TOPlist


Vánoce bez zbytečného stresu a přejídání

 

Vánoce jsou známé jako svátky klidu, míru a pohody. Celá řada lidí s nimi však má každý rok zcela odlišnou zkušenost. Vánoce jsou pro ně hlavně stres s mnoha různými příčinami. Stresují nás velké přípravy, už téměř obligátní velký úklid společně s velkým pečením a v neposlední řadě nákup dárků pro celou rodinu. Do toho všeho shonu a stresu navíc vstupuje i strach z kil navíc, která se stala už téměř klasickým doprovodným efektem těchto „klidných“ svátků.

Protože, ruku na srdce, není skutečně nic jednoduššího než utišovat malé každodenní stresy právě dopečeným cukrovím, zbytky čokoládových Mikulášů či alkoholickými nápoji.  Důsledkem vánočních svátků je pak nejenom stres, ale i pořádně zanedbaný jídelníček, rezignace na pohybovou aktivitu a ano, často i obávaná kila navíc. Celý tento „kruh“ se pak uzavírá novoročním předsevzetím „Od ledna se do toho znovu pořádně obuju a začnu žít zdravě.“

Zkuste tento rok začarovaný kruh stresu a přejídání prolomit a najděte o Vánocích znovu alespoň trochu toho klidu a pohody, které nám tyto svátky slibují. Víme, jak na to!

1. Uvědomte si opravdový význam Vánoc

Zamyslete se, co pro vás Vánoce znamenají. Mají pro vás nějaký duchovní, společenský význam? Je to pro vás určitá tradice? Možnost strávit čas se svými blízkými? Nebo je slavíte kvůli rozzářeným očím vašich dětí či vnoučat?

A není toto všechno důležitější než plné stoly, spousta dárků a perfektně uklizená domácnost?

Vaši blízcí budou přece mnohem raději než na dokonale vycíděná okna koukat na váš spokojený úsměv.

2. Udělejte si plán

Začněte plánováním příprav

Cukroví k Vánocům patří, není ale potřeba péct patnáct druhů a od každého deset plechů. Dejte vale tradici a udělejte si raději malý průzkum. Zeptejte se s předstihem každého člena rodiny na jeho nejoblíbenější druh (maximálně druhy dva) a jen ty následně upečte. Uděláte tím radost nejenom sobě, ale i všem těm, kdo dojídali „neoblíbené“ druhy cukroví po Vánocích spíše z povinnosti.

Naplánujte si pouze takový úklid, jaký je v hranici vašich časových možností. Možná zjistíte, že generální úklid není ve skutečnosti potřeba a bohatě postačí, když pár dní před Štědrým dnem poklidíte stejně, jako to děláte běžně v průběhu roku.

Rozplánujte si zavčasu nákup Vánočních dárků, ať se nemusíte prodírat davy na poště a v obchodech v předvečer Štědrého dne.

Rozplánujte si Vánoční program

Promyslete si, jak vánoční období strávíte. Nesnažte se stihnout všechny večírky a návštěvy, které jste v průběhu roku odkládali. Naplánujte si jen ty, o které opravdu stojíte.

A co se zbylým časem? Vyrazte třeba na hory! Je to skvělá příležitost, jak utéct od těch "hor" jídla a stresu, zároveň si odpočinout na čerstvém vzduchu a dát si i trochu do těla při lyžování nebo jiných zimních radovánkách.

3. Držte se svého běžného režimu

Snažte se i během vánočního období dodržovat vaše běžné zvyklosti, dostatečně spěte, neodchylujte se příliš od vašeho běžného jídelníčku a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu. Pokud vám to zrovna některý den nevyjde, nestresujte se tím a začněte další den opět ve svém režimu. Malá občasná vybočení nejsou žádnou tragédií.

4. Prožívejte Vánoce opravdu až o Vánocích

Je zbytečné řešit Vánoce už od října, jak nás nabádají obchodníci. Nutné přípravy udělejte s předstihem, naplno však začněte Vánoce prožívat až opravdu o svátcích. Vyvarujete se zbytečnému stresu a sváteční dny si o to více užijete.

5. Nestresujte se obavami, že o Vánocích přiberete

Základem úspěchu je nenechat se svést každoroční myšlenkou „Nu co, vždyť jsou Vánoce, tak začnu zase v Novém roce…“. Pokud si dáte předsevzetí, že od Nového roku začnete hubnout, sníte většinou o Vánocích více jídla, než pokud byste si předsevzetí nedali.

Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Nejsou to svátky jídla, nákupů, úklidu a dokonalosti. Zkuste si proto tento sváteční čas v klidu užít s rodinou a přáteli, s přiměřeným množstvím dobrého jídla a pití a především bez zbytečného stresu. 

Hodnocení (23 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

03. 12. 2018 09:11

ekavkova

Přesně tohle si říkám každý rok, ale dodržet se mi to daří maximálně na 50%.

02. 12. 2018 22:05

Sajanaj

Líbilo se mi krédo: "Děvčata, co blázníte? 24. 12. chodí Ježíšek, nééé hygiena!"
A tak se toho držím a úklidem se nestresuji....

02. 12. 2018 19:44

Slonik71

Děkuji za článek

30. 11. 2018 10:46

devcicazdediny

Úžasný a pravdivý článek ... Na Vánocách mám ráda právě to, že můžeme být s rodinou a blízkými a všichni se alespoň snaží, být na sebe milí ... Ta atmosféra za to stojí ... S cukrovím souhlasím ... u nás se bude péct jen klasické linecké, perníčky a raffaelo kuličky, prostě to co máme rádi ... a jen trochu, však ono to stačí... teď je asertivně odmítnout cukroví od rodiny :)

28. 11. 2018 18:48

Veve12

Plán na Vánoce mám připravený a úspěšně ho plním. Jsem v pohodě a žádný stres.

28. 11. 2018 05:50

dasa67

Podle tohoto návodu se řídím už dlouho, vše si v klidu naplánuji už koncem listopadu, nic nepřeháním ani úklid, ani nakupování. Cukroví peču poslední víkend před štědrým dnem a letos jsem se rozhodla pečení omezit jen na 5 druhů, tak uvidíme. O Vánocích nesedíme pořád jenom u televize a chodíme aspoň na procházky.

27. 11. 2018 20:32

mar2703

Jsem zvědavá, každý rok si udělám plán a každý rok ho poruším. Vánoční čas je dost dlouhá doba, člověk se drží, drží... a pak... Uvolnit se a neřešit jídlo, to by to dopadlo

27. 11. 2018 19:00

xpask02

Každý rok nabádám mamku a tchýni, ať nic nepečou, že já to jíst nebudu. To by pro ně ale nebyly Vánoce, tak dostanu alespoň krabičku/krabici, ale přeci jenom to na mě nějaké následky má. Letos dávám opravdu ultimátum a nic nechci a neberu :-) Už na to sladké nejsem, ale asi by mě to přeci jenom pokoušelo.

27. 11. 2018 17:22

bessi

Letos jsem zatím úplně v klidu. Poprvé si říkám, že když nebude všechno vyleštěný, nazdobený,tak se to nepos.....Cukroví budu péct jen pár druhů a z poloviční dávky. A dárky? Letos jsme se domluvili na symbolických dárcích max.do 150kč. Chystám se v klidu si užít trhy a koncerty a vychutnat si tu nádhernou atmosféru

26. 11. 2018 20:29

nevzdavatse

Těším se. Mám vnitřní pocit, že všechno zvládnu. Nemyslím uklízení a shon, ale pohodu, čas na rodinu i na sebe. Celý rok jsem na sobě pracovala a věřím, že "sklidím, co jsem zasela". Tuhle jsem někde četla, že by si měli lidé uvědomit, že 24. prosince chodí Ježíšek a ne hygienik :-).

26. 11. 2018 19:54

martashi

Je to tak vánoce začínají jak si je nastavíme, nejdůležitější je setkávání s rodinou ,přáteli i s osamělými známými někdy i neznámými. Ostatní jsou jen " přidružené produkty civilizace ".U nás je prosinec společensky nejvytíženější měsíc :-)

26. 11. 2018 18:30

Hanakomo

Super článek, vánoce nejsou přeci o jídle a o dokonalosti

26. 11. 2018 18:08

Pepe11

Pěkný článek

26. 11. 2018 18:05

LuckaN78

přesně tak...vánoční úklid neřeším...cukroví peču to, co máme rádi a snažím se užít si každou chvilku s blízkými...k čemu se stresovat...?

26. 11. 2018 09:42

Masa55

Moc děkuji za připomenutí...zatím mne vánoce nechávají v klidu....nějak na ně ještě nemám myšlanky.....asi si dnes udélám ten plán....

26. 11. 2018 09:23

klosa

úklid neřeším, vše uklidím až po vánocích. Když totiž příjde všech našich osm vnoučat tak úklid je úplně zbytečný.

26. 11. 2018 09:09

madridacka

Já si čas před vánoci vyloženě užívám. Uklízím celý rok, výzdoba mě vyloženě baví a nabíjí, nadbytečné jídlo nechystám, jídelníček mám odlehčený, rodinnou večeři resp. odpoledne (děti, vnoučata a rodiče) uděláme v restauraci s dětským koutkem a budeme si to užívat.

26. 11. 2018 08:34

filipova

já se vánocemi nestresuji, naopak si užívám adventní čas, chodím na procházky a snažím se vánočně naladit.Mám naplánováno dost akcí na prosinec např.zpívání koled v kostele, vánoční výstavy, vánoční pochod a spousta dalších akcí

26. 11. 2018 06:42

ajanka

Také mám vánoce spojené s pohodou, klidem, setkáváním. Dodržuji zaběhnutý jídelníček, pohybu mám většinou i více. S jídlem a cukrovím to nepřeháním,ale ani si ho nezakazuji.

26. 11. 2018 05:39

babicka Eva

Vánoce se mi daří zvládat bez stresu a vánoční čas si užívám. A pokud napadne sníh, tak to nemá chybu.

26. 11. 2018 04:53

Jirina55

Je to krásný článek. A pokud jsem měla rodinu, byly to vánoce rodiny a zejména 24. prosinec byl dnem, kdy jsme všichni vstali jak kdo se vyspal, večeře byla až na nějaké ty drobnosti připravená v poledne si vzal každý co chtěl, polévku, ovoce, oříšky a šlo se ven. Když jsme bydleli v centru Prahy, byla to procházka na Petřín nebo na některý z vltavských ostrovů - Kampu nebo Střelecký ostrov a nebo na Vyšehrad a cestou domů jsme se stavili u jesliček. No a pak už se prostřel stůl - to dělali ti nejmaladší a nejstarší a pod stromkem byly dárky. Celý rok jsme jeden druhého pozorovali a naslouchali a pak se od stromkem objevilo to, o čem jsme věděli, že si obdarovaný přál. Teď jsem pár let trávila štědrý den ve spřátelené rodině ale letos jsem se rozhodla zkusit to sama

26. 11. 2018 02:36

tkoskubova

Moc hezky napsané, děkuji.Je to přesně tak,jak píšete.Vánoce by měly být svátky klidu a pohody.

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma