Autor: Ing. Lenka Vymlátilová
Odborná recenze: Ing. Hana Pávková Málková
BMI zná snad každý. Jednoduchý výpočet podle výšky a váhy. Jenže čím více o obezitě víme, tím více se ukazuje, že BMI sám o sobě nestačí. Novější ukazatele jako BRI nebo WHtR lépe zohledňují tvar těla a množství tuku v oblasti břicha. Zjistěte, co který index měří, jak se počítá a co vám může říct o vašem zdraví.
BMI (Body Mass Index) – Index tělesné hmotnosti
BMI je jednoduchý nástroj k orientačnímu hodnocení tělesné hmotnosti ve vztahu k výšce.
Jak se BMI vypočítá?
BMI = hmotnost (kg) / výška (m)²
Váš BMI si můžete jednoduše spočítat zde.
Co znamenají hodnoty BMI?
Hodnoty BMI (v kg/m2) a jejich význam:
- Podváha: méně než 18,5
- Normální hmotnost: 18,5 – 24,9
- Nadváha (nově preobezita): 25 – 29,9
- Obezita I. stupně: 30 – 34,9
- Obezita II. stupně: 35 – 39,9
- Obezita III. stupně: 40 a více
Proč BMI nestačí?
BMI nezohledňuje podíl svalové a tukové hmoty ani jejich rozložení, což může vést k nesprávnému hodnocení zdravotních rizik (diabetes 2. typu, kardiovaskulární onemocnění a další). Proto je vhodné BMI kombinovat například s:
- Obvodem pasu: rizikové hodnoty jsou pro ženy nad 80 cm a muže nad 94 cm.
- Poměrem pasu k výšce (Waist-to-Height Ratio): ideální je hodnota pod 0,5.
- Sledovat rozložení tělesného množství tuku pomocí bioimpedanční analýzy. Na měření složení těla se můžete objednat u lektorů STOBu zde.
- Preventivními a dalšími lékařskými kontrolami: pravidelně sledovat například krevní tlak, hladinu cholesterolu, krevního cukru a další.
BRI (Body Roundness Index) – Index tělesné kulatosti
Nový antropometrický ukazatel zohledňuje obvod pasu, a proto lépe koreluje s množstvím viscerálního tuku, který je považován za klíčový faktor vzniku metabolických onemocnění.
Jak se BRI vypočítá?
Matematický vzorec je složitější než výpočet pro BMI, avšak v praxi se používají online kalkulátory a tabulky, a tak se s počítáním nemusíte trápit:
- Obvod pasu (WC) je měřen v metrech,
- Výška (height) je měřena v metrech,
- π je matematická konstanta přibližně rovná 3,14.
BRI si můžete pomocí kalkulátoru spočítat např. tady: https://webfce.com/bri-calculator/
Zdroj: Wikipedia, kde najdete i kalkulátor BRI: https://en.wikipedia.org/wiki/Body_roundness_index
Co znamenají hodnoty BRI?
Interpretace BRI není zatím globálně standardizovaná, existují orientační rozmezí:
- BRI 1–4,5 → Nízké riziko (štíhlá postava, normální množství tuku)
- BRI 4,6–6,5 → Zvýšené riziko (nadváha, preobezita)
- BRI 6,6–9 → Vysoké riziko (obezita)
- BRI nad 9 → Velmi vysoké riziko (těžká obezita)
WHtR (Waist-to-Height Ratio) – Index poměr pasu k výšce
Za předchůdce BRI považuji velmi jednoduchý WHtR index, který byl navržen okolo roku 1995. Zohledňuje obvod pasu, a je proto lepší prediktor rizika kardiometabolických onemocnění než samotné BMI nebo samotný obvod pasu. Je univerzální napříč věkem, pohlavím i etniky.
Jak se WHtR vypočítá?
WHtR = Obvod pasu / Výška – ve stejných jednotkách
Co znamenají hodnoty WHtR?
- WHtR < 0,5: Nízké riziko
- WHtR ≥ 0,5: Zvýšené riziko
Hodnoty WHtR nad 0,5 naznačují vyšší riziko vzniku zdravotních komplikací. Můžeme tedy jednoduše shrnout: "Udržujte obvod pasu menší než polovinu své výšky."
Nadváha vs. preobezita – proč změna?
V novějších klasifikacích se místo pojmu nadváha (angl. overweight) objevuje preobezita.
Důvod?
Už v této fázi (tzn. BMI v rozmezí 25–29,9) se mohou začít rozvíjet metabolické změny, které později vedou k cukrovce, vysokému krevnímu tlaku nebo srdečně cévním onemocněním.
Termín preobezita lépe vystihuje, že nejde o neutrální stav, ale o fázi, kdy začíná být ohroženo vaše zdraví a je vhodné zasáhnout změnou životního stylu.
Který index pro hodnocení obezity je nejlepší?
Používání indexů jako je BMI, BRI nebo WHtR je důležité pro epidemiologické studie, sledování trendů v populaci a vytváření preventivních programů v oblasti zdraví.
Kritika BMI rok od roku narůstá. BMI jistě má své limity a velké studie může zkreslovat. BRI představuje o trochu přesnější alternativu k BMI pro odhad zdravotních rizik.
Pro jednotlivce však postačí jednoduchý ukazatel jako je obvod pasu a upřímné zhodnocení vlastního životního stylu. Domníváme se, že každý člověk je schopen racionálně posoudit, zda je jeho BMI či jiné indexy zvýšené v důsledku nadbytku tukové nebo svalové tkáně. Změnou indexu své zdraví stejně nezlepšíme a epidemii obezity nezvrátíme!
Za své zdraví máme každý zodpovědnost a ovlivňujeme ho každodenní péčí: tím, co jíme, jak se hýbeme, spíme, jak zvládáme stres. Naše vlastní chování je důležitější než debaty o tom, který index je nejlepší.
A jak to ve STOBu učíme, cesta ke zdraví nemusí být nepříjemná a plná odříkání – naopak, může být pestrá, smysluplná a radostná.
Hubněte s podporou odborníka
Naše dlouholeté zkušenosti a tisíce úspěšných absolventů kurzů zdravého hubnutí říkají jediné – s podporou se zkrátka hubne lépe. Přihlaste se ještě dnes do kurzu hubnutí, nebo kontaktujte odborníka STOBu ohledně individuálního poradenství.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.