

30. 05. 2020 19:55

Vše je zásluha manžela, já jen chystám k jídlu :-)

30. 05. 2020 19:54

Děvčata, po dlouhé době se ozvu. Ředkvičky a salát ze skleníku jsou už doslova "sežrány" Už máme na zahrádce mrkvičku. V

30. 05. 2020 19:33

Já dnes 6 hod. práce na zahradě. Ze začátku mě to nebavilo, ale pak přišla ségra a po jejím odchodu jsem sekala, ohrnovala brambory, plela, stříkala mšice, krmila slimáky ...A taky už jsem vyhodila 2 shnilé ještě zelené jahody.

30. 05. 2020 13:03

coumba: zpěvné ptactvo sklízí i u nás dřív než zjistíme,že dozrálo :-), týká se to jahod, borůvek josty, bílý rybíz vynechají, za to černý milují , no a na červený jdou až v nouzi pěkně odspodu keříčků ozobávají. Protože borůvky máme opravdu vysoké (přes dva metry), děláme konstrukci z trubek a přes ni dáváme sítě a záclony, pokud je k zemi nezajistíme háčky kosáci si cestičku najdou a konzumují i tak. Na jahody stačí tři dráty a přes ně síťka od citronů nebo něco podobného, jiné zasíťování se neosvědčilo. K fazolím jsem udělala větrníčky z pet lahví a zatím fungují (od včerejška) , ale myslím, že v určitém stadiu růstu už je kosáci oždibovat nebudou.
Plzáci začínají docela řádit i na květinách i na zelenině, takže ač chemii nerada sypu modré granulky a dělám pivní pasti.

30. 05. 2020 10:41

Coumba: na ochranu borůvek před ptactvem je dobré přes keř přehodit starou záclonu ... borůvky pod ní dozrají a ptáci barevné plody nevidí ( dřív jsem zkoušela navesovat CD nebo alobalove maslicky ... chvíli se ptáčci báli, ale pak si zvykli a borůvky zase byly pryč, záclonu používám úspěšně už 3 roky)
Včera čtyři hodiny na zahradě - pletí a otrhávání vlků z jabloně ( jabloň je obří, takže člověk musí i šplhat po stromě, takže jsem to měla i s tělocvikem :-) ).

30. 05. 2020 00:23

Mám první rok keříček kamčatských borůvek, než jsem si stihla všimnout, že už začínají modrat, už jich je půlka fuč. Zpěvné ptactvo se činí, ani mu nevadí, že ještě nejsou úplně zralé:-(

29. 05. 2020 20:40

Já jsem na zahrádce byla naposledy před 14 dny, tak jsem zvědavá, jak to tam bude vypadat, až tam zase zavítám. Jenže nevím, kdy se tam dostanu. Zmínky o slimácích mě docela děsí. Ale zeleninu nemám, snad jen jahody, ty jsou ještě nezralé, a potom jim chutnají květy skalkových karafiátů - krásně voní, možná i slimákům.

29. 05. 2020 20:40

Já jsem na zahrádce byla naposledy před 14 dny, tak jsem zvědavá, jak to tam bude vypadat, až tam zase zavítám. Jenže nevím, kdy se tam dostanu. Zmínky o slimácích mě docela děsí. Ale zeleninu nemám, snad jen jahody, ty jsou ještě nezralé, a potom jim chutnají květy skalkových karafiátů - krásně voní, možná i slimákům.

29. 05. 2020 10:58

Dík za podporu při zklidňování zad.
Dnes jsem byla zkontrolovat fazole a spousta jich byla okousaná nebo i vytrhaná, takže si myslím, že plzáci to nebyli, že to byli ptačí kamarádi kosi, celou zimu jim sypeme a teď tohle :-( Většinou to zkouší jen na astry, vytáhnou a uštípnou kořínek, letos si rozšířili potravinovou základnu prevíti malí. Udělám strašicí větrníky a uvidíme.
Hezké zahradničení všem.

29. 05. 2020 10:49

Proti mšicím jsou dobrý afrikani, taky je mají rádi slimáci, většinou jim dají přednost před zeleninou .. u nás je taky hodně slimáků, asi proto že v zimě nemrzlo ... co se salátů týče, nejvíc odolný proti slimákům je Dubáček - jak nedělá hlavu, tak nezalezou do něj dovnitř - ty dubacky, který jsem někdy v březnu přesadila do skleníku pořád ještě sklízíme :-)... teď dva dny bylo hezky, tak jsem se taky věnovala odplevelování, na slimáky jsem zkusila nastražit pivo, ale chytil se jen jeden
martashi: přeju ať jsi brzy fit!

29. 05. 2020 09:25

Všem bolavým zádům přeji rychlé uzdravení:-) Já měla včera odpoledne holčičky, tak jsme pokrmili naše mláďátka, Rozárka zkontrolovala lilie, zda na nich nejsou ty červený potvory, pomohli jsme dědovi spravit foliák a pak jsme se na procházce věnovali lučnímu kvítí. Moc se jim líbí jména jako mochna husí, bršlice kozí noha a vlaštovičník - ten Rózka přejmenovala na bradavičník/ řekla jsem jí, že je na bradavice/. Amálku zase nejvíc zajímají odkvetlé pampelišky:-)

28. 05. 2020 21:00

No jo, ty neúspěchy nám kalí zahradnickou radost. Nechala jsem si několik lilků a cuket ( i rezervu navíc ) a zbytek jsem rozdala. Slimáci mi to sežrali do posledního lístku :-(. Okurky se mi vysemenily ve skleníku, ale venku manžel už vyséval 2x a nikde nic :-(. Mšice, květilky, nemocný česnek ..., ale stejně mne to baví a moc věcí se mi na zahrádce povedlo :-). Letos jedeme po přírodní vlně. Melu k rostlinám vaječné skořápky nebo bramborové slupky, zalévám vodou po vaření brambor, naložili jsme sud kopřivové jíchy, dělám hnojivo z droždí, atd. Třeba se něco opravdu osvědčí a bude zase líp. Všem moc přeji, aby zahrádkářských úspěchů bylo víc než neúspěchů:-).
zdenelan: Přeji, ať se plotýnka umoudří.
martashi: Báseň pobavila, ale ta záda Ti rozhodně nepřeju. Ať je brzy líp!

28. 05. 2020 19:48

Také mi začínají odcházet okurky a rajčata nerostou, jako jsem byla zvyklá, pořád prší a je na všechno zima. Daří se jen plevelu. Navíc mne zase chytla plotýnka a včera jsem si opět utíkala pro injekci, mám to lepší, ale nic moc.

28. 05. 2020 19:31

Musím potvrdit letos to je s okurkama opravdu na zlost do foliovníku jsem sadila 3x teď mám nějaké v nádobách u zdi tak jsem zvědavá co s nich bude .

28. 05. 2020 18:48

okurky se letos nedaří nikomu v okolí. No tak snad něco vypěstujeme já mám okurky moc ráda. Zalito je dost tak uvidíme čemu se bude dařit.

28. 05. 2020 18:35

Filipova: já okurky sela už taky 2x a to skleníkové hadovky. Z první várjy mám hezkou jednu sazenici a druhé 2 tak nějak jen trčí a moc nerostou....a z druhého dosetí mě vzklíčily jen 2 semínka, tak uvidím.
Letos jsem nesehnala ty roubované, tak jsem se musela spokehnout sama na sebe....
Taky papriky ve skleníku mi z nějakýho důvodu zdechly a některé rajčata zatím tak nějak nerostou.... Chtělo by to asi víc tepla :-). Sazeniceco mám venku taky jen tak trčí a nic nedělají.... Chce to teplo, když vody je dost :-).

28. 05. 2020 15:47

coumba: dík za útěchu. Já ze 16 okurek dala 4 ségře ta je má prý pěkný, ale její jí taky nejdou. Jak říkáš co neumlátil déšť žerou škůdci. Ha asparágus taky mám - pozůstatek po mamce, jsem nevěděla že jdou i na něj. Já včera jen jednoho červeného brouka našla. Rajčata má taky mizerný, fazole mi žerou slimáci. No loni slimáci nebyly tak všechno rostlo jak má. Tak uvidíme, chystám se tam zas až v sobotu tak doufám, že zas nebudu nemile překvapena.

Martashi: tak máš hotovo tak ted pěkně odpočívej a ono to zas půjde. Neboj plevel na tebe počká.

28. 05. 2020 14:06

Po včerejším plevení dnes pro mě zahrada není,
záda udělala lup, a už nezvednu ani chlup,
tak teď jenom rehabku a trochu poválení,
na nic jiného to není :-(
Všem pěkné zahradničení přeju.

28. 05. 2020 10:35

Ivano, nic si z toho nedělej, mě okurky přesazené ven ubil déšť tak, že asi taky nějaké nepřežijí Včera jsme dali nějaká zbylá rajčata do pytlů, doplela jsem další záhony, zneškodnila další drátovce a další červené brouky, tentokrát na jediném stonku asparágu, který vyrostl. Zahrada je nekonečný boj s plevelem a škůdci. Můj rozhovor s našim mladým před několika dny, když jsem se hrabala záhoně: On: " A tohle vás jako opravdu baví?" Já: " Je to nepochopitelný, ale baví"."-)

28. 05. 2020 08:07

Já jsem byla včera ze své zahrady rozladěná. Přišla jsem o zelené hokaido (nikdo jiný ho nedokázal vypěstovat z okolí a ted jsem o ně přišla i já), okurky jsem už dosejvala potřetí a pořád mám prd teda mám 4 koupené nakladačky o své jsem přišla až na jednu a ta beztak taky chcípne, z polních mám 3 své malé mrňavé. Salát a fazole a další žerou slimáci, všude jsou obr díry po myších, všude spousta mravenců a mšic. Takže jsem včera plela, kypřila, všude jsem sypala skořápky a granule. Vyrostly mi slunečnice, vykukují jiřiny, gladioly. Pak jsem si řekla co se rozčiluji, že mi ta za to nestojí. Zelenou hokaido snad dostanu od sestry, které konečně vyrostla, ale už s ní nepočítala a nemá jí kam dát a okurky už snad na třetí pokus vyrostou.

26. 05. 2020 20:44

U nás přes den dost pršelo, navečer se vyčasilo, tak mě to vytáhlo ven. Odplevelila/ ten Stáni výraz se mi líbí/ jsem dva záhony a místo řepy, která nevzešla jsem nasela 2 druhy fazolek, žluté a zelené. Tedy semínka byla černá a bílá. Tak uvidím, které budou lepší. Taky jsem zase polapila pár drátovců . Ještě jsem vynosila ven nějaké květiny na letnění a pár menších fuchsií, jsou napadené molicemi, tak došlo i na chemii.

26. 05. 2020 20:12

Macatice: To by bylo fajn, byla bys moc hodná. Musela bys je ale nachystat do vhodných obalů a dost zalít, aby přežily do odpoledne.
Já dnes jednotila petržel a vytahovala lebedu :-).

26. 05. 2020 18:28

krásne popršelo, to nám to poroste :-) využila jsem k přesazování smraďochu neboli afrikanu, já jim tak říkám :-)

26. 05. 2020 11:36

V tomto počasí na zahrádku nejezdím. Zalévat nepotřebuje a trávu sekat ve vlhku taky není dvakrát ono.
Stáňo, jeswtli chceš a dostanu se na chatičku v příhodné době před Řípem, donesla bych ti nějaké čemeřice a pryšce, kdybys chtěla.

26. 05. 2020 07:26

Včera - a dnes bude pokračování - reinkarnace květinového záhonku, který si vloni totálně přivlastnili naši psi. Ti snad lehce zmoudřeli, přibyl o dost bytelnější plůtek a já se snažím dát tomuto místu druhou šanci. Je to ale boj :-).

25. 05. 2020 19:41

Dnes jen malé přesazování a opět na slimáky.

23. 05. 2020 21:05

U nás taky slimáková kontrola a manžel dělal ( v suchu dílny ) plůtky k záhonům, které si chtěli naši pejskové přivlastnit na své nory :-).

23. 05. 2020 20:02

sifaka: Bez elektřiny se skalka obejde, hlavně abys tam měla vodu (aspoň občas -nemusí téct, stačí když kape :-)

23. 05. 2020 19:10

Dnes jsem se jen koukla co dělají slimáci, nenašla jsem ani jednoho.

23. 05. 2020 15:47

...to se ti to směje, když máš balkon a ještě chajdu! Jenže víš jak na tom doma se zelení jsem-u mně by se dařilo jen těm kamenům:-o Mně se líbí, když na skalce právě ty titěrnosti klíčí a kvetou....to u mně na parapetu nikdá nebude :-/...u mně je totiž tak nějak mrtvo :-o....trénuju na 0+1 bez elektřiny :-))

23. 05. 2020 13:37

sifaka: Máš dva parapety - nešlo by na ně dát truhlíky a udělat sbírku kamínků v nich? :-)

23. 05. 2020 13:07

U nás dnes zahradnický déšť od včerejška až do dnešního oběda, takže včera zasazené astry,měsíčky, orlíčky a čemeřice děkují obloze a tváří se velice spokojeně. Jinak zahrádka dnes přijde zkrátka, jdeme s vnoučátky na pouť.

23. 05. 2020 10:44

Včera 3 hodiny sekání trávy. Dnes slavíme, tak bude zahrada odpočívat :-)

23. 05. 2020 09:30

sifaka: já nemám klasickou skalku to je na dlouhé povídání. Ale snažím se kousíček obnovit co tam kdysi byla po mámě.

22. 05. 2020 21:49

Já jsem dnes dosela trávu po vytrhnutém keři, koupila jsem si tři květinky, tak jsem je umístila na své místečko. Ještě jsem si koupila fazolky, ty naseju na místo, kde nevzešla řepa a 2 obr květináče, na jeden velký ibišek a na hořcový stromek, už jsem je několik let nepřesadila.

22. 05. 2020 21:47

Dnes jsme okurky odkryli ale zase je zima. Dnes místo práce zábava a muchlání Martínka.

22. 05. 2020 21:17

Ty máš skalku?...To se máš!......já bych chtěla taky skalku, abych si tam mohla vozit kamení z cest ale protože nemám pozemek, škemrala jsem u ještěřice, zda by mi nemohla poskytnout kousek místečka a ona prej:"tady žádný rumiště nebude!" :-o.....chjo :-/

22. 05. 2020 21:06

To je takovej střapatej mech s kořenama ne ten klasickej lesní, mechů na skalku je spousta ono se to možná nazývá jinak ale já tomu všeobecně říkám mech.

22. 05. 2020 20:51

Pánečku, tady je pilných zahradníčků! Doufám, že se taky brzy připojím. Ivčo, i mech se nějak sadí? :-o

22. 05. 2020 20:37

3,5 hodiny práce na zahradě - zasazení 4 okurek, 5 kytiček a 1 mechu. Pletí, kypření, vyjednocení mrkve, sklizení ředkviček a místo nich pár cibulek a trocha zalévání.

22. 05. 2020 10:07

Včera jen zalévání, tady se taky ochladilo, ale naštěstí nemrzlo.

22. 05. 2020 07:30

Já včera jen zalévala a počítala ztráty, abych věděla co dnes dokoupit.

21. 05. 2020 23:06

Já jsem zalila , vyplela foliáček a k salátům tam přidala okurky. Nestihla jsem spravit zavírání, tak jsem je taky raději přikryla, zdálo se mi už večer zima.

21. 05. 2020 20:29

Řádkování brambor, pletí, zalévání, přikrytí okurek, mám dojem že bude ráno trochu zima, dnes se dost ochladilo.

20. 05. 2020 23:51

Já dnes jen zalila a rozsadila nějaké papriky a kytičky.

20. 05. 2020 20:34

Přikopány další tři řádky brambor, dovysázena další rajčata.

20. 05. 2020 20:00

Sekání trávy a dosazování květin.

20. 05. 2020 19:53

Dcera dosekala zahradu a já zalévala.

20. 05. 2020 17:41

behání za sekackou, prace i pohyb zároveň :-)

20. 05. 2020 11:11

Včera asi dvě hodiny pletí a zalévání

19. 05. 2020 20:44

Chvíle sekání, chvíle zalévání, něco vytrhnout, něco utrhnout a jsou z toho tři hodiny, na zahradě to tak utíká. A taky se nám dnes vylíhlo 12/zatím/ káčátek, takže jsem jim chystala stěhovací ohrádku.

19. 05. 2020 20:34

Druhé přikopávání brambor ( jedu po pár řádcích ), plevelení, osazování květinových záhonů.

19. 05. 2020 20:22

Já dnes zasadila gazánie a petunie, brokolici, květák a dva druhy kedluben. Taky jsem sekala chvilku a zalévala. Celkem 4 hodiny práce.

19. 05. 2020 19:54

muriela: Nojo, to máš pravdu, teď si to uvědomuju. Aspoň rododendronům vždycky vyračí nové výhony s toho odkvetlého květu..

19. 05. 2020 19:48

Nás je na okurky hodně, dobereme saláty a začnou okurky, dnes jsem šla na hřbitov , dala jsem tam afrikány ale zapomněla jsem vzít granule proti slimákům. Nevím zda tam zítra ještě budou, nebo je za noc sežerou slimáci.

19. 05. 2020 09:59

Macatice: azalku nemám, ale množila jsem takhle kanadské borůvky ... Nový výhon udělají v létě - jakmile je dost dlouhý, tak ho strčím do země. Řízky jsem zkusila taky, zimu přežily, ale v létě ještě neměly dost kořenů a zaschly ( pak jsem se dočetla, že borůvky se řízkováním množí blbě, a od té doby používám hřížení) .... Tak je možné, že na konci léta najdeš na azalce vhodný výhon :-)

19. 05. 2020 07:04

sifaka: od mrazu ne dávala jsem je tam v sobotu odpoledne, v neděli byly pěkný, včera ožahlý, bud se vzpamatuj nebo navštívím zahradnictví.

19. 05. 2020 06:26

Já se snažím přesvědčit psy, že na dvorku bych opět chtěla květinové záhony a ne psí nory. Včera výsadba aster a hvozdíků.

19. 05. 2020 01:48

já jsem o víkendu natahala nové řízky do uvolněné množárny. Prý se řízky z azalky mají dělat z letošních výhonů bez květů. Jenže kde je brát, když ta azalka je samý květ a žádný list!
V neděli jsem začala se sekáním trávy. Odpoledne přijel manžel a udělal ještě velký kus práce s vytrháváném ostružin podél plotu a vzrostlých bodláků a šťovíků z "Džungle".

18. 05. 2020 22:07

Taky jsem dnes vysazovala ven cukety, patizon, dýni, meloun... A muškáty už jsem taky vyhodila na okna. A vytahala jsem ze sklepa ven pod jabloň všechny velké kytky, co zimuju v prádelně, teď už mrznout nesmí, protože je odmítám tahat zpátky:-)
Zdenalan: 50 ks okurek? To zásobujete okurkami celou vesnici, ne?

18. 05. 2020 20:39

Ivo, hlavně ať nebudou spálený od mrazu:-0.....dneska člověk nevī.....:-))

18. 05. 2020 20:00

Já dnes zasadila, cukety, dýně, papriky, saláty, por, celery, okurky, šalvěj. Nevím zda nepřijdu o rajčata - byly dneska spálený od sluníčka, ne úplně, ale chycený jsou tak uvidíme jak budou vypadat zítra.

18. 05. 2020 19:20

ze zahrádky mám radost, po desti vše krásne roste, sousedka mi darovala sazeničku maslové dýne, jeste mám hokaido a obří :-)

18. 05. 2020 19:07

Já jsem dnes vysadila okurky na Nouzově, tam jsem vysazovala kolem 50 ks , zalévání a utíkala jsem do Semil na cvičení. Přišla jsem domu a muž se ptal co bude k večeři. Mohla mne ranit mrtvice.

18. 05. 2020 18:40

My jsme letos tulipány vydloubali, Vždycky jeden rok je necháme a druhý je vydloubneme, tedy ty co jsou na záhonku, ty v trávníku necháváme trvale a kupodivu kvetou rok co rok, sice drobnými květy, ale trávník je s nimi hezky veselý.

18. 05. 2020 14:14

Včera jen trochu zelevani, dnes budu vysazovat ven afrikany

17. 05. 2020 22:58

Dnes jsem vysadila ven ačokči a kivano. Jedno kivano jsem dala na kompost a jedno do skleníku, je to takový pokus, co z toho vyroste.

17. 05. 2020 21:12

Včera a dnes sekání, zasazení rajčat, kytiček, pletí, kypření, ořezávání tulipánů a spousta další práce. Zítra bude velké vysazování zeleniny a kytiček a pak zas můžu pokračovat v sekání.

17. 05. 2020 20:32

Dnes dosázeny okurky, celer, vytrhány ředkvičky a pár salátů. A zítra už je zahrada na sekání, takže se nato dobře vyspíme a po částech posečeme.

17. 05. 2020 20:02

Dnes výsadba okurek v Semilech a zalévání.

17. 05. 2020 15:21

Sklizeň prvního kopru ( při přikopávání brambor ), plevelení a přesazování.

17. 05. 2020 12:58

Včera jsem rozsázela všechnu sadbu, už mi zbývá jen pár afrikanu :-)

17. 05. 2020 00:22

Mě dneska posekal zahradu Lukášek, tak jsme s holčička mi jen pozalevali dosadili rajčata do skleníku a číhali jsme na škůdce.

16. 05. 2020 21:27

Doplněná sadba, trochu pletí v kytkách.

16. 05. 2020 19:48

Tak hlásím, že mě nic nepomrzlo a dnes zasazeny rajčata, cukety, nějaké bylinky hezky ven na záhon :-), tak snad už ti zmrzláci od nás odešli :-) ( no já sice tady ještě jsem, ale nemám tu moc takto tu přírodu ovládat....)

15. 05. 2020 11:38

Evi, díky za tip na boj s drátovcem, to se může hodit :-) Jinak brambory mi taky trochu přimrzly, ale jen pár listů a jenom některé, myslím, že je to ani nezpomalí. Já s výsadbou sazenic čekám na zítra, na dnešní noc ještě hlásí až -1°, pak už snad mrznout nebude.

15. 05. 2020 08:08

Jo a taky už jsem pochytala několik drátovců, brambory jim chutnají.

15. 05. 2020 07:28

Já včera jen zahrádku omrkla, brambory rostou jak blázen. Vše ostatní je v pořádku, ale už se těším na sobotu jak tam vlítnu a bude se zas hrabat v hlíně a asi i sekat. Neděli si chci nechat na túrku s dcerou a v pondělí si dovezu sazeničky od sestry a začnu vysazovat. V sobotu vsadím zatím jen 4 rajčata co mám doma.

14. 05. 2020 23:09

Brambory to vydrží, i kdyby zmrzly, tak znovu obrazí, jen by se trošku zpozdily. Já už jsem nevydržela a vyházela ven ze skleníku nějaké kytky a vysázela sazenice. Taky jsme zasadili naše brambory, rychlené ve skleníku.

14. 05. 2020 17:51

trošku nám omrzly brambory :-(
je to sem tam list, snad to zvládnou...

14. 05. 2020 16:32

Zasela jsem kopr, další várku mrkve a petržele, snad konečně vzejde. Jinak jsem olámala rebarboru na zítřejší koláč a protrhala ředkvičky.

13. 05. 2020 21:41

Zalila jsem skleník a vyhandlovala se sousedkou nějaké sazenice.

13. 05. 2020 20:49

Dnes jsem byla ohromně čiperná, mám okopanou celou zeleninovou zahradu a ještě jsem šla pěšky do Semil.

13. 05. 2020 18:47

coumba: ale to ses hezky odměnila.

13. 05. 2020 18:44

Dnes jsem absolvovala po roce prohlídku na gyndě, tak jsem si za odměnu skočila na tržiště a stálo mě to téměř 600,-. Nějaké kytičky, hokaido, 2 měsíční jahody, aby měli děti co zobat, pár brokolic, 2 okurky hadovky, ty zasadím k těm roubovaným a bylo to. A to jsem ještě zapomněla na pórek a majoránku.

13. 05. 2020 12:35

sifaka: No co, aspoň mi budeš moct zavolat bez obav, že bys tím rušila mého mužského :-)
Hele, buď ráda, že mám aspoň už vlastní nabíječku na ten telefon!

13. 05. 2020 00:06

Já jsem dnes dosela chybějící hrášek a napichala k němu opory z proutí. A taky jsem radši zase zabalila borůvky a broskvicku. Se sadbou také čekám po zmrzlikach. Dostala jsem letos kivano, tak jsem zvědavá, jestli na tom něco vyroste.

12. 05. 2020 23:48

Šmarjá ty se chystáš zase na chajdu?……to tu na diskuzich zase nebudeš?……se z tebe picnu! Co tak zasadit si přírůstky doma na balkoně? To by šlo, ne?:-)

12. 05. 2020 23:35

Dostala jsem od Jiřinky dvě kytičky do skalky z Krtkova zahradnictví. Tak už se těším, jak si je o víkendu zasadím.

12. 05. 2020 22:21

Máme opršené azalky, rododendrony, ani jsem je nestihla vyfotit. Ale vody máme dost.

12. 05. 2020 20:09

Dnes jen kontrola zahrady a káva s kamarádkou. Vše je v pořádku, jen okrasné sedmikrásky jsou hodně opršelé. Brambory rostou jak blázen tak doufám že přežijí další noc.

12. 05. 2020 13:09

Já dělám revizi pokojovek, truhlíků a sazenic, venku svítí sluníčko, ale je psí zima.

12. 05. 2020 12:25

coumba: tak drátovce bych nečekala, alespoň tady zatím na salát nejdou ... zato ponravy nacházím pod zvadlým salátem každý rok ... přeju, ať jim brambory chutnají víc než salát

jinak včera před deštěm jsem záhony stihla prohrábnout a vyplet, dnes jsem totéž udělala ve skleníku (sadbu jsem přestěhovala před mrazíky domů, tak jsem využila toho, že tam je teď víc místa) ... teď už jen čekám na oteplení a těším se na vysazení sazenic ven

12. 05. 2020 08:45

muriela: v každém napadeném kořínku tři drátovci - larvy kovaříka. Nastražila jsem na ně rozkrojené brambory, do toho by měly vlézt, tak uvidím, co nachytám. Jinak se jich zbavuje dost těžko, ani žádný postřik na ně není. Dnešní slibovaný mrazík se nám naštěstí vyhnul, uvidíme další noc.

11. 05. 2020 10:52

U nás přišel včera déšť brzy, tak jsem vyplet nestihla, snad dnes alespoň část stihnu ... jinak papriky, rajčata, dýně a acokci stále přenáším domů, pokud hrozí mrazíky - zatím to vypadá, že je vysadím až příští víkend.
Evo, přeju úspěšný lov!

11. 05. 2020 01:29

Já jsem za ty tři dny volna dovyplela záhon i skalku, a taky množárnu a 13 květináčků a kelímků různých keříčků jsem přesázela k protějšímu plotu. Dělat pro ně jaqmky v té ztvrdlé jílovité půdě dalo docela zabrat. Bolí mě z toho celý člověk. Ale podařilo se mi to dokončit těsně předtím, než začlo lejt. Aspoň mi to krásně zalilo. A sud na dešťovku je zase skoro plný.

10. 05. 2020 19:58

Jsme podhůří, tak ještě všechno skované, doufám že co je venku nepomrzne, horší že tady teprve kvetou třešně, švestky a jablíčka. To by byla škoda.

10. 05. 2020 18:17

Rajčata a papriky ještě pořád na stěhovacím záhonu, letničky s truhlíky a kořenáči v případě nutnosti odneseme do kůlny, letničky na záhon přijdou až po zmrzlých. Bylinky jsou zvyklé, stačí je přiklopit sklenicí, tedy kromě bazalky, ta by větší zimu nerozdýchala. Fazole pěkně zakoření a za týden mohou klidně vylézt.

10. 05. 2020 18:16

Muri, dík za radu, jestli padne další salát, zkusím to. Třeba jí potvůrku chytnu. Já taky doufám, že moc velké mrazíky nebudou, ořechy i třešně jsou letos plné plodů, jabloně krásně kvetou, byla by to škoda. Zvládnu trochu přikrýt broskvičku a borůvky, saláty a hrách i cibulka to vydrží, snad.

10. 05. 2020 15:37

Já dnes přihrnula brambory a kousek těch nejbujnějších co už vykukovalo moc jsem přikryla. Dál jsme přikryla sotva vzešlé letničky a zel. fazolky. Jahody uchránit nezvládnu budu doufat, že nebude mrazík. Já mám vyrostlý měsíčky, kopr, hrách, mrkev, pastinák,cibulku. Ředkvičky už zklízím. Ibišky mám 4 - taky by mohly zmrznout. Počkáme, uvidíme, zapláčeme a začnem znovu případně. Ale já jsem optimista a věřím, že mrazíky velké nebudou. No na konci týdne si povíme.

10. 05. 2020 14:05

U nás má být ještě zítra teplo a potom ve středu ráno největší zima, tak doufam, že mi nic nezmrzne. Venku toho zatím moc nemám, jen kopr a celer.....
Včera jsem zasadila ještě nějké papriky do skleníku, zasadila zakořeněné hadovky k síti, ať se mají po čem šplhat a dnes vyřezala poslední saláty.

10. 05. 2020 12:20

Dneska večer budeme hlavně zakrývat, abychom zamezili škodění zmrzlíků :-).

10. 05. 2020 11:29

Evi, myslím že to budou ponravy .. zkus ten zvadly salát vyrýt i s kusem hlíny, asi ji tam najdeš

U nás včera trochu sprchlo, tak jsem nemusela zalévat, dnes mne čeká odplevelení záhonků, s vysazováním rostlin čekám taky až po zmrzlých.

09. 05. 2020 21:58

já jsem taky dnes jen pozalévala, v kádích je naštěstí vody dost a vysázela ven ještě nějaké saláty a kedlubny. S ostatním čekám až po zmrzlých. Saláty mi něco likviduje. Už ujmutý salátek začne uvadat a zjistím, že má užraný kořínek.

09. 05. 2020 21:46

Dnes u Nás jen ráno pečení, vaření. Odpoledne návštěvní den a grilování, jen přihnojení borůvek a zalití.

09. 05. 2020 21:09

Dnes okopání a pletí červené řepy, výroba rebarborového koláče ( na odpolední sváču ) a šalvějového výluhu ( na mytí vlasů ).

09. 05. 2020 20:13

Běžné práce - pletí, zalévání, ořezávání tulipánů a dalších kytek, mytí sudu a 3 barelů na vodu - pyl mi ucpával kropítko, ...

09. 05. 2020 08:13

coumba: To je hezký, úplně jsem si vybavila, jak jsem ráda "vařila" v kuchyňce, kterou jsem měla jako malá na dvorečku, z květů ořechů. Dělala jsem z nich "kompoty" a "servírovala" jsem je v mnoha verzích :-).

08. 05. 2020 22:31

Bylinka kari, to jsem ještě nikdy neslyšela a rebarboru jsem měla roky a pak nějak odešla, měla bych si jí zase pořídit, buchta je z ní moc dobrá. My jsme dnes s holčičkami stihli jen zalít skleník a sadbu. A zlikvidovala jsem trochu plevele v růžích a ony zatím stihly zlikvidovat několik tulipánů, ty červený lístečky se jim moc hodily na vaření.

08. 05. 2020 22:01

Výroba kopřivové jíchy - naplnili jsme celý sud.

08. 05. 2020 20:40

Já dnes dostříhávala trávu. Zasadila jsem jiřiny a montbrécie, zasela okurky, překopala kompost a připravila ho na dýně a cukety, a už jsme zase zalévala. Vylézají mi brambory, což nechci tak jsem je přihrnula aby mi nezmrzly. Jinak už se ukazují letničky co jsem nasela přímo na záhon.

08. 05. 2020 14:45

Tymián jsem vyset nezkoušela, koupila jsem vždycky malou bylinku v květináči a tu zasadila ... teď už jsou z nich veliké keříky, je to trvalka.
Jinak brambory mám zahrobkovane, dnes mě čeká sekání trávy. A sklidila jsem první rebarboru, buchta se právě peče :-) ... Zítra jdu na návštěvu k mamince, tak abych nešla s prázdnou.


08. 05. 2020 05:19

Včera zasazení paprik do skleníku a ještě jsem přikoupila nějakou bylinku, co mi chyběla :-). Letos vyzkouším kari a taky jsem si dokoupila ještě bylinku kterou asi moc neznáte lippia citronová neboli taky verbena nebo aloisie - krásně voní po citronu a já ji dávám třeba ke kuřecímu masu :-).Ta mi i doma při pokojové teplotě přezimuje :-).

07. 05. 2020 23:32

Dnes jsem zasela kopr a tymián, jestli ještě vyroste. A trocha sekání a okopávání. Nějak mě ta semínka letos blbě vzcházejí. A vykvetly mě tři zmijovce.

07. 05. 2020 22:44

Dnes okopávání, pletí přesazování a odpoledne procházky a posezení.

07. 05. 2020 20:08

Dnes dosázení kytiček, pletí a stříhání trávy okolo stromků, plotu, záhonů.

07. 05. 2020 11:11

Děkuji ta tipy. Pyramida už je hotová. Libeček a pažitku mám na záhoně, oregano na skalce. Zkusím sehnat saturejku a tymián. Magi bylinka to mě taky zajímá.

06. 05. 2020 19:11

Tak já dnes rozsadila druhou třetinu kytiček a plela jsem skalku. Zítra dosázím zbytek a budu čekat zda se mi to uchytí je to tam samý kořen od líp a tújí.

06. 05. 2020 15:59

Tak zjišťuji,že mi chybí máta, ač všichni tvrdí,že to je plevel a rozrůstá se, tak u nás nejde. Saturejku musím zakoupit, šalvěj nemá u nás uplatnění, tymiánu mám tři druhy, libečku mám spousty. Magi bylinka (smil italský)vypadala,že přezimovala a najednou odešla bez varování. Takže i tu budu muset zakoupit.

06. 05. 2020 13:37

Coumba: saturejku - ta je dobrá k luštěninám, snižuje nadýmavost....
Tymián a dopuručuji citronový - ten je výborný, levandule, mátu mám soeciální mojito :-).

06. 05. 2020 12:07

coumba: ještě mám na zahradě tymián, dobromysl, šalvěj a libeček

06. 05. 2020 11:50

Já zdědila po mamince řepík a ještě pěstuji šalvěj. Pažitku máš určitě taky.

06. 05. 2020 09:59

coumbo, tak ať se daří, také mám na něco takového chuť. Já jsem dnes dodělala kopřivový sirup. Znova začínám plnit sklep.

06. 05. 2020 08:46

Včera jsem našla místo na bylinkovou pyramidu, navozila materiál a dnes začnu budovat. Mám tam připravenou petrželku, bazalku, rozmarýn a včera jsme v Albertu koupili mátu. Ještě musím koupit majoránku. Meduňku a levanduli mám na záhoně. Jaké ještě pěstujete bylinky?

05. 05. 2020 23:03

Díky za rady, zkusím naaajít nějaký mladý výhon.

05. 05. 2020 19:38

Já dnes nasázela asi 1/3 darovaných kytiček a celá přepravka na mě ještě čeká snad zítra pokud to počasí dovolí.

05. 05. 2020 14:03

Děvčata, hřížení tady máte velice dobře popsané, já ještě vezmu pevnější drát a přitlačím do jamky drátem do písmene u, zahrabu a když udělá kořeny ještě nějaký čas nechám aby to udělalo větší kořenový bal. Tak ať se daří vypěstovat co potřebujete.

05. 05. 2020 13:15

Macatice: já jsem zahradník na baterky, ale maminka hřížila vždycky jednoletý výhon a vždycky se chytla jak azalka tak rododendron. Vím, že přimáčkla výhon v několika místech větévkou ve tvaru V k zemi a ještě zasypala zemí , pravidelně zalévala.

05. 05. 2020 00:31

zdenalan: Jednu "ležící" větev jsem zasypala už loni, říkala jsem si, jestli nepustí kořínky, zatím se nezdálo, že by nějaké pustila. Zkusím ještě vybrat nějaký mladší výhonvýhon a skutečně ho ohnout do země, ne jen zasypat vodorovně ležící větev.

04. 05. 2020 23:36

Filipova - dnes stejné skóre s brouky. Taky 4.
Nevzdávat se - moje kyčel už je taky lepší, našla jsem na netu nějaké cviky a asi pomohly.
Já dnes odkryla a odhrabala hortenzii, snad už nebudou velké mrazy. Pak jsem trošku prohrábla jahody a cibulku a s manželem jsme přesadili jeden rybíz, který překážel. Jsem zvědavá, zda neshodí květy a taky jsme vyvázali k opoře ostružiny.

04. 05. 2020 21:16

Ajanka díky za vysvětlení - no znám, je mě ty výrazy zarazily - abych něco nezanedbala to víš sama zahrdaničím teprve druhým rokem a stále se učím :).

04. 05. 2020 21:05

Dneska jsem se hlavně pokoušela zkrotit zuřivost, když jsem viděla, jakou paseku udělali psi na zahradě, kam ráno manželovi na chviličku pronikli.
Jinak jsem si koupila verbenu do závěsného květináče, přesázela jsem na vhodnější místo pár vysemeněných měsíčků, sklízela jsem ředkvičky a kedlubínky, plevelila ve skleníku a poschovávala do něj pár věcí, co už byly venku, ale u nás avizovaná úterní a středeční ranní zima by jim mohla ublížit.
coumba: Asi je to opravdu tak, jak říkáš, často spím zpocená na dece a za zády je otevřené okno. Dneska je to ale o dost lepší. Pro změnu ale začal pobolívat zub. Dopoledne jsme byli ve městě, to se, potvora, neozval. Hezky si vzpomněl, až když jsme přijeli domů. Uvidíme zítra, možná je to "jen" dáseň. Včera jsem si čistila zuby asi zbytečně důkladně :-).

04. 05. 2020 20:59

Filipova: ohrobkovat brambory - okopat a při tom udělat kopu, tak že vlastně mimo řádek brambor máš ďolík a brambory máš v v kopci ( hrůbku)nahoře. Takto nejlépe plodí, protože mají ty hlízy místo :-).
Množení hřížením:
zejména u druhů s poléhavým či plazivým růstem a u těch rostlin, jež tvoří šlahouny nebo se jejich větve kloní k zemi.
Vhodný mladý výhon ohneme až na zem, a zasypeme jej do jámy nebo do rýhy vyplněné kvalitním substrátem. Proti pohybu nebo vytažení můžeme výhon zafixovat v zemi třeba kolíkem.
Po nějaké době pustí výhon kořeny. Po zakořenění větev odřízneme od matečné rostliny. V létě je nezbytná zálivka čerstvě zakořeněného výhonu.
Tak asi tak, myslím že to vše znáš, jen to máš jinak pojmenované :-).

04. 05. 2020 20:13

Děvčata vy tu máte samé odborné výrazy - co je to zahřížit azalku a co je to ohrobkovat brambory?
Já dnes 3 hodiny práce na zajradě - hlavně kypření a pletí a stříhání trávy kolem záhonů, plotu...
Coumba: dnes 4 červení brouci na liliích.

04. 05. 2020 16:15

Včera jsem toho na zahradě moc neudělala, bylo nevlídno ... jen jsem okoukla, co mne čeká v následujících dnech (brzy bude potřeba ohrobkovat znovu brambory a posekat trávu, po dešti hodně poporostla) a večer jsem posbírala pár slimáků ve skleníku.

04. 05. 2020 07:02

Macatice, azalku zahřížit, vždy mi pustila kořeny, řízky jsem nedělala. Pleji chodím na slimáky a čekám na teplo.

03. 05. 2020 23:35

Kvete mi krázně venkovní azalka. Nemáte prosím někdo zkušenost s jejich řízkováním? Ráda bych si ji namnožila.

03. 05. 2020 21:34

Stáňo, ať se krk brzy umoudří, možná jsi někde ofoukla. Teď je takové bláznivé počasí, chvíli zima, chvíli hic. Mě dnes zase hrozně začal bolet kyčel.

03. 05. 2020 21:26

Celá moje dnešní práce na zahradě byla sklidit saláty k večeři a nasekat trošku trávy pro slepice. Slimáci už se snaží i u nás, likvidují salát v pařeništi. Dnes se sluníčko šetřilo, tak nebylo potřeba zalévat ani ve skleníku.

03. 05. 2020 20:03

Tak, dnes mi krční páteř objasnila, že žádná zahrádka nebude. Možná zítra ... .

03. 05. 2020 18:15

Okurková semínka a dýně jsem dala přímo na kompost, rajčata mám na pojízdném záhonku (kolečku) a stejně tak celer. Na noc vždycky zajedeme do kůlny a ráno vyvezeme na sluníčko. Skleník nemáme a nehodláme pořizovat a tak si na zasazení musí počkat po zmrzlých.

03. 05. 2020 16:53

Konečně mi lezou okurky a cuketa se už taky snaří :-). Přesazeny rajčata ven je dám až za 14 dnů, konečně mi leze kopr, tak snad mě ho ty zrzavý potvory hned nesklidí :-(.

03. 05. 2020 16:43

Zahrada zkontrolována - buxusy v pořádku, červený broučky na liliích jsem neviděla.

03. 05. 2020 12:06

Taky mne zlobí slimáci, sežrali mi dvě sazenice okurek, i papriky mám trochu okousané ... Po setmění jsem je šla likvidovat, zatím jsem našla 4 hnědé a asi 20 malinkých s domečkem (takoví ti žlutí a pruhovaní, různých velikostí), asi se tam někde vylíhli ... Kromě toho jsem vyjednotila řepu a mrkev a vyplela záhony. Pršelo opět celkem dost, tak zalévat nebylo potřeba.

03. 05. 2020 09:45

Coumba: už ted jsou na liliích ty červený brouci, tak to se na ně musím podívat.

03. 05. 2020 05:37

U nás už řádí slimáci. Včera jsem utrhla malému sousedovi první kedluben ( ze skleníku ). Dnes přikopeme poslední dva řádky brambor a přepikýruji hledíky.

02. 05. 2020 23:46

Jo a teď jsem dodělala koprivovou šťávu.

02. 05. 2020 23:44

Já mám levanduli dva roky a zatím žije. Konečně obrazila kustovnice, pořád vypadala jako uschla. Dala jsem ven na záhon kedlubny a vyplela jeden záhonek s kytickama. Lilie už mě žerou zase ty červený brouci, chytila jsem jich asi pět. A ještě jsem vytrhala bršlici a kopřivy pod stříbrnými smrčky, ruka mě pálí, že nebudu mít revma do smrti.

02. 05. 2020 23:23

Já mám vypletý skoro celý záhon i asi čtyři pětiny skalky.
Trávu jsem nějakou posekala před 14 dny, teď moc není co sekat, možná příště některá místa.

02. 05. 2020 20:29

Dnes se proháněl déšť a sluníčko, tak rychlá procházka a vaření pampeliškového medu, mám hotovo.

02. 05. 2020 20:15

Já včera posekala půl zahrady a zasadila tařičku na 2 místa, dneska mě neustále honil déšt takže jsem uklidila chatu, umyla nádobí, ořezala zas pár tulipánů, zasadila posledních 5 gladiolů, zasela letničky, zasadila 3 kytky a a k večeru konečně dosekala druhou půlku zahrady.

02. 05. 2020 12:35

Macatice: S levandulí Ti naprosto rozumím. Já ji miluju, ale umořila jsem jich už tolik ... . Mnohokrát jsem dostala sazeničky jako dárek, zkoušela jsem teplá, suchá, stinná a já nevím jaká místa, zpravidla marně. Teď mám už třetím rokem asi tři keříky. Žádný zázrak, ale žijou :-).

02. 05. 2020 11:00

Včera jsem zasela fazolky a rozsázela část kedlubnu, zalévat teď není potřeba, každý den trochu sprchne :-)

30. 04. 2020 08:13

Já včera ostříhala druhý zimolez a rozsázela na záhony další saláty, když tak pěkně zamoklo. Ve skleníku průběžně rozsazuji rajčata na místa po sklizených salátech. Venku mi úplně zmizel asparágus a statice a ještě jedno prázdné místo tam je a nemůžu si vzpomenou, co tam vlastně bylo:-) Pak jsem ostříhala ty moje hrůzy z prádelny a možná že je úplně suchá jen jedna fuchsie. Mezitím se objevila modrá obloha, ta jsem se za odměnu jela projet na kole:-)

29. 04. 2020 22:19

Já jsem nikdy nic nehnojila ani nehnojím, co u mě chce růst, musí si místo vybojovat samo a taky se samo uživit.
Dobromysl a meduňka se mi přewmístily ze záhonu na trávník.
Šalvěj se sama rozrůstá, tu musím krotit. Máta kupodivu spíš živoří, lépe řečeno, udržuje se na stále stejné úrovni, což mi vyhovuje, protože je jí tak akorát a nemusím ji krotit.
Levanduli pěstovat neumím - ta mi pořád nějak skomírá.
Saláty a ředkvičky znám z dětství jako zeleninu krátkého dne, v létě vždycky hned vyhnaly do květu. Ale dnes mohou být odrůdy všeliké.
A maliny jsou "dvouletky" - jeden rok vyraší zelený nerozvětvený šlahoun, příští rok zdřevnatí a vyrostou krátké větvičky s květy a plody, na podzim tenhle výhon uschne a dá se odstranit, mezitím by měly vyrůst nové výhony. Ale zase jsme neměli žádné zahradní šlechtěné mnaliny, byly to takové ty klasické běžné, na jaké se chodí na paseku k lesu.

29. 04. 2020 12:05

Včera jsem ještě stihla prostříhal maliny - všimla jsem si, že spousta loňských výhonů uschla, to se ještě nestalo ... ale naposledy tu pršelo někdy koncem února, tak asi proto ... dnes konečně déšť dorazil, mám velkou radost :-)

29. 04. 2020 08:12

Mě se ta bílá ředkev nikdy moc nevydařila, asi chtěla lepší péči, než jakou jsem jí dala. Já jsem včera rozsázela papriky ve skleníku a ostříhala jsem 1 zimolez, byl dost promotany a proschlý. Vypadá to, že z mých tří třicetiletých fuchsií 2 nepřežily zimu, taky jeden velký ibišek a durman to mají dost nahnuté. Bylo nejspíš na jejich zimovišti v prádelně tepleji než jiné zimy a vypadají uschle. Ostříhám je a postavím pod strom do zahrady a uvidím, zda se ještě neprobudí.

28. 04. 2020 20:46

nevzdavase: díky moc nastuduji si to a pokusím si sehnat semena.

28. 04. 2020 20:41

Odkaz si neotevřu ale jestli se jedná o tu dlouhou bílou ředkev, tu jsem si pěstovala kdysi jako vesničanka a nedařilo se mi. Byla dřevěná jako poleno a prolezlá housenkami. To mne hodně nazlobilo :-((

28. 04. 2020 20:36

filipova:
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/poridte-si-semena-redkve-bile-zdrave-si-na-ni-pochutnate

Posílám odkaz, abych zdlouhavě nepopisovala. Semena jsou docela větší, dá se uhlídat správná hustota výsevu. My dáváme po raných bramborách, asi v polovině července. Sklízí se asi po dvou měsících ( a pár dní navíc ). Ukládáme ji do sklepa jako mrkev do písku, vydrží dlouho. Oficiální název bílá ředkev ( japonská, čínská ), nesmí to být ale letní odrůda.
Já dnes vydloubala z brambor bodláky. Těm se u nás moc daří :-).

28. 04. 2020 20:10

Já jsem dnes makala ve skleníku a jak tak pospíchám, zamotala se mi hlava sletěla jsem a rozbila jsem jedno sklo, muž s toho měl málem infarkt, odnosila jsem ještě nějaké kytky ven, no dělala jsem od rána. Pejsek řval a tak jsem stále běhala na dolení zahradu, aby tam nebyla pořád sama. Je to pořád štěně a nechce být beze mne, ale v zeleninové zahradě zlobí a nerespektuje chodníky. Jiřinko poraď jak jí to mám naučit, Besinka a Sorbík to uměli hned.

28. 04. 2020 19:37

nevzdavatse: jak se jmenují přesně semínka té bílé ředkve a je to taková ta dlouhá bílá? Kdy se to seje a jak - jako mrkev nebo to má větší semínka a seje se to po jednom a kdy se to sklízí - který měsíc? Pouč mě nikdy jsem jí nepěstovala ale mám jí ráda tak bych to zkusila. Dnes jsem shánela semínka a nemají je ale prý je ještě můžou dostat. Díky za info.

28. 04. 2020 19:11

Tak já zasadila všechny zakoupené kytičky, gladioly a zasela měsíčky. A dosela jsem zel.fazolky, protože ne všechny vzešly. A domů jsem si odrýpla kousek medunky a zasadila doma na balkon. A přesázela jsem doma rajčátka tak nevím zda mojí péči přežijou.

28. 04. 2020 13:32

Včera jsem přesadila oleandr a gerberku a ostřihala asparágus ( dala jsem ho ven moc brzy a byl přeběhlý mrazem ), dneska chci dát do hlíny vřes a listopadku. které jsem včera přitáhla ze hřbitova. Listopadka ( schovaná za pomníkem a neopečovávaná ) obrazila mnohem lépe, než ty opečovávané, co jsem dala do zahrádky rovnou

28. 04. 2020 12:31

Já si koupila 2 levandule a 4 kytičky-trvalky tak jim jedu najít místo na zahradu kam je vsadím.

28. 04. 2020 11:38

Včera jsem vyplela a zkyprila dva záhonky a hodně zalévala, zem je ztvrdlá na kámen ... Tiše doufám, že slibovaný déšť dorazí ... dnes mám v plánu otrhat poupata z pažitky a připravit záhon pro fazolky

28. 04. 2020 11:25

Jj Evi, i já ze svého mladí mám za sebou”pokus-omyl”:-) Díky všem za rady a tipy, přeposlala jsem vše dál, ať si ještěrovi přeberou co a jak využijou.
Momentální koronová situace jim umožní více se věnovat zahrádce, snad začátek sezóny ještě dohoní:-)

28. 04. 2020 11:14

Já jsem včera okopala všechny zeleninové záhonky. Cibulka, hrášek, ředkvičky , špenát a jeden druh řepy už pěkně lezou
Zato mrkev, petržel a druhá řepa nedělá vůbec nic. Asi sucho, nebo blbé semínko. Ještě počkám po dešti, jestli se mi zazelená.

28. 04. 2020 11:09

Sifaka: holky ti tu dali podrobné informace. Jen ještě k salatu. Ten se může vysévat a následně rozsazovat po celé léto, jen už nekoupít salát k rychlení ale letní, nebo celoroční
Stejně jsou i celoroční ředkvičky, ale jak píše Stáňa, není to ono, nejlepší jsou na jaře. Zahradniceni je někdy takový pokus omyl. Záleží na půdě a taky na časových možnostech. Já už vyzkoušela všechno možné, u něčeho jsem zůstala a něco nevyšlo vůbec.

27. 04. 2020 21:15

Já dnes jen chvilku zalévala a kochala se kytičkami a jednu jsem dostala od sestry tak jsem si jí zasadila. Zítra se chci ještě po nějakých trvalkách rozhlédnout ve městě.

27. 04. 2020 19:07

tady človek načerpá ispiraci raz dva, chybí mi bylinky a koupim si sazeničky na trhu :-)

27. 04. 2020 18:58

sifaka: škoda že nejsi blíž, mám ve skleníku sazenic od všeho možného ale je takové sucho že to pořád nemůžu dát ven. Jinak fazolky mám už také v zemi. Dnes dopoledne jsem plnila nádrže na vodu, táhneme jí z Jizery, máme tady jednu velikou nádrž, kovovou a tři ty umělohmotný na kohouty, tak s tím byla práce na celé dopoledne, nedá se odejít aby nám někdo neukradl u Jizery čerpadlo.

27. 04. 2020 14:22

sifaka: Souhlas s děvčaty. Ředkvičky mi víc chutnají, když je "krátký den", takže brzy zjara a pak až k podzimku a chtějí dost vody. V létě bývají "houževnatější", ne tak křehké. Mám výborné zkušenosti s výsevem velké bílé ředkve v polovině července, sklízí se pak před zámrazem ( po asi 70 dnech ) a vydrží ve sklepě i několik měsíců. Ještě můžeš dát i špenát, červenou řepu a černý kořen ( podobný jako petržel, má takovou oříškovou chuť ).Sazenice občas nějaké vypěstuji a přebytky rozdám, letos papriky, rajčata, cukety, dýně, lilek, salát, růžičkovou kapustu, bazalku, brokolici, hledíky, astry, cinie a něco koupím, letos zatím kedlubny a celer a vlastně i nějaké muškáty.

27. 04. 2020 12:38

Já mám na borůvky koupený pytel řašeliny přímo na borůvky běžně se to prodává, prý je také dobrá hrabanka, ale pro tu jsem se ještě "nedohrabala" do lesíka. Jinak jsem letos poprvé hnojila jahody Kristalonem a zbyl mi a bylo tam psáno že je to možné použít i na bobuloviny tak jsem pohnojila borůvky, maliny, angrešt, rybíz i jostu. Jinak já si pěstuji jen rajčata, dýně a cukety. Hodně sadby mám od ségry tu to baví a má to kde mít a když něco nemá tak šup pro sadbu do zahradnictví a je to. Kytičky - semínka jdou hned do hlíny - u mě teda slunečnice, měsíček a letničky, zbytek mám opět od sestry.

27. 04. 2020 11:43

Sifaka: jen bych doplnila k borůvkám - potřebují kyselou půdu, tak se hnojí jinak než ostatní rostliny - buď se pod ně může dát rašelina a jak se přes ní zalévá, tak se živiny dostanou ke kořenům, nebo koupit nějaké hnojivo na rododendrony a azalky a tím přihnojovat podle návoduv době, kdy plodí. Maliny nehnojím vůbec, jen když je sucho a zrovna dozrávají, tak hodně zalévám, jinak nejsou sladké. Jahody, bylinky a ostatní zeleninu přihnojuji Kristalonem Plod a květ. Ohledně sadby bych radila stejně jako ajanka.

27. 04. 2020 10:20

Sifaka: no podle mě na setí rajčat a paprik je docela pozdě, takže tady po zmrzlých nákup sazenic, okurky a cuketa se dá ještě přrdpěstovat v kořenáčcích, ale neotálet....
Saláty, zelí, brokolici, květák, kedlubny, celer, tohle kupuji jako satbu, není jak místo, tak kupovat celé balení semen kvůli 10 ks, to vyjde cenově dost podobně.....
Jinak set můžete ještě ředkvičky, mrkev, petržel, hrášek, fazole, kopr......
Doporučuji si udělat na zahrádce i místo na bylinky. Já v kuchyni využívám majoránku, saturejku, dobromysl, tymián jak obyč. tak citronový, do truhlíku potom dávám bazalku :-).

27. 04. 2020 09:54

Ajan, dík, tu nějak “nechemku” jsem potřebovala :-) Holky, je vás tu hodně kdo si děláte svoje sazenice ze semínek nebo kupujete? Sorry že se tu pořad na něco vyptavam páté přes deváté:-)....jak asi víte, shanim info pro novou zahrádku v ještěrově. Časem si to udělají podle sebe ale aby i letos uź si užili nějaké úrody. Hlavně taky zapřáhnout ještěrky:-)

26. 04. 2020 21:35

Já dnes cca 4,5 hodiny práce na zahradě, hodně zalévání, pletí pěšinek, ořezávání narcisů, hyacintů a tulipánů a další jarní práce.

26. 04. 2020 20:41

Hani, já používám Floriu s guánem, jsou různé druhy, takže na drobné ovoce to bude asi to pravé :-). Jinak taky můžete použít cererit, ale to je vyloženě chemické. Jinak taky není špatný granulovaný kravský hnůj - tady asi nejlepší je namočit a nechat rozpustit ( jde to dost blbě, takže den - 2 dopředu), naředit vodou a přímo tímto roztokem zalít.

26. 04. 2020 20:27

Udělala jsem pořádek ve skleníku a rozsázela hledíky a zbylou bazalku.
sifaka: V oboru borůvkaření jsem ovšem zcela nepolíbená :-).

26. 04. 2020 09:34

Macatice! Ty jsi tu před desátou?! :-o.....Skrzevá pandemie je z tebe regulérní dědiňor (vesničan)......Ještěrová si nechala poradit a vysadila borůvky loni i přes probíhajîcí práce na domě a zahradě. Keře jsou letos obalené květy. Co zahradní maliny-budou mít po vysazení aspoň ukázku nebo až příští rok? Jaké máte zkušenosti? Používáte nějaké hnojivo na drobné zahradní ovoce? Díky za odpovědi.

26. 04. 2020 09:12

Včera jsem vyplela skoro půlku záhonu od trávy, dneska chci vytrhat rožec ze skalku, prorůstá všude možně, kam nemá.

25. 04. 2020 16:55

Já se dnes starala o zeleň doma. Zasela jsem si do dvou truhlíků letničky, postarala jsem se o domácí kytičky a připravila si do květináčků hlínu na cukety a dýně. Zítra se zas chystám pracovat na zahradě.

25. 04. 2020 16:16

Zdravím po delší době :-) ... fazolky budu set až začátkem května, to vylezou tak akorát po zmrzlých. Jinak sadbu paprik a rajčat otužuju ve skleníku, a zatím vypadá pěkně, začínají lézt i okurky a ačokča, venku na záhoncích vyrašila mrkev, řepa i brambory, a smokvoň vyrazila spousty fíků - relativně brzy, tak snad letos dozrají :-) Největší starosti mi dělá sucho, od konce února tu nepršelo, tak musím denně zalévat

25. 04. 2020 16:13

Semily hlásí opět sucho ale zima, teprve trochu leze slunce, dnes jsem zpracovávala kadeřávek, dala jsem pytel do mrazáku a udělala pečený, našla jsem to tady a mne to chutnalo. Menší listy na plech, na vrch trochu anglický a strouhaný sýr, sůl, koření dala jsem upéct a bylo to křoupavé a snědla jsem to, dokonce i trochu snědl manžel.

25. 04. 2020 15:01

sifaka:: :-)))
Ale nejsi tak daleko od pravdy. Objevil se tu její mutant hadicovka.
Tu vodu totiž přece jen pustili, jenže včera manžel namontoval jen venkovní hadici na zalejvání, protože to, co vypadalo nadějně jako puštěná voda, byla jen troška, co tam zřejmě napustili při zkoušení. Rozvod do chatičky nezapojil, protože na to musí ta voda opravdu fungovat a být u toho dva - jeden vodu pustí a poslouchá, jestli se z chatičky neozve zoufalý řev toho druhého, ať to okamžitě vypne, protože to někde z nějakého zapomenutého otevřeného ventilu stříká...
Natrvalo to zřejmě pustili pozdě večer nebo až ráno, kdy jsem šla vuyzkoušet, jestli přece jen. A tak jsem všechno důkladně zalila a pak si napustila i kýble na mytí do lavoru a třílitrové kanystříky na pití. Tak si můžu vařit čaj a kafe do sytosti a večer možná dojde i na polévku.

25. 04. 2020 10:45

Macatice, dešťovka prej je hermafrodit, neklesej na mysli, ona se ti namnoží! :-))

25. 04. 2020 10:35

Nám vodu ještě nepustili. tak doufám, že bude příští týden.
Na zalejvání mám sotva čtvrtinu sudu s dešťovkou. Ale nevím, jak se na našení konví budou tvářit moje záda.
Ale mám tu dost práce s trávou na záhonech, té se tam velmi daří.

25. 04. 2020 07:49

Přesadila jsem růžičkovou kapustu, cuketu, lilky ... .

24. 04. 2020 20:05

Já dneska byla na zahradě zkontrolovat kohouty na vodu, jelikož nám jí dnes konečně pustili a hned jsme si vyzkoušela zalévání hadicí protože je sucho a zítra tam nepůjdu tak jsem zas vše zalila. Chtělo by to zas nějaký pořádný deštík. A mě už první kopr roste.

24. 04. 2020 08:34

Kopr také neseji , mám ho stále dost, stále sklízím špenát, černou ředkev, řeřichu, mám plno sadby a nejde sázet do toho sucha, ještě nosím holkám na cvičení a letos nevím co s tím budu dělat. Opět se mi všeho urodilo moc.

24. 04. 2020 08:34

Kopr také neseji , mám ho stále dost, stále sklízím špenát, černou ředkev, řeřichu, mám plno sadby a nejde sázet do toho sucha, ještě nosím holkám na cvičení a letos nevím co s tím budu dělat. Opět se mi všeho urodilo moc.

23. 04. 2020 21:44

U nás zlobí ve skleníku slimáci. Včera jsem jich našla asi pět. Kopr se u nás vysemeňuje sám a to v množství víc než dostačujícím. Zpravidla jsem s ním podělila půl učitelského sboru ve škole :-).

23. 04. 2020 21:36

No vida kopr, na ten jsem zase zapomněla. Ivo já bych ty fazolky nechala ještě zakryté, dokud hrozí mrazíky, to jim nijak neuškodí. Já jsem dneska vyplela růžičky a konečně už se na zahonkach začínají klubat ředkvičky a řepa. A k večeři byl další salát ze skleníku, to je mňamka.

23. 04. 2020 20:32

Dnes jsem zasadila cukety a pro jistotu okurky-hadovky, vše mám v kořenáčcích ve skleníku.... Roubované okurky jsem zatím nesehnala, tak pojistka se bude třeba hodit :-). Jinak jsem dnes vysela kopr ( ne že by jsem ho v práci neměla dostatek, že?:;-))

23. 04. 2020 20:14

Fazolky už rostou budu je už asi muset odkrýt. Napíšu si na příští rok že je mám zaset později. Dnes jsem zasadila stáleplodící jahůdky a 2 kytičky od kamarádky a hlavně jsem hodně zalévala.

23. 04. 2020 17:29

Konečne na tržnici stáli trhovci s přísadama.
Koupila jsem si dýne, hokaido a goliáše na kompot a meli tam furu dalších rostlinek, bylinky a kytičky....koupím pozdeji, až nebudou ranní mraziky :-)
Na zahrádce nám nesmele vykukují v řádku brambory.
Zato ve skleníku nám řádí škodná, která se krmí rozsazenou přísadou, meli jsme v podezření slimáky ale jsou to rejsci malé myšky, položili jsme na zkoušku navnadu a je pryč....

23. 04. 2020 13:11

Fazolky taky sázím později ,když už je země trochu prohřátá a nehrozí mrazíky.Pak rostou rychleji.
Jinak zítra pojedu pro sadbu celeru, budou-li i nějaké bylinky a kvítka do oken a kořenáčů do zahrady.

23. 04. 2020 09:57

coumba: fazolky jsou stále ještě přikryté. Ostatní jsem odkryla.

23. 04. 2020 09:07

Evi, no jasan že nádraží :-o :-) na Šlápoty se tu jen vzpomíná a co se týká iného rajzování, v tom to není o moc lepší....

23. 04. 2020 08:52

Filipova: tak na ně dej tu netkanou textilii a nic se jim nestane, i kdyby přišel mrazík. To už je dávno, co jsem pěstovala fazolky, ani nevím, kdy jsem je sela.
Sifaka: Jakože co, nemá význam? Že bydlíš u nádraží, nebo jíst zeleninu?
Ajanka: štve mě, že někdy to bez chemie nejde ani na té zahrádce. Jak se přemnoží nějaké breberky, někdy nám nic jiného nezbyde, než to postříkat. Ale určitě je jasné, že to nedozrává někde ve skladu pod dusíkem, ale hezky sluníčkem.

23. 04. 2020 08:24

My jsme letos také neměli skoro žádnou výzdobu, jen slamáka zajíce, Sorbík s Besinka si toho nevšímali ale tahle potvora, je to pořád štěně i když na to nevypadá, tak všechno plundruje, když je sama na zahradě. A když jí vezmu nahoru do zeleninový, tak lítají cibulky vzduchem, na mrkev jsem dala, ostružinu ostříhanou a to proletí také. Besinka si lehla do chaty na gauč a ani jsme o ní nevěděli. Píšete že rajčata mají lepší chuť, já se nemůžu už dočkat, také mi nechutnají koupené.

23. 04. 2020 07:44

macatice: to už jsem taky zjistila že jsem je měla vyset déle, ale sela jsme je poprvé a podle návodu na sáčku, ale včera jsem koukala, že už lezou tak snad se zadaří a příští rok je tam dám déle.

23. 04. 2020 07:05

Šmarjá Stáňo, sleduj, jak to končí, když rychle čtu tvůj příspěvek: ”psi mi, vzteky, že manžel nebyl doma, rozkousali kolo! :-)))))

Dívky, to já přece vím, jak to je se syntetickou zeleninou z bůhvíjakých Krkahájů!!! .....ale co my co nemáme ani balkón?………ale zas to mám poměrně blízko na vlakové nádraží!………teda poslední dobou přemítám, jestli to ještě má nějaký význam?!!

23. 04. 2020 06:27

Psi mi ( vzteky, že nebyl manžel doma ) zlikvidovali pokusy o květinovou výzdobu na dvorku, tak pojedu druhé kolo :-).

23. 04. 2020 04:55

Coumba: musím souhlasit a ještě víš, že jsi to vypěstovala bez chemie :-).
A na domácí rajčata si ty z obchodu ani nesáhnou, to je úplně jiná chuť :-). Sifaka, vzpomeň na loňské pražské šlápoty :-)....

23. 04. 2020 04:05

filipova: My jsme fazole sázeli vždycky až po Zmrzlících. Takže asi jsou na zimu náchylnější, a dokud není teplo, tak nerostou.

Jinak co se týče celeru a rajčat - celer nemusím, o rajčata jsme se několikrát pokoušeli, ale nic z toho nebylo kvůli černé plísni či co to bylo, takže teď nic nepěstujeme a sklízíme jen to, co vyroste samo. Napříklkad pažitku. A šalvěj, rozmarýn a tymián :-)

22. 04. 2020 22:57

Sifaka, v obchodě to máš rychlejší, ale ten pocit, když si to sama vypěstujes........ . Já dnes jen zalila sadbu a presadila nějaké amarylisy, množí se jak blázen a moc nekvetou.

22. 04. 2020 20:11

Ajan, já taky celer a rajčata! Ale já naopak sklízela! :-))………v Tescu. Budu vařit fazole na řecký způsob:-)

22. 04. 2020 20:00

Já dnes 3 hodiny práce s motykou a lopatou. A vsadila jsem si 3 kytičky takové ty prvnní žluté jarní kopretiny (kamzičník se to myslím jmenuje) - přivezla mi je kamarádka na zahradu.

22. 04. 2020 19:57

Dnes zasazen celer a do skleníku jsem zasadila nějaká rajčata :-).

22. 04. 2020 19:12

Také jsem dala ven saláty, ale asi jim je zima, jdu jim dát sklenice.

21. 04. 2020 21:43

Včera jsem zasadila saláty kolem záhonů a vyspravili jsme foliacek, teď tam dam taky pár salátů a kedluben a potom okurky nakládačky, rostou tam líp než ve skleníku. Patizony, acokci i nakládačky už v kvetinackach hezký lezou. Papriky už jsem taky nastěhovala do skleníku, zatím jen na otužování a přesazen jeden ibišek a posekan kus zahrady. Trávu dávám slepicim na hrabání.

21. 04. 2020 21:36

Já dnes sundala netkanou textilii z hrášku a ředkviček, pokypřila a zalila. Zalila jsem zeleninové záhony ale jen tak zlehka a jahody. Nevíte někdo jak dlouho trvá než vyraší zelené fazolky?

21. 04. 2020 21:30

Vy se máte, tady je sucho že se mi práší od motyky i rýče. Dnes jsem vsadila v Semilech mombrécie, gladioly, kaly a kanny, odpoledne na chalupě kus zryto a přesázená rajčata a papriky. Hlavně stálé zalévání a opět sebraný špenát.

20. 04. 2020 19:35

dnes cca 2,5 hodiny, pletí, kopání a rytí. Já dnes vyjímečně nezalévala máme od deštíku nedělního zalito.

20. 04. 2020 18:57

Nevzdavase, škoda že nejsi blíž mám salátu že to rozdávám a mám 3 druhy, ale jetu hrozné sucho tak zalévám, každý den. Stále trhám řeřichu a špenát. Zasadila jsem fazolku, petrželka mi také neroste.

19. 04. 2020 20:15

Doma mi ještě vylezla z 8 rajčat první 2. Na slunečnici a měsíček se chystám příští týden a vlastně i na gladioly a jiřiny a montbrécie.

19. 04. 2020 17:51

Dneska jsem sklidila pořádný kus natě libečku, letos roste jako z vody, loňská naťová petrželka se rozrostla, dobromysl perfektně obrazila, jen pažitky mám polovinu než obvykle a tak ji asi dokoupím v kelímku a dosadím, mrkvička už vystrkuje nať, taky ředkvičky vystrčily lístky a pórek bude pomalu na rozsazení . Petržel mi nějak letos neleze, možná špatné semínko. Chystám slunečnici a na příští týden fazole. Z květinek se chystám po týdnu vysadit gladioly na tři týdny plán, dýni a cuketu vsadím přímo do kompostu počítám tak někdy v půlce týdne.

19. 04. 2020 17:04

Já dnes byla na zahradě jen na vycházce a zjistila jsem že vylézá naťová petrželka, drobná cibulka, mrkev a zel.fazolky.

19. 04. 2020 13:06

My už máme ředkviček třetí dávku ( jako vyseto 3x a sklízíme třetí úrodu ), ale salát jsem letos nějak zanedbala, máme teprve trochu větší sazenice. Udělala jsem ale pesto z medvědího česneku, který se mi na zahradě hezky rozrostl a navíc jsem si založila tajnou pěstírnu v přírodě u rybníka :-) a i ta odevzdala svou první úrodu už také. Sklízíme i křen a těším se na rebarboru, která bude brzy. Včera začaly kvést jahody, ty mám také ráda.

19. 04. 2020 09:25

Mne ředkvičky také nejdou ale sklidila jsem dvakrát špenát, salát ještě ne.

19. 04. 2020 09:24

U mne jen zalévání a mám namočené fazole půjdu je vsadit.

18. 04. 2020 21:48

Já dnes chvilka sekání, chvilka zalévání, trocha úklidu a dost lenošení. První salátky ze skleníku už zítra taky sklidím, ale ředkvičky jsou pořád malé.

18. 04. 2020 21:13

Dneska jsem si zase mákla :-). Plevelení - i přes to sucho se plevelu daří, zalévání, osazování skleníku, pikýrování bazalky, ... .

18. 04. 2020 20:59

Jo salátek bych si dala, ale já ve skleníku nic nepěstuji. Třeba mi dá sestra jako každý rok, i když letos se nám to blbě předává.

18. 04. 2020 20:33

Filipova: myslím, že jsi dobře udělala, s tím přikrytím..... Ta bílá netkaná textilie, hezky ochrání rostlinky jak před mrazem, tak před vyzobáváním od ptáků.... Je to vodě propustné, sluníčko se tam taky dostane, takže zatím to nechej takto klidně přikryté i delší dobu a nebudeš muset mít obavy z nečekaných ranních mrazíků :-).


Já už dnes řezala první hlávky salátu :-) a stále pokračuji v trhání ředkviček. Ve čtvrtek jsem byla v zahradním centru, kde mívají roubované sazenice hadovek, ale zatím je nedostali.... Tak zase mám zkusit za týden.

18. 04. 2020 19:58

dneska první sekaní trávy a rozsadili jsme salát do skleniku :-)

18. 04. 2020 18:16

Tak jsem nechala přikrytý hrách i zelené fazolky (ty ještě nelezou) a ředvičky jsem též přikryla.
Dcera dosekala druhou půlku zahrady, já nasázela brambory a nasela kopr, zalily jsme, vyčistily okapy a ugrilovaly si a stihly i chvilku odpočívat pod rozkvetlou třešní.

18. 04. 2020 12:29

Hmm, my máme docela blízko vedení vysokého napětí a to ptáci ( s výjimkou podvečerního "sletu" ) prý moc nemusí. My máme problém nalákat ptáky i v zimě do krmítka.
Dnes pikýrování bazalky.

18. 04. 2020 12:24

nám vzdy hrašek sežral pes :-) jak se objevily lusky, byla to jeho oblibená zastávka na zahrade
také hrašek neprikrývame ale jsme v teplejší oblasti....

18. 04. 2020 09:53

Nám taky hrách nikdy nezmrznul, ale překrývali jsme ho kvůli ptákům. Právě ty sotva povyrostlé rostlinky byly v největším nebezpečí.

18. 04. 2020 09:17

Přikrývám ho právě kvůli tomu, že by mi ho ptáci vyzobaly (letitá zkušenost). Hrách je právě vylezký tak ho nechám přikrytý. Díky za rady.

18. 04. 2020 08:41

Ivano, a už ho máš hrách vylezlej venku? Jestli jo, tak bych ji tam ještě chvíli nechala, i když hrách jsem nikdy nepřikrývala. Nejhorší je, když někdy hodně zapršelo a hrách vylezl ven/ semínka/, to mi ho vyzobali kosáci. Stejně tak oberou borůvky i rybízy. Sousedi mají kolem borůvek kontrukci z latí a v době mrazů a pak v době sklizně přikrývají netkanou textilií. Já dávala na borůvky sít a i přes ti se tam kosáci dostali.
Já včera místo přesazování jsem se dala do natírání - lavičky a truhly pro děti na hračky.

18. 04. 2020 07:57

My hrách nikdy nepřikrýváme, ale pravda, v Polabí je tepleji než na Vysočině.

17. 04. 2020 21:16

URČITĚ NEODKÝT hlásí 2 st. pod nulou, dnes mi ta naše potvora také prolítala zasazené záhony, cibulka lítala vzduchem, okamžitě jsem jí strčila do zahrady k baráku, seděla u branky a kňourala, dnes jsem připravila záhon na okurky. Mám na zahradě také asi 4 m mochyni a loni to obrali za dva dny a to byla úplně modrá. Také musím vynosit kytky ale čekám že bude v noci tepleji.

17. 04. 2020 20:30

Dnes 3 hodiny práce na zahradě- sbírání a odnos větví a větviček po posledním stříhání stromků a pak posekání půlky zahrady. Dnes jsme nezalévala.

Potřebuji od vás radu. Když zaseji hrách přikrývám ho bílou netkanou plachtu (nevím jak se to správně jmenuje) . Když hrách vyroste sundávám jí, ale ted mi ségra radí, že má být mráz ať ještě počkám a neodkrývám. Co myslíte odkrýt - neodkrýt. Zmrzne mi když sundám plachtu? Díky za rychlou radu.

17. 04. 2020 11:09

coumba: Tak to mi Dája připomněla dávnou tetinu boxerku Aidu (obě, fenka i teta, už na nás koukají shora). Když byla u nás v létě na chatě s velikánskou zahradou, taky ji občas chytl rapl a začala lítat po zahradě jako splašená - ale vždy to brala po nejdelším okruhu, tedy po hlavních cestách kolem plotu.

16. 04. 2020 23:49

Naše Dája je vcelku na zahradě klidná, jen někdy jí popadne rapl a začne lítat jako blazen. Včera to dvakrát vzala přes zaseté záhony. To jsem myslela, že ji zabiju. Pak mi roste hrách v mrkví a mrkev v bramborach. Dnes jsem presazela muškáty a první várku kytek, co půjdou ven. Malé fuchsie, ibišek, palmicku, taky nějaké amarylisy. Zítra pokračování.

16. 04. 2020 21:52

zdenalan: nám to taky žerou ptáci, ale to jsou ještě borůvky od mámy a velmi mizerné, třem jsem dala šanci, zbylé dvě jsem vyhodila a místo nich dala jednu novou tak uvidíme. Většinou dostanu borůvky od sester nebo od sousedek, loni tam nebyla ani jedna jen lupínky. Takže ať se ty tři starý snažej nebo půjdou příští rok taky. Mě též kvetou, modřence, narcisky, hyacinty, petrklíče jsou mizerný a bude tam moc moc tulipánů.

16. 04. 2020 21:37

Tak jedna mochyně přežívá, ale zkusila jsem vysít, tak jsem zvědavá, ty co uzráli doma, tak dobré nebyli. A já jsem si letos také přikoupila jednu kanadskou borůvku, většinou se mi na ně vrhnou ptáci z lesa, tak jsem asi jim koupila borůvku. Jinak tady kvetou narcisky, poupata mají tulipány, kvetou modřence a petrklíče, prostě nádhera, dnes jsem pracovala v Semilech a mám okopáno a zalito. Je tady hrozné sucho. Také tu naší potvoru učím po pěšince, ale kočky jsou rušiví element, tak někdy to vezme přes česnek, za kočkami a nejlepší když si hrají na honěnou.

16. 04. 2020 19:30

macatice: to já mám též na zahradě žluto krásně kvetou a líbí se mi. Jinak dnes jsem si koupila novou borůvku a dvě uschlé vykopala a zasadila místo nich jednu novou. A jinak jsem zalévala a zalévala.

16. 04. 2020 18:59

Vloni nám psi ( tedy spíš štěňata ) zlikvidovali květinovou výzdobu na dvorku, letos na jaře jsme pro jistotu ochránili cibuloviny kovovými mřížemi. Teď procvičujeme zákaz vstupu na záhony a volím verze vegetace, které by mi v případě selhání výchovy neurvaly srdce. Kosatce a mochyni, ( obojího mám dost :-)).

16. 04. 2020 17:20

sifaka: Mochyni nemám, jen mochny. Zrovna teď krásně žlutě kvetou. :-)

16. 04. 2020 13:19

Moje práce na zahradě spočívá v tom, že jsem vyslechla telefonické hlášení ještěřice, co si v nově otevřeném zahradnictví pořídili na zahrádku, jupíí, už se to hne :-) Dokonce sehnala i mochyni, těším se jak jí půjde. Zdeni, co ta tvoje mochyně-máš ji ještě schovanou??
Jinak náhubky budou dobré pro ještěrky až půjdou na sběr jahod :-)..aby nebyl koláč moc suchý :-)

16. 04. 2020 11:44

Včera se mi vůbec nechtělo ven. Nějaká lenora, či co. Nakonec jsem se přemluvila a dodělala jsem poslední záhonky, nasázela cibulku, nasela další hrášek. Zahrabala jsem jiřiny , nakopala jsem si kompost na přesazování muškátů a kytek, vyspravila stěnu u kompostu, poklidila, zalila a domů šla až skoro se soumrakem:-) Ráno mě až záda bolela.

14. 04. 2020 10:52

U nás spadlo jen pár kapek. Zato se hodně ochladilo, byla mi pěkná zima.
Ale udělala jsem přes svátky pěkný kus práce a bylo to vidět (na zahrádce) a cítit (na mých svalech).

13. 04. 2020 16:33

Tak jsem se také dala do práce, déšť se mi hodil, ještě mám práce, hlavně aby byla voda.

13. 04. 2020 11:32

Tak já včera sázela kytičky, zalévala a vyngruntovala kadibudku. A pak jsme si s dcerou užily letošní první grilování.

13. 04. 2020 09:29

Coumba: díky za názor, jak jsem psala já měla loni na zkoušku jednu a to se moc nedá srovnat. Ale letos uvažuji - teda když je seženu, že vezmu všechny.

13. 04. 2020 08:27

Včera jsem "vygruntovala" ve skleníku :-).

13. 04. 2020 07:40

Ajanka: Už jsem jednou komentář psala a někam se ztratil:-( Na roubované okurky hadovky nedám dopustit, vždycky nejdéle vydrží a nejvíce plodí. I když jsou dražší, za mě se vyplatí:-) Dávám je do skleníku.
Maccatice: Máš pravdu, mě se taky zelená, hlavně to, co nemá. Ale sem tam se na zahradě najde i něco ušlechtilejšího.

12. 04. 2020 21:28

Abych pravdu řekla, název této diskuse je poněkud zavádějící. V zimě se mi rozhodně lenilo, a přitom se mi teď zelení všechno možné - tráva, pampelišky, vikev, šťavel... a jiné plevely, které ani nevím, co jsou.

12. 04. 2020 12:45

Naseté afrikány , na noc dám folii přes záhon a děti si přinesly jakousi směs semínek prý lučních kvítků, tak mají svůj záhonek, který pečlivě zalévají.

11. 04. 2020 22:11

Včera jsem jen zalévala a dnes jsem zasela patizony, ačokči a okurky nakladačky. A pak byl velký úklid pergoly.

11. 04. 2020 19:27

Několik hodin práce na zahradě - kopání, pletí, příprava brázd na brambory, zalévání.

10. 04. 2020 21:26

Sucho je i v Polabí, děs!! Dnes jsem ještě vysela semínka melounu, dýně a patizonu.

10. 04. 2020 19:06

Já dnes několik hodin práce na zahradě, hodně zalévání, stříhání, ....

10. 04. 2020 12:59

Coumba: jakou máš zkušenost z roubovanými hadovkami? Já měla loni jen jednu sazenici a ostatní byly normální sazeničky... Řekla bych že určitě jsou odolnější proti plísni ale teda rodit se jí zase tak moc nechtělo....
U nás loni byly okolo 100 za kus, tak zvažuji jestli se vyplatí vzít si aspoň 3 kusy.....

10. 04. 2020 12:50

U nás pomáhá sluníčko vytavit staré mezistěny z včelích rámků a tak máme dobu "voskování", děti si odlévají za pomoci dědy svíčky a figurky, nebo dělají koláče vosku na výměnu za mezistěny. Sucho je tu hrozné, neděláme ani ohníček, možná jen k večeru roztopíme gril,ten se dá zavřít.

10. 04. 2020 11:49

tady je hrozné sucho, čekám na déšť.

10. 04. 2020 10:04

Včera jsme zalejvali. Všechno je hrozně suché, petrklíče, které normálně na jaře jsou pěkně dužnaté jako nějaký sukulent, jsou dneska celé povadlé jako stévie, když ji tři dny nezaleju. Není divu, když jsou pak celé takové nedomrlé.

10. 04. 2020 07:57

coumba: U nás už šla sadba ven, ale jistí to velké sklenice a netkaná textilie na noc.

09. 04. 2020 23:09

Dnes jsem si koupila muškáty na okna, roubované hadovky do skleníku a sadbu celeru a ledového salátu. Salát šel ven, ostatní ještě nechám schované. Včera jsme udělali záhony, tak jsem dnes ještě vysela špenát, mrkev, ředkvičky ,petržel, hrášek a červenou řepu.

09. 04. 2020 21:16

Výsadba celeru, přesazování majoránky, truhlíky s maceškami za okno.

09. 04. 2020 16:27

Dnes jsem mulčovala kůrou, tak to máme ba zahradě zase hezký a voňavý :-).

08. 04. 2020 19:23

vysadili jsme brambory u nas na zahrade i u babičky, ted by to chtelo déšt :-)

08. 04. 2020 15:17

U nás se dnes včelaří,tak zahráda je skoro zapovězená (tedy pro mne a mou alergii) takže já dnes posedávám na zahrádce před domem a kolem pískoviště s dětmi. Ty už letos včelky s dědou zkontrolovaly .
Macatice:taková oloupaná na jemno nakrájená cibulka na chléb s tvarohem...

08. 04. 2020 13:34

nevzdavatse: Jak každý myslíme na něco jiného. Ty na zahrádku, já na dlabanec. Četla jsem to jako oloupaná cibulka :-)

08. 04. 2020 13:08

Okopaná cibulka :-).

08. 04. 2020 13:05

Já už mám zahradu pro dnešní den hotovou. Opět jsem zakoupila 3 kytičky a došla jsem je zasadit a pak jsem hodinu zalévala.

08. 04. 2020 08:20

Včera jsme se věnovali spíš úklidu - Dájin kotec, kůlnička a okolí. Nabídl se mladý k pomoci a to se musí využít. Pak už jen nutné zalití ve skleníku.

07. 04. 2020 14:07

Já dnes na zahradě jen půl hodiny, stihla jsem akorát zasadit tři kytičky a zalít to nejnutnější.

07. 04. 2020 10:56

Posekala jsem zahradu, vyplela ve skleníku a záhon česneku, čeká mne přesazení paprik do větších květináčů, venku ještě nemám zasetou mrkev a červenou řepu, fazolky sázím až začátkem května, aby nepomrzly.

07. 04. 2020 09:22

Včera jsme poprvé zahradničili s Jiříkem. Mamimka si potřebovala dojet koupit nějaké hygienické potřeby dle vlastního výběru a foukalo tak, že jsme procházku zkrátili. Tak jsem odkryla víno, a odkryla a dostříhala popínavou růžičku, byla dost proschlá. A taky jsem zalévala, je hodně sucho.

05. 04. 2020 19:30

Já konečně dohrabala zahradu a vyhrabala lupení za tújema, vyplela kompost a zakryla černou plachtou - tam přijdou později rajčata, por, celer, okurky....
ted jsem jen na kraj zasela kopr. Pak jsem uklidila přední místnost v chatě, ještě mě čeká druhá menší místnost a kadibudku tam hlavně omést pavučiny, záchod takový už jsem si umyla. Pak jsme ještě vyplela půlku prostoru kam půjdou brambory. Pak už jsem musela domů, jinak bych to dodělala celý. A taky jsem dnes hodně zalévala.

05. 04. 2020 15:14

Já mám rozsázené petůnky, okopané kytky a česnek.

04. 04. 2020 23:48

Já dnes zasadila do květináčů zmijovce a kaly a ještě jsem to šoupla do skleníku. Trošku jsem přistříhla smrčkový plot a obhlídla skalku, roste mi tam pampeliška, chudobka, bršlice, žabinec........ a mezi tím sem tam nějaká ušlechtilejší kytka. Jo a konečně vykvétají hyacinty.

04. 04. 2020 20:40

Redukce máty a její přesazení hrabání zahrady.

04. 04. 2020 19:45

rozsazovali jsme rajčata a papriky :-)

04. 04. 2020 19:34

Já dnes připravila a osela 2 zeleninové záhony - hrášek,zel.fazolky, ředkvičky, drobná cibulka, raná i pozdní mrkev a pastiňák. Dostříhala jsem růže, maliny, ostružiny, jostu, borůvky, rybíz, ošlechtila jahody a vše pohnojila kristalonem a zalila. A zase jsem shrabala kus zahrady. A ted jsem si uvědomila že nebudu mát kam dát kedlubny a salát neva zítra něco připravím vedle brázd na brambory.

04. 04. 2020 16:22

U nás dnes mužská část rodiny zvelebila záhon na další mrkev, kedlubny a kdoví co ještě si vymyslí :-), na hrášek se určitě místo najde. :-)

04. 04. 2020 14:22

Taky sklízíme ředkvičky a jsou skvělé. Dnes půjde ven brokolice, ale na noc ji ještě přiklopím sklenicemi. Dnes jdeme s dcerou odpoledne vysít hrášek.

04. 04. 2020 06:17

Coumba: teď jsem si všimla tvého dotazu.... Ne ve skleníku netopím... Ale využila jsem hezkého počasí na začátku března a vysela jsem, teď jsem to teda musela zakrýt netkanou textilií aby mi to nezmrzlo, mám tam už i krásné saláty, který by se měli asi do 14 dnů sklízet. Za chvilku tam přijdou rajčata, okurky, papriky, tak bude fajn, když už to bude sklizené :-).

04. 04. 2020 00:20

Teda holky, vy jste dobré, jak vám to tu všecko roste! Mně tak akorát raší vousy :-O Až vláda povolí odmaskování, tak se asi nepoznám! :-O :-))

03. 04. 2020 22:54

Já jsem dnes zasázela do skleníku sadbu kedluben, snad už nebude tolik mrznout. A pak trocha pletí a ke smrčkům jsem navozila čerstvou štěpku.

03. 04. 2020 19:16

Dnes první čerstvý libeček v polévce, pažitku sklízíme už druhý týden, dobromysl pěkně obráží a taky kopřivy do kopřivového svítku už dorostly. Posledních pár pórků čeká na spotřebování ,už mám nasetý nový letní i zimní , ředkvičky a mrkvičku, v šuplíčku už se třesou na vysetí dýně hokaido i giganty společně se semeny patizonů a cukin.

03. 04. 2020 14:53

pikírovala jsem salat, piplačka ale mám hotovo :-)

03. 04. 2020 11:56

Ředkvičky už taky sklízím ... jeden řádek jsem zkusmo vysela už v únoru - téměř nemrzlo (až teď koncem března, ale to jsem je přikryla) a tak už jsou k jídlu. Skleník nevytápíme. Kromě dalších ředkviček mi už taky raší kedlubny a saláty se pomalu rozrůstají. Dubáček, který jsem přesadila nedávno z venku, kde se vysemenil, se už pomalu taky dá sem tam otrhávat :-) A minulý víkend jsme se synem zasadili brambory. Na slunečných místech je tráva už hodně vysoká, tak ji bude potřeba co nejdřív vzít sekačkou. Jinak kvetou fialky a jaterník, sem tam i pampelišky.

02. 04. 2020 22:58

Já jsem včera očistila jahody, jsou po zimě nic moc, tak jsem je zalila a přihnojila a uvidím. Dnes jsme čistili břeh naproti zahradě, takže 2 hodinky hrabání a odvážení koleček. Ajanko, ty v tom skleníku asi topíš, ne? Já mám u ředkviček zatím jen lupínky. A vysázené saláty taky rostou hodně pomalu.

02. 04. 2020 18:55

První ředkvičky ze skleníku k jídlu :-). No není nad čerstvě utržené, vlastnoručně vypěstované.
Jinak úklid listí a vyhrabání bylinek co mám v květináčích v zahradě, už krásně obrůstají :-). Tak je musím rozdělit a přesadit do nové zeminy, ať mají energii z čeho růst :-).

02. 04. 2020 16:59

katrovali jsme kompost, paráda, sluniçko, prace na čerstvem vzduchu a mam hlad jako vlk :-)

28. 03. 2020 21:35

Hrabání, stříhání, odvoz větví a taky jsem nasela další semínka do skleníku - ostálky, chrpy, salát, ředkvičky, kedlubny. Cukety už pěkně lezou - zatím v kelímku. Škoda, že se má počasí ještě hodně pokazit.

28. 03. 2020 20:03

Já jsem přesazovala muškáty a plevelila .-).

28. 03. 2020 18:11

Já dnes 6 hodin práce na zahradě - shrabáno půl zahrady a ostříháno asi polovina jabloní. Bolí mě celý človíček.

28. 03. 2020 13:20

Tak sudy na vodu jsme už postavili pod okap před posledním deštěm a tak už je máme plné a na každém víku udělané pítko pro včelky, vodu moc potřebují. Děti s dědou pohrabali nafoukané listí a dali do kompostéru, posbírali zapomenuté zbytky větévek, nachystali na ohníček a naplánovali si opékání buřtíků. Počasí na to je, je krásně teplo.

28. 03. 2020 08:10

Já jsem v Semilech a protože nemůžu na Nouzov, tak pomalu ven nechodím, mám tady také kousek zahrádky ale je tady stále plno lidí tak jsem včera doběhla ráno v 6 hod. ostříhat růže. Nevím jak to letos udělám.

28. 03. 2020 00:00

My dneska taky konečně venku na chatičce. Spíš než že bych pilně pracovala, jsem si užívala sluníčka a koukala po kytičkách. Něco kvete, na něco je ještě dost brzo.
Pár věci bylo rozlítaných po zahradě po zimních vichřicích, ale žádné nenapravitelné škody. :-)
Hlavně sud na vodu, který manžel na podzim poklopil dnem vzhůru do takového pěkného závětrného zákoutí, se ani nehnul. Tak jsme ho dali pod okap, teď už jen bude čekat, až zaprší.

27. 03. 2020 20:55

Já dostala od sestry drobné a normál macešky tak jsem osázela 3 truhlíky a budu se kochat. Taky jsem zkusila oživit loňskou mátu, vypadá to že by se mohla chytnout i když jsem jí zapomínala zalít asi přežije. Meduňka to nedala tak si zítra urýpnu na zahradě a zasadím si do květináče.

27. 03. 2020 12:46

Dnes se chystám na přesazení kaktusu, podařilo se nám shodit kořenáč a ten nevydržel, tak ho musíme do vsadit do nového. Doba na to není , ale nutnost to je.

27. 03. 2020 06:56

Zahájila jsem druhé kolo čistění jahod. Vylézá rebarbora. Včera jsem objevila od loňska semínka oranžových rajčat, ještě jsem je vysela.

26. 03. 2020 21:25

Dneska zase zušlechťování na zahradě, jabloň, borůvky, růžičky ,pak bezy a nakonec jsem ostříhala a spálila okrasnou trávu.

24. 03. 2020 12:43

Mě kvetou na zahradě fialky :-) na několika místech, ani nevím kde se vzaly, ale už jsou tam kolikátý rok a přibývá jich.

23. 03. 2020 22:59

Dnes manžel " opravil" naše ostříhané jabloně, byla z nich ještě pěkná hromádka větví. Ještě mě scházejí dodělat dvě. Taky jsme ostříhali víno venku i ve skleníku. A musím říct, že u toho byla docela kosa.

20. 03. 2020 21:04

Nevím, jestli už kvete, ale modře mi kvete barvínek (brčál), ale ten taky nemá listy jako ladoňka, ale je to tmavě zemený koberec.

20. 03. 2020 19:30

je mu to podobný ale myslím že listy to má jako ladoňka i když na 100 % si ted nejsem jistá

20. 03. 2020 19:25

Mě ještě kvete jaterník podléška, ten má kvítka taková modrofialová. Zkus pohledat na netu.

20. 03. 2020 19:00

Potřebuji ještě jednu radu. Ladoňky už vím jak vypadají, ale dneska při pletí jsem objevila fialová plošší kvítka - co to může být?

20. 03. 2020 17:46

Já dnes 3,5 hodiny pletí a hrabání. Uf to bylo plevelu.

20. 03. 2020 17:14

Zahrádku sice nemám,nahrazuji si ji vyjížďkami do přírody,doufám,že už brzy bude na co koukat.A co mě potěšilo....doma vykvetly 2 kaktusy,které mám již dlouhou dobu a nikdy žádné květy neměly.I ta maličká radost je hřejivá.

19. 03. 2020 22:26

Včera a předevčírem jsem hrabala zahradu a dnes jsme s mladým ostříhali dvě jabloně. Ani jeden to moc neumíme, tak jsem zvědavá, co nám na to řekne manžel. Stejně na ně nemá čas, jaro je pro něj další sezóna výlovů. Jo a kousek ladoňky mi taky vykvetl a ještě plicník na skalce. A dokonce jsem našla i vloni zasazený medvědí česnek. Nějak jsem ho hledala na špatném místě:-)

19. 03. 2020 19:56

Ředkvičkám i salátu se ve skleníku daří :-). Jinak sněženky odkvetly, kvetou trpasličí tulipány, krokusy a taky brzo pokvetou meruňky :-).

19. 03. 2020 19:53

nevzdavatse: jo přesně ladoňka dík za info, musím si to napsat, ať se zas příští rok neptám. Když jsem se ptala mamky jak se to jmenuje (zahradu jsem dostala od ní) tak říkala no takové modré zvonečky a bylo vymalováno a věděla jsem prdlajz. Teď jsem zas o něco chytřejší a zkusím jí to říct co bude na to říkat.

19. 03. 2020 19:42

filipova: Modré zvonečky bych v tuto dobu tipla na ladoňky.
coumba: V Polabí je oproti Vysočině o dost tepleji, tak to tu všechno kvete dřív. Ale neboj, jaro posílí i u Vás :-).

19. 03. 2020 19:34

Mě kvetou bledulky, sněženky, macešky, petrklíče, krokusy a dneska i 3 drobné narcisky a pak takové modré zvonečky ale nevím jak se to jmenuje. JInak brzo pokvetou narcisky a hyacinty, teda pokud to avizovaná zima nepozastaví. Dneska jsem 3 hodiny plela a zušlechtovala měsíční drobné jahůdky a oni mají poupata, to ještě musí zmrznout a nic z toho nebude. Zítra bude pokračování.

14. 03. 2020 21:27

Mě teda kvetou kromě bledulí jen bílé krokusy. Narcisy i hyacinty jsou ve stádiu vyrazejicich poupat. A taky amarylisy doma vyrazily poupata. Já jsem jen pohrabala trošku trávy a lupení.

14. 03. 2020 20:47

Dnes jsem byla pilná, ráno jsem plela na zahrádce, udělala oběd, hrabala listí, po obědě šla do sadu ostříhat nějaké stromky a víno, ještě pohrabat listí a přesadit celer. Jsem spokojená.

14. 03. 2020 19:11

Vysela jsem semínka růžičkové kapusty.
a kvetou hyacinty. Nádhera :-).

14. 03. 2020 19:03

Já si dnes na zahradě vypila jen kávu a snědla štrůdlík, ale ono tam toho moc dělat nejde když je zahrada namokřená. Radši jsem vyrazila do lesíka.

14. 03. 2020 17:41

Dnes jsem přesázela malinké saláty ze záhonku, kde se mi samy vysemenily, do skleníku, zaryla jsem hnůj, tak mám konečně záhon na brambory připravený, a něco málo jsem vyplela

13. 03. 2020 18:53

Já dnes taky koupila sazenice salátu. Vzala jsem 2 druhy a hned je odpoledne zasadila taky do skleníku jako Coumba :-). Ještě jsem si vzala macešky a udělala výzdobu u vchodu a druhou, kterou zavezeme na hrob, aby jsme to tam měli taky hezký :-)

13. 03. 2020 08:10

Manžel koupil saláty, tak už jsou zasazené ve skleníku. Dnes tam asi dám i kedlubny, co mi vyrostly za oknem.

12. 03. 2020 21:32

Přepikýrované první sazenice ( papriky, brokolice, lilek ).

12. 03. 2020 20:47

Taky mi ředkvičky už hezky lezou, zítra bych chtěla koupit salát a nasadit ho tam a pro jistotu ho přikryju netkanou textilií...

12. 03. 2020 18:52

me teda letos spatne vzcházejí papriky, rajcata jdou hezky
zdá se, že budu mit na zahradničení vice času, zamestnavatel nás nechal doma z duvodu překázky v praci ... viz.opatření vlady

12. 03. 2020 18:04

Tak jsem se konečně dostala na zahradu. Cestou všude bláto, na zahradě to čvachtá. Řádně jsem se pokochola kytičkami a pracovala tam kde to nečvachtalo - sbírala jsem větve z líp a že jich tam bylo a hrabala jsem břeh před zahradou a pak jsem čistila skalku.

09. 03. 2020 22:31

Tak už jsem taky nasela do skleníku ředkvičky a salát. A vyházela jsem z růží větvičky, mám mezi nimi hyacinty, tak ať je neutiskují, už vyrážejí poupátka.

06. 03. 2020 13:17

Ředkvičky ve skleníku pěkně řádkují, semínka - papriky, brokolice - už lezou. Obrala jsem loňské květináče s netřesky.

06. 03. 2020 10:56

Začínají mi vylézat papriky, i ty z Lidlu :-) ... a na záhoncích raší medvědí česnek :-) ... potřebovala bych zarýt hnůj, ale zatím je moc mokro a téměř denně prší ... tak jsem v pondělí dala ven sudy na vodu, a už jsou ze dvou třetin plné :-)

03. 03. 2020 23:19

Talovíny mi na zahrádce taky pěkně kvetou a taky spousta sedmikrásek, jinak se tam ještě nic moc dělat nedá, včera jsem jen dala na okna macešky, co byly schované na zimu ve skleníku a jsou pořád moc pěkné.

01. 03. 2020 22:55

Včera ráno byl sníh, dneska už krásně. Sifaka koukala na odkvétasjící talovíny, co jsem nasela na trávník před naším panelákem.

01. 03. 2020 09:56

Hned z rána mě vylákalo sluníčko do skleníku, tak jsem pohrabala a zasela ty ředkvičky, co jsem si v týdnu koupila :-).

28. 02. 2020 19:06

Ve Varech bylo ráno bílo,ale přes den všechno slezlo,chvíli svítilo i sluníčko.Nemyslím však,že se zima ještě objeví.

28. 02. 2020 17:39

U nás spadlo taky jen pár vloček, na zemi teď už není nic, navíc šeredně fouká a je hodně mokro, teď to na práci venku není. Ale koupila jsem sadbové brambory a dala je klíčit.
A zaujal mne jeden článek - vědci zjistili, proč práce s hlínou dělá lidi šťastnými:
https://doktorka.cz/node/93483

28. 02. 2020 17:10

U nás chvilku padalo, na zem už dopadla jen voda, je +5st. Jen aby to nebylo jak psali v našem místním plátku jako v r.1925, to zima začala v březnu a chumelilo a mrzlo celý měsíc. Já už bych radši jaro!!!

28. 02. 2020 16:53

U nás spadlo jen pár vloček....
Proč by téměř posledního února nemohla začít zima, že :-)?

28. 02. 2020 16:32

I u nás se zahrádka schovala pod bílou peřinku i když to chvíli nevypadalo, že se sníh udrží.

28. 02. 2020 12:26

Tak já mám celou zahradu pod sněhovou přikrývkou.

28. 02. 2020 11:19

Macatice: froda radí dobře. Ještě do zmrzlých ho udržuj mírnou zálivkou a pak ho zahrab i s květníkem na chatičce do zahrádky, někam, kde moc nepraží slunce.

27. 02. 2020 19:27

Dnes jsem si koupila semínka ředkviček k rychlení , tak pokud mi to rýmička dovolí, tak je o víkendu zaseju do skleníku :-).

26. 02. 2020 13:32

Zasela jsem papriky z Lidlu a už se docela činí na parapetu jižního okna. Na zahrádce zatím nic moc, jen úklid, ale vykvetl růžový hyacint a modrý bude brzo následovat.
Brambořík sice odkvete, ale obratem zase nasadí další květy, takže stále nechat pokud možno v chladnější místnosti poblíž okna a normálně zalívat spodem (ne na bramboru).I když shodí listy, tak znovu obroste. A na jaře po zmrzlých se může klidně letnit na zahrádce někde pod keřem či stromem, tak aby na něj nesvítilo sluníčko. Takto nám vydržel už asi 6 let.

25. 02. 2020 21:43

Taky zatím zahradničím jen za oknem. Venku maximálně nějaký ten úklid. Brambořík mě zatím vždycky zašel. Mamka ho má na okně v chladné verandě a kvete jí už snad rok.

25. 02. 2020 21:10

Mně začíná (pomalu a zvolna odkvétat brambořík od Stáni. Co s ním mám teď dělat? Studený sklep nemáme, spíš teplý a suchý.

24. 02. 2020 08:22

Tak na zahradě ještě nic nepodnikám.... Ale možná do skleníku o víkendu naseju ředkvičku a kopr. Hodil by se i nějaký salát, ale nevím jestli v noci na něj není ještě moc chladno ....

24. 02. 2020 07:45

nevzdavatse: tak to se máš, já už bych tak šla něco dělat na zahradu, ale musím počkat. Navíc já než se na zahradu dostanu musím se tam blátivou cestou prodrat to jsou boty vždycky na "vyhození". Celá cesta v pohodě jen ten náš úsek od kaple k nám to je rozježděné bláto od aut a čtyřkolek.

23. 02. 2020 21:05

filipova: polabí je Polabí. A navíc, tady je lehká, úrodná půda, snadno proschne

23. 02. 2020 20:24

Já na zahradě ještě nic nedělám přijde mi brzy. Nevzdavatse a vy ostatní z "teplejších" krajů už asi můžete čistit jahody a skalky, ale já se ještě bojím zimy. A je to všechno mokrý a blátivý. Já si ještě počkám a zatím se budu chodit kochat kvetoucím kompostem.

23. 02. 2020 19:57

U nás bylo ráno chvíli slušně, tak jsem dočistila jahody.
filipova: To potěší, bude to ozdoba.
Nám před několika lety vyrostla na kompostu obrovská "marjána". Jak se tam dostala, nikdo netuší, ale cíleně vysazena nebyla :-).

23. 02. 2020 18:44

Já jsem zasela semínka z paprik z Tesca, už jsem je chtěla vyhodit , že nic nedělají a najednou se lekly a vyklíčily. Už jsou rozsazené v hlíně. Taky jsem do květináče vysela kedlubny. Včera bylo krásně, ale na zahradu nebyl čas. Musela jsem doplnit topivo do kotelny, manžel si klidně ulehl s chřipkou a nějak se jí nemůže zbavit. Filipova: budeš mít krásný nejen kompost, ale jak tě znám, tak i záhonky. U nás na kompostě většinou vyrostou sama leda tak nějaká rajčata.

23. 02. 2020 16:42

filipova: kvetoucí kompost, to je krásný :-) ... včera jsem ostříhala vinnou révu, dnes zastrčila pár salátů do skleníku - sazeničky jsem dostala od manželovy maminky

22. 02. 2020 15:47

i my byli na obhlidce zahrádky, sice foukal vítr ale bylo tam fajn, trošku už jsme začali stříhat jablone, jeste nejaké listí pohrabat a pripravila jsem si truhlík na vysev paprik, už jsou na parapetu v obyváku, rajčata až začatke března, klíčí rychleji :-)

22. 02. 2020 14:07

Dnes jsem se byla projít na zahradu, je tam krásně, ale mokro a blátivo - na práci to ještě není i když já bych už ráda pracovala. Kvetou tam talovíny, krokusy, sněženky, bledule a macešky. A nejvíc mě rozesmál kvetoucí kompost - jak jsem loni různě předělávala záhonky tak spousta staré hlíny i s cibulkami přišla na kompost a on ted kvete žlutě a všude pučí tulipány, narcisky a další cibulky. Tak kdyby po mém zásahu na záhonech náhodou nic nevykvetlo tak budu mít aspoň nekrásnější kvetoucí kompost. Ale zatím to roste i na záhonech tak uvidíme za pár týdnů. Hned mám lepší náladu když svítí sluníčko a je čas na dlouhou procházku.

18. 02. 2020 09:58

Včera jsem konečně nasela papriky, včetně pokusu s paprikou z Lidlu, a ještě jsem stihla přeházet kompost, venku bylo nádherně :-)

16. 02. 2020 13:10

Včera mi vylezly nedávno naseté ředkvičky :-) ... papriky jsem chtěla vysévat dnes, ale manželovy rodiče potřebují naši pomoc, tak nevím, jestli to stihnu

16. 02. 2020 12:56

Tak z toho jsem jelen. Začnu psát slovo macatice a než dopíšu komentář, tak tam je obrázek sifaky. Odkliknu přidat komentář a je tam moje kytka. Nějak mě to rozum nebere.

16. 02. 2020 12:52

macatice : máš pravdu :-)

16. 02. 2020 10:56

pejska: Teď kvete spíš jasmín zimní. U maminky na zahradě taky.
Od forsýthie se pozná tím, že má v květu pět lístků, forsýthie čtyři. (mám fotky v blogu Žlutá frčí, https://www.stobklub.cz/blog-zapis/Macatice/26301/ ) . Ale letošní zima je taková, že bych se nedivila ani té forsýthii.

16. 02. 2020 08:35

Ha hyacint to je slovo do pranice. Hned dneska půjde do záhonku taky. Včera nás překvapil v jedné zahradě kvetoucí zlatý déšť.

15. 02. 2020 22:11

Řeřicha už se zelená, zítra bude na chlebu. V týdnu jsem nasela několik druhů paprik a dnes jsme před spravováním plotu, který nám shodil vítr, vyřezali nějaké keře. Taky jsme s Rózou zasadili do záhonu hyacinty, které nám dělaly radost na vánoce doma.

13. 02. 2020 08:24

Dokoupila jsem další semínka. Jaro může začít:-) Ne, ještě je brzo, zatím se mi taky zelená jen řeřicha za oknem. Budou vitamíny:-) Semínka, co jsem vysela z koupené papriky, zatím nedělají nic:-( Jo a ještě jsem si koupila petrklíč pro radost:-)

09. 02. 2020 17:46

Já zatím dávám do pořádku pokojovky. Papriky jsem vysela včera, řeřichu jsem už naklíčila a sklidila opakovaně několikrát. Také okukuji, jak lezou cibuloviny a dělají mi radost.

09. 02. 2020 16:58

Ano, před naším panelákem tako kvetou talovíny, co jsem tam před lety do trávníku rozhodila semínka. Obvykle při odchodu spěchám a vracím se až za tmy, tak si jich nevšimnu, ale včera mi udělaly radost :-)

09. 02. 2020 16:28

Byla jsem dnes na zahradě, kvetou tam talovíny, vykukují sněženky, tulipány, narcisky, hyacinty,... Udělalo mi to radost, jak se to všechno klube, jen mi přijde , že je to nějak brzo na to že je začátek února.

07. 02. 2020 07:32

Tak jsem dokoupila poslední semínka okurek a teď už počkat na jaro a sluníčko.

03. 02. 2020 20:07

Dnes jsem si dala naklíčit semena, tak mně se bude zelenit tak za dva dny :-)))

03. 02. 2020 18:44

Se zahradničením nemám zkušenosti,takže to zelení si budu vyhledávat,až se zazelení a budu moci vyrazit na kole do přírody.

03. 02. 2020 13:43

Tak to cosi s obrázkem borůvek :-) je hnojivo Agro organo minerální hnojivo na borůvky a brusinky.

03. 02. 2020 10:06

Jo a za odměnu pro vás, za vaše rady dam sem info na e-shop. Nedam odkaz ale to si najdete, jmenuje se to citrus shop. Mají prodejnu v Hodoníně a samo i zasílají. Mají bezva webovky. Já tam poprvé pořizovala bobkový list v květináči na domácí vaření pro segru. Mají v tom obchodě veliký vyber, údajně i citrusy a takové věci přizpůsobené pro naše poměry, kdo rad experimentuje nebo má rad takovou exotiku a tuším mají nějaké původní naše odrůdy. Chci tam tedy hromadné nakoupit podle vašich rad něco na novou zahrádku do ještěrova. Třeba se tam bude něco hodit i někomu z vás :-)

03. 02. 2020 09:59

Muri....pane jo! Ty jsi zahradnice!…:-) někdy na Šlápotách více popovídáme:-) udělæm si poznámky. Rakytnik jsem chtela asi na nějaké domácí výrobky a do pití. Kvůli vitamínu a tuším pro imunitu. I když na to bude asi odbornice Věrka:-) Martashi...”cosi s obrázkem”-hezké :-), píšu si a dík :-)

03. 02. 2020 09:53

Josta a rybíz bez postřiku, přihnojení kompostem, stejně tak maliny a ostružiny jen bez přihnojování, borůvky ob rok přisypané cosi z krabičky s obrázkem borůvek.

03. 02. 2020 09:34

Rakytník asi děti jíst nebudou, je příšerně kyselý ... jinak postřik nepoužívám žádný (ale nemáme angrešt, právě kvůli padlí). Maliny jsou věčné, plodí vždy loňské výhony (tedy je potřeba vystříhat ty co odplodily a nechat ty nové). Borůvky jsou téměř bezúdržbové jen potřebují občas prostříhat - a jak píše Irenka, je lepší dát alespoň dva keříky, pak víc plodí (jedna bude plodit taky, ale málo) - asi nejlepší koupit dvě různé odrůdy (které na sebe navazují co se sklizně týče), pak je můžeš sklízet delší dobu. Měsíční jahody je dobré cca po 3-4 letech rozsadit. U ostružin je to stejné jako u malin. Taky je výborné maloplodé mrazuvzdorné kiwi, ale to plodí až po několika letech od zasazení a potřebuje oporu. A vše miluje slunečná místa a potřebuje dost vody v období sklizně.

03. 02. 2020 06:59

Sifaka: po jednom keříku nestací treba u boruvek alespon dva keřiky kvuli opylovaní..

03. 02. 2020 00:43

U nás rybizy, maliny, ostruziny, josta i borůvky rostou bez chemie
Jen angrešty stříkám proti padlí.

03. 02. 2020 00:20

Díky za tip na semínka paprik z Lidlu, už mám schováno z jedné papriky co jsem dnes použila a určitě zkusím. Z drobného ovoce mi parádně jdou maliny, předloni jsem v Normě koupila malinkou sazeničku a loni už jsme se dočkali slušné úrody. Jahody budu muset asi obnovit, ty loňské už nic moc, ale z chalupy jsem si před několika lety přivezla jednu malou sazeničku lesní divoké jahody, co nám rostou u zídky (máme chalupu těsně u lesa) a teď mám jahůdky v trávě, v růžích i po kačírku kolem domu se plazí a rodí jako divé. A navíc tyhle krásně voní!
Taky mě sobotní sluníčko vytáhlo na zahrádku, tak jsem aspoň vyhrabala trávníky.

02. 02. 2020 21:18

Včera mi tu zůstal viset příspěvek a vy jste zatím ještě něco připsaly :-) Tak to zkusím zkopčit a doplnit. Dík za tipy.****************** Zatím máme kanadské borůvky, ty jsou v kurzu, Pak jsou oblíbený physalis, to poprosím o podrobnosti ještě zdenalan. Rybíz je asi zavržen, chtěla bych doporučit i rakytník. Pak určitě angrešt. Jahody ještě probereme, neb s nimi je to asi složité. Co myslíte, stačí koupit cvičně po keříku z každého a pak vidět jak se to vyvrbí? Určitě maliny a ostružiny by nebyly marné.**************** Muri....říkala dcerka, že měli letos nějaké pidi jahody na zkoušku. Malé a voňavé, to asi byly ty jak píšeš. Josta! ta mi unikla. Jak je to momentálně s náchylností k chorobám u těch rostlin? Musíte nějak postřikovat? A jak je to s životností? Před 20 lety kdy jsem já chalupničila to bylo asi trochu jinak.
Jo jinak info na revanš - papričky z Lidlu dělala i moje segra, dařily se jí ze semínek a dokonce je plnila jako velké papriky. Sice s tím byla jak se u nás říká "dupačka" ale prej to vypadalo moc hezky i chutnalo. Letos pokračuje.

02. 02. 2020 20:41

Také mám jostu a mám jí také raději. Včera jsem sklidila ještě celerové listí, kadeřávek, a kapustičky. Mám na zahradě hodně mokro.

02. 02. 2020 18:41

U nás má z drobných bobulovin úspěch josta , je bez trnů a báječně sladká, chuťově lepší než rybíz (ne tak ostrá) a přístupnější pro děti než angrešt. Samozřejmě beztrnná ostružina a malina, na konec už jmenované druhy borůvek.

02. 02. 2020 18:04

To mám radost, že je tu zase zahradničení :-) ... teplo mne taky vylákalo na zahradu .... zasela jsem první řádek ředkviček do skleníku, vyplela jeden záhonek a ostříhala lísku
nevzdvatse: děkuju za tip na semínka paprik z Lidlu - tyhle mi moc chutnají, tak to vyzkouším
sifaka: kromě toho co píšou holky níže, tak z drobného ovoce jsou výborné měsíční jahody - plodí od jara do podzimu a jsou podobně sladké jako ty lesní, dají se pěstovat jak na záhonku, tak v truhlících

02. 02. 2020 17:36

Já ve středu (to u nás ještě ležel snih) poslala syna na zahradu pro dva pórky.... holky, ten jeho výraz stál za to.... kdyz po deseti minutách přinesl žádanou zeleninu, ještě pořád měl udivenou tvář a nevěřícně pronesl, že si celou dobu připadal jak Maruška na jahodách. ... na dotaz, co tam provozoval tak dlouho, odvětil, že tohle si přece musel vyfotit, páč mu to jinak nikdo neuvěří.

02. 02. 2020 08:53

macatice: díky , tak jak jsi to pěkně popsala úplně jsem si to představila a už vím o co jde.

02. 02. 2020 00:27

Babušky, mám z vás radost, že máte z diskuze vy radost a jak pěkně diskutujete. Já jsem dnes místo úklidu domácnosti vyrazila na zahrádku a byly z toho téměř 4 hodiny práce. Vystříhané maliny a ostružiny , pohrabané nějaké lupení, které na podzim nechtělo spadnout. Taky uklizená králíkárna a likvidace jednoho krásného stříbrného stromku. Srdce mě bolelo, když na něj vzal manžel motorovku /s mým svolením/, nedalo se už nic dělat. Rostl moc do chodníku a hodně překážel a vykopat a přesadit by odtamtud bez rozbourání chodníku nešel:-(
Nevzdávatse: ta semínka z koupených paprik, to zkusím.
Sifaka: našim holčičkám nejvíc chutnají ostružiny a kanadské borůvky, vloni jsme přikoupili ještě kamčatskou.

02. 02. 2020 00:19

filipova: Lunárie = měsíčnice zahradní. Po odkvětu a uzrání semen něco jako obří penízek rolní. Když se oloupou vrchní plátky, zůstane středový stříbřitý oválek a používá se to jako suchá ozdoba do vázy nebo věnců. Jenže je to dvouletka, nikoli trvalka, takže se musí "obnovovat" semeny. A ten první rok je nesmím vytrhat v domnění, že je to plevel.Ale když je člověk nechá jen tak růzt nanějakém neudržovaném plácku, rozmnožijí se tam jaksi samy svépomocí.

01. 02. 2020 14:37

Taky se na jaro těším, ale sazeničky si koupím..... Jinak ze semínek téměř nic nepěstuji, mám opravdu mini zahrádečku a když tam něco vysadím kromě rajčat, cuket , tak mi to sežerou ty rezavý potvory....
Ve skleníku jsem loni měla taky rajčata, okurky, papriky - těm se dařilo, tak letos dám i více paprik a lehce přeorganizuji co kam dám :-).
Jinak pěstuji hodně bylinek.
Sifaka: z drobného ovoce doporučuji maliny, ostružiny - bez trnů. Jinak další malé bobuloviny podle toho co máte rádi. Pro ještěrky určitě jahody :-).

01. 02. 2020 13:46

Stáňo a zkus taky to skoro černé mírně placaté rajče z Lidlu. Měla jsem ho vloni taky ze snědeného rajčete od kámošky a mělo zajímavou chuť.

01. 02. 2020 13:21

Holky, já už několik let úspěšně vysazuji semínka z červených kapií ( měla jsem i oranžové ), co jsem koupila v Lidlu ( takový ten balíček v celofánu ). Užitek je dvojí, pochutnáme si na paprikách a semena zužitkuju. Část jsme měli ve skleníku a část přímo na zahradě a úroda byla vždy o dost větší než když jsme kupovali vyšlechtěné výběrové osivo :-). Alespoň v Polabí se tato technologie jednoznačně osvědčila :-).

31. 01. 2020 22:57

macatice: co je to lunárie?

31. 01. 2020 22:23

Já ze semínek nic neseju, a už vůbec nic jedlého.
Na podzim jsem vyloupala semínka z lunárií a naházela je do květináče. Mám ho na balkoně a rostlinky jsou už asi 4 cm vysoké. Tak uvidím, jak se tento způsob pěstování ujme, na jaře je vysadím do hlíny. Problém je, že když rozhodím semena po záhoně nebo se tam vysemení sama, tak malé rostlinky nepoznám od plevelu.

31. 01. 2020 13:12

Ahojky, jsem tu nově a objevila jsem toto krásné téma, které jste načali. Taky mám malou zahrádku u domku, tak se chystám zaset papriky, na ty už bude pomalu čas. Chci zkusit letos kapie. Zatím jsem poslední roky pěstila jen ty klasik zeleninové. Vzhledem k tomu, že pozemek kolem domu je obdělatelný pouze kangem, tak mám dva nadzemní záhonky, malý foliovník a papriky celkem úspěšně pěstuji ve velkých květináčích. Tak letos vyzkouším, jestli v tom květináči půjde i ta kapie.

31. 01. 2020 08:52

Paráda! Už se nemůžu dočkat, až zakleknu... Semínka zatím obhlížím a žasnu i nad rozdílností jejich ceny. Omezila jsem množství rostlin, tak papriky a rajčata kupuju v sadbě od bývalého kolegy, okurky jsem vysévala doma, ale teď už rovnou do záhonu.
Já se s hyacintem moc nemazlím. šoupnu ho do záhonu rovnou a nechávám ho osudu. Mám jich už plno bílých, růžových i modrých. To samé dělám s narcisy. Někdy ještě dokvétají, když už jdou do země.
Sifaka, zakoupila jsem před 3 roky borůvky a super. pro ještěrky doporučuju. naše holčičky se na ně vždycky těší, když můžou rovnou do pusinky.

30. 01. 2020 22:05

Tohle téma mám také ráda, skleník letos nemám zrytý, ale semínka mám a těším se na každý krásný den.

30. 01. 2020 21:43

Hyacint - když odkvete, nechat listy zežloutnout a seschnout, teprve pak je odstranit a cibulku vyndat z hlíny, očistit ji a uložit v suchu a chladu.
Muškáty ze semínek jsem zkoušela, byly krásné, ale je dobré vsadit na kvalitu ( hybridní osev ). Semínek bylo ale v sáčku jen pár a byla docela drahá. Pokud půjdete touto cestou, už je vhodná doba začít. Semínka nedávat moc hluboko ( půl až jeden cm ).
U nás teď frčí zelená řeřicha vyklíčená ve vatě a reviduji staré zapomenuté a nevyseté zásoby - zkouším klíčivost na malých vzorcích.
coumba: Díky za hezké téma.

30. 01. 2020 21:16

Je vidět, že už se na zahrádky těšíte:-) Hlavně Sifaka do Ještěrkova/pozdravuj tam ty tvoje ještěrky/. Co se týče manžela: můj manžel vezme zahradu na jaře rotavátorem, po velkých urgencích mi připraví skleník a na podzim zorá/ to do dneška nestihl/. Jinak jen sklízí, ale pozor pouze do své pusy, pro rodinu nic.

30. 01. 2020 21:00

U nás se většinou zahradou zabývá manžel a já funguji jako pomocná ruka,když je třeba.

30. 01. 2020 19:34

Já mám ještě čas. U nás vše okolo zahrádky zařizuje manžel. Semínka už má nakoupené. Já začnu až uklízet po zimě a pak jenom pleji záhonky a zpracovávám úrodu :-)

30. 01. 2020 18:04

Dík Evi za založení aktuálního tématu. Pro mne jaro znamená, že se poprvé chystám na zahrádku do Ještěrkova. Budu pomáhat, sledovat hemžení a předávat (vaše :-) ) rady. Tak se těším. Přivítáme rady co se týká “drobného ovoce”. Odrůdy, tipy k pěstování a umístění apod.

30. 01. 2020 17:46

Já jsem připravená, kromě okurek mám semínka koupený a moc už se těším na sluníčko a jaro. Sice si zas máknu, ale určitě ne tolik jako loni, když jsem si zahradu předělávala podle svého.

30. 01. 2020 12:40

bezva téma alespoň to jaro přivoláme :-)
já už jsem připravená, semínka zakoupená ale ještě budou chvilku zahálet..

30. 01. 2020 12:37

Semínka obhlížím také. Zatím jsem zakoupila zimní a letní pór a majoránku.
pejska: hyacint bych nechala zatáhnout a na podzim vsadila do záhonu.

30. 01. 2020 12:28

Semínka také obhlížím a s muškáty ze semínek nemám žádné zkušenosti. Ale potřebuji poradit co s odkvetlým hyacintem v květníku.

30. 01. 2020 12:20

Já se přiznám, že už jsem prohlédla stojany se semínky a zatím jsem zakoupila papriky a hrášky a laškuji s představou, že letos zkusím muškáty ze semínek. Máte s nimi někdo zkušenosti?

Naši partneři