TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 15. 06. 2010

Jak si nahrát profilovou fotku?

ivamal

Získané body

Tento měsíc: 111
Celkem: 5899
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 134123.74 km
Kolo: 66329.00 km
Cvičení: 5573 h 38 min

Přátelé

Lektoři

?

Jak si přidat lektora

Zdravý člověk - zdravá střeva

24. 04. 2017

Střevní mikrobiom je téma, které dnes hýbe světem. A protože STOB se snaží reagovat na aktuální témata, uspořádali jsme tento týden konferenci na téma Střevní mikrobiom ve zdraví a nemoci. Motolský kongresový sál byl nabitý, pokud jste nebyli mezi účastníky, podělím se i s vámi o nejnovější poznatky.

Originalita mikrobiomu

Každý z nás má odlišné složení mikrobiomu ve střevech. Roli hraje mnoho faktorů, od  genetiky přes to, zda jste se narodili císařským řezem, nebo přirozeným porodem až k tomu, v jakém prostředí žijete a čím se stravujete. Novorozenec, který se narodil císařským řezem, je ochuzen o první dávku mikroflóry, která přispívá ke správnému vývoji imunitního systému.

Pokud se stravujete potravou s převahou cukru, živočišných tuků a máte v jídelníčku nedostatek vlákniny, máte jiný mikrobiom než lidé stravující se rozumně, tedy s výběrem vhodných sacharidů, tuků a dostatkem zeleniny, ovoce a čerstvé stravy vůbec. Negativní roli hrají i léky, zejména antibiotika, ta je nutné při léčbě doplňovat i probiotiky, která alespoň částečně situaci zachrání, dále střevní mikrobiom negativně ovlivňují různé pročišťovací kúry ve smyslu proplachování střevní stěny, přehnaná hygiena či stres. Každý je tedy originál, originalita střevního mikrobiomu je tak jedinečná, že ji lze využít i v kriminalistice.

 

Zdravá střeva - zdravý člověk

Náš zažívací trakt je velice komplikovaný systém, který není využíván pouze ke štěpení a vstřebávání živin a následně vylučování nestrávených zbytků, ale jeho funkce a význam na naše zdraví je mnohem hlubší. Jak již bylo řečeno, je významnou součástí imunitního systému, dochází zde ke tvorbě některých vitaminů a dalších příznivých látek, které například vyživují i samotné střevo. Optimální zastoupení správných bakterií pomáhá zneškodnit ty potenciálně patogenní, které mohou způsobovat nepříjemná onemocnění.   

Člověk se zdravými střevy by se nemusel trápit s  mnoha nemocemi - problém je v tom, že mnoho lidí střeva v pořádku nemá. A často si to způsobujeme sami našimi nevhodnými návyky.

 

Je fekální transplantace řešením pro léčbu nemocí?

Fekální transplantace je zákrok, při kterém dochází k odběru stolice od zdravého a řádně vyšetřeného dárce. Výběr je velmi přísný, dárce musí mít zdravou mikroflóru a splňovat další předpoklady. Nesmí mít např. BMI větší než 25, tedy nesmí mít kila navíc, aby se vyloučila případná možnost přenosu obezity darovanému. Mohlo by to fungovat i naopak - přenos od štíhlého dárce by mohl vést ke zhubnutí obézního, ale věda zatím tak daleko není, aby toto mohla potvrdit a dalo se to v praxi využít.

Odebraná stolice je  smíchána s fyziologickým roztokem a následně je vpravena různým způsobem do tlustého střeva jiného pacienta. Důvodem je tedy zajistit, aby trávicí systém příjemce byl znovu osídlen normálním, zdravým střevním mikrobiomem ze stolice dárce. Nejedná se o metodu novou, již ve 4.století v Číně byly první zmínky o provedených fekálních transplantacích, říkalo se jí „žlutá polévka“.

Fekální transplantace má u nás pouze jedinou indikaci

Fekální transplantace se zatím využívá jen při léčbě neustupujících střevních zánětů způsobených bakterií Clostridium difficile. Tato bakterie  je nejčastějším původcem nemocničních střevních infekcí. Zatím je to u nás jediná indikace, kdy takovému pacientovi pomůže obnovení jeho střevního mikrobiomu  pomocí fekální transplantace. Ostatní indikace jsou zatím jen výzkumné. Uvažuje se, že by mohla být transplantace efektivní i při léčbě ulcerozní kolitidy, Crohnovy choroby, dráždivého tračníku, potravinových alergií a intolerancí. Zdá se, že pomáhá i při léčbě kognitivních onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc nebo autismus.

Je však potřeba ještě mnoha výzkumů a studií, aby se tato onemocnění mohla začít léčit pomocí ovlivnění střevního mikrobiomu. 

A jak je to s obezitou?

Studie ukázaly, že lidé trpící nadváhou mají jiné složení mikrobiomu než štíhlí jedinci zejména ve vztahu k pestrosti kmenů. U lidí trpící nadváhou bylo obsazení různými kmeny spíše chudé, zatímco u štíhlých jedinců byla pestrost bakteriálních  kmenů opravdu vysoká.

Jeden z problémů související s nadváhou může být právě ona nedostatečná pestrost střevního mikrobiomu a tak zvaná střevní dysbióza = nesprávný poměr mezi hodnými a špatnými bakteriemi. Nedostatek bifidobakterií se považuje za rizikový faktor pro vznik obezity. A naopak. Dospělí obézní lidé mají také o 20 % víc bakterií kmene Firmicutes a téměř o 90 % méně bakterií kmene Bacteroides.  Pokud obézní začne hubnout, mění se k lepšímu i složení střevní mikroflory.

Zdatní obchodníci určitě přijdou za čas i s nabídkou tohoto způsobu terapie obezity, nicméně neodborný zásah by mohl vést spíše k nechtěným komplikacím. A zatím nejsou vědecké poznatky tak daleko, aby to mělo smysl. A i kdyby, tak mikrobiom není neměnný. Pokud by tedy dostal obézní stolici od štíhlého, případným špatným životním stylem přebije i mikrobiom od zdravého člověka. Takže žádný zázrak se nekoná, je to zase na vás. Dopřejte vaši střevní floře to nejlepší.

 

Hodnocení (16 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

22. 05. 2017 13:44
Děkuji za odpověď.
22. 05. 2017 11:41
Cituji Dr. Kohouta, který na otázku užívání probiotik odpovídal v online chatu v rámci měsíce vlákniny v Prožij rok zdravě: "Pokud nejsme schopni udržet mikrobiální bilanci, je nutné pomoci organismu příjmem probiotik pomocí potravinových doplňků."

Pokud je tedy váš zažívací trakt v pořádku a máte v jídelníčku dostatek potravin, které příznivé bakterie přirozeně obsahují (hlavně kysané mléčné výrobky, ale třeba i kysané zelí, kvašená zelenina apod.), není potřeba probiotika v doplňcích přijímat. U prebiotik to je stejné - jako prebiotikum funguje vláknina, pokud jí přijímáte dostatek ze stravy v podobě zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných výrobků, není třeba sahat po doplňcích, ty jsou vždy až ta druhá volba, pokud samotná strava nestačí a nebo již máte nějaký zdravotní problém.
06. 05. 2017 17:01
to užívání probiotik by mě taky zajímalo.
04. 05. 2017 22:54
.A má tedy cenu občas nějaká probiotika a prebiotka spolykat? I když zrovna nebereme žádná antibiotika?
04. 05. 2017 22:26
opravdu zajímavý článek,ten by měl vědět každý člověk
01. 05. 2017 07:18
Díky za článek, který hodně vysvětluje.
28. 04. 2017 20:04
To jsem také neslyšela, je to velice zajímavé.
28. 04. 2017 13:22
To jsou mi věci - o něčem takovém jsem nikdy neslyšela. Význam přijímané stravy je určitě zásadní - ale myslím, že velký vliv má i dědičnost či sklon k...nevím, jak to přesně nazvat. Prostě některým bakteriím se u někoho líbí a u někoho ne. I když jsme s manželem oba obézní a třebaže sníme stejnou stravu - a to třeba i o dovolené, tedy dlouhodobě jíme stejně - "manželovy bakterie" si sní poradí úplně jinak :-)))
27. 04. 2017 21:45
O této fekální transplantaci jsem již někde četla. Ale díky za vysvětlení v čem spočívá a co je jejím principem. Díky moc za velmi zajímavý článek.
27. 04. 2017 21:30
Tak tohle jsem ještě neslyšela o fekální transplantaci. Díky za info
25. 04. 2017 08:56
Pro mne moc zajímavý a poučný článek, děkuji za info, nad tím se musím vážně zamyslet.
25. 04. 2017 08:34
O fekální transplantaci také slyším poprvé. Ale o tom, že trávení a vyprazdňování (a složení střevní mikroflóry) souvisí i s váhou jsem přesvědčená od doby, kdy jsem začala mít trávicí problémy ještě na škole a tehdy jsem poprvé přibrala. Bohužel jsem tehdy nevěděla, jak to ovlivnit. Tak třeba se do budoucna otevře více možností. Zatím je to na nás, jak píšete, tak se budu snažit :-)
25. 04. 2017 08:03
O fekální transplantaci slyším poprvé! Zajímavé...
25. 04. 2017 07:53
Velmi zajímavý článek. Pro mě úplně nové informace. Díky!
25. 04. 2017 07:39
Opravdu zajímavý článek k zamyšlení
24. 04. 2017 22:27
To je hodně zajímavý článek, spoustu mě naprosto neznámých informací.Rozhodně se k němu vrátím a určitě ne jednou.

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři