TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 25. 11. 2016

Jak si nahrát profilovou fotku?

TerezaBenickova

Sebekoučink

Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.

Získané body

Tento měsíc: 48
Celkem: 1470
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 134019.36 km
Kolo: 66329.00 km
Cvičení: 5569 h 20 min

Přátelé

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

TerezaBenickova

Jak psát blog?

Výzva č. 45: Zvládněte stres bez jídla

10. 11. 2019

Tento týden vám ve Výzvě 52 přinášíme další „psycho“ téma. S nadsázkou lze konstatovat, že psychika má zkrátka prsty téměř ve všem, jídla a zdravého životního stylu samozřejmě nevyjímaje. A proto naše další výzva pro vás zní: Naučte se čelit stresu bez pomoci sladkostí a obecně jídla.

Už bez nadsázky lze totiž zcela s jistotou říci (a mnohaleté zkušenosti STOBu to jen potvrzují), že právě dlouhodobý stres může mít za následek přibírání na váze.

Pod pojmem stres si ovšem nepředstavujte pouze obrázek člověka, který těsně před deadlinem celý upocený a s ohryzanými nehty narychlo dopisuje poslední řádky své práce (ruku na srdce, i tento blog vznikl v, řekněme, menší časové tísni). Stres je totiž reakce organismu na celou řadu velmi různých mimořádných a především zátěžových situací, ke kterým kromě těch pracovních patří jistě i vztahové a rodinné problémy, nebo i situace zcela individuální a pro každého člověka jedinečné.

A jistě se shodneme na tom, že takových malých stresů zažíváme v dnešní době bohužel více než dost. Protože pokud nás zrovna někdo nevytočí v práci, pak přijde jistojistě odpolední kolona. A pokud ani ta se nějakým zázrakem nekoná? Nebojte, i v teple a bezpečí domova se skrývá mnoho potenciálních stresorů.

V čem je tedy problém? Doposud to vypadá, že stres zažívá každý z nás tak často, že by si na něj měl dokonale přivyknout. Jenomže problém je v tom, že stres nemůžeme jen tak minout nebo přehlédnout. Protože stres, ať už má jakýkoliv původ, vytváří v těle zákonitě napětí. Náš organismus nám tím dává najevo, že něco není OK, a že bychom s tím měli určitě něco dělat.

A jsme u toho. NĚCO DĚLAT. A to „něco“ má až nápadně často podobu čokolády, sušenky, dortíku, koblihy, skleničky vína, pár panáků a …. (doplňte své vlastní „dirty pleasure“).

Jak se můžete dočíst v článku k této Výzvě, jídlo nám skutečně pomáhá snížit dočasně a jednorázově napětí, které v nás stres vyvolává. DOČASNĚ. JEDNORÁZOVĚ. Ovšem takový vedlejší efekt těchto dočasných a jednorázových „pomocí“ jsou často (jak si asi už každý domyslí) i kila navíc, potažmo výčitky svědomí z toho „Co já jsem to zase všechno ztláskal/a…“.

Co s tím?

Pokud i vy cítíte, že trpíte tzv. emočním jedením, pak vám vřele doporučuji již zmíněný článek k této Výzvě, ve kterém najdete 3 kroky, jak „získat moc nad svými emocemi“ a začít je řešit i bez pomoci jídla.

V tomto blogu na to ale půjdeme praktičtěji. Sepsala jsem pro vás tedy několik tipů, jaké konkrétní kroky můžete podniknout, abyste zvládli řešit stresové situace i bez „pomoci“ jídla. Tady jsou…

1. Držte si odstup! Odstraňte sladkosti či jiné potraviny, kterými běžně řešíte stres, ze svého dosahu. Nekupujte je (to je naprostý základ), nenoste si je do práce, schovejte je na vzdálenější místa, než je šuplík ve stole nebo ošatka na stole. Čím méně po ruce dobroty budou, tím větší šance je, že situaci zvládnete.

2. Připravte si dopředu seznam příjemných alternativních činností, který budete mít na nějakém viditelném místě. To se vám tak stane, že si po náročném dni budete mít chuť dát trochu větší dvojku bílého, mrknete do seznamu… A hned budete vědět, že si máte nazout běžecké boty a spíš než víno si dát dva větší okruhy okolo bloku... To je samozřejmě pokus o vtip. Vybírejte si na seznam takové činnosti, o kterých víte, že je máte rádi a jsou vám opravdu příjemné (horká vana, velký hrneček horkého čaje, nebo „žhavý“ detektivní příběh).

3. Relaxujte! Jako alternativní činnost můžete využít i nějaký typ relaxace nebo se jen pokuste zpočátku o uvědomělé dýchání. Někdy postačí jen 3 nádechy a výdechy k tomu, abyste získali odstup od emoce, uvolnili se a změnili to, jak se cítíte.

4. Rozhýbejte to! Výbornou formou řešení stresu je skutečně fyzická aktivita. Nemusí to být žádný maraton, stačí, když se na pár minut projdete, po kanceláři, po chodbě nebo obejdete blok domu.

5. Dodržujte pravidlo, že ve stavu nejvyššího rozrušení nebudete napětí uvolňovat jídlem, ale půjdete na chvilku dělat něco jiného. Napětí, které budete prožívat, nemůže růst donekonečna a s časem bude klesat i bez konzumace jídla. Vyčkejte tedy ve stavu nejvyššího rozrušení pár minut a s chladnou myslí najdete rozumnější řešení.

6. Jestliže se vám zpočátku nebude dařit řešit stresy bez jídla, vybírejte si alespoň potraviny méně kalorické a jezte je opravdu pomalu a všímavě (jak na to jsme vám řekli v naší 10. Výzvě).

Pamatujte si, že jídlo sice pomůže uvolnit napětí ze stresu, ale pouze krátkodobě, jak již bylo řečeno. Pokud chcete řešení, které váš problém opravdu vyřeší, volte jiné techniky, než jsou sladkosti. Uvolnění prostřednictvím jídla je jenom dočasné – proto (jak s oblibou říká Iva Málková) řešte problémy hlavou, nikoliv ústy.

A jak se perete se svými malými či velkými stresy vy? Máte nějakou osvědčenou (nejídelní) strategii? Nebo jste zvyklí zalepit tabulkou čokolády menší i větší šrámy na duši. Podělte se s námi v komentářích!

Hodnocení (35 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

12. 11. 2019 22:32
Naštěstí neprožívám žádné stresové situace, takže jídlem nemusím nic řešit.
12. 11. 2019 20:25
Díky za článek, občas mi to ujede a osladím si život něčím ne úplně ideálním...
11. 11. 2019 14:24
Stále platí to, co jsem sem napsala v lednu, nicméně pokrok tu je - odolávám lépe než na začátku roku, rozhodně už čokoládka není na programu ani ve frekvenci jednou za měsíc.
11. 11. 2019 12:47
Mně pomáhá fyzická aktivita, dokonce i úklid , abych se dostala do normálu.
11. 11. 2019 11:06
Já patřím do skupiny, co stres jídlem nezajídá. Spíš naopak. Stáhne se mi žaludek a nepozřu. Maximálně tak jako Dáša dám panáčka. Ale většinou na mně s výjimkou manžela nikdo stres nepozná. A v noci to poznám nejvíc já. Proto stresu předcházím pohybem a fyzickou prací.
11. 11. 2019 10:15
I nadále u mne trvá řešení stresu prací.
11. 11. 2019 08:35
Tak se stresu jsem nikdy nejedla, to spíš jsem si dala jednoho panáka !!!Co jsem v doma v důchodu, tak jsem uplně v poho....jo a když bylo nejhůř, tak jsem si šla do lesa pořádně zakřičet a pak jsem objímala stromy !!!!
11. 11. 2019 07:17
Moc pěkný článek. Stres jídlem neřeším. Spíš nemůžu v noci spát, ale to mě nenapadne jít se najíst.
11. 11. 2019 06:19
Svatá pravda. Co jsem v důchodu, je to ale o dost lepší. Ne, že bych se tolik ukáznila, spíš je méně stresových faktorů :-).
11. 11. 2019 04:59
Díky za článek, naštěstí tímto netrpím. Ne tedy že by jsem někdy nebyla ve stresu, ale určitě ho nezaháním jídlem ani ničím podobným....
11. 11. 2019 02:26
Děkuji za pěkný článek,stres jídlem neřeším.
10. 11. 2019 22:06
když mám stres nemůžu jíst, nespavostí už trpím delší dobu, ale v noci nejím
31. 01. 2019 19:51
Vždycky si myslím, že jsem tu potvůrku stres položila na lopatky a sladkým "záchranám" před ním odolávám, ale pak přece přijde den (nebo spíš večer), kdy se neudržím - a to ve velkém stylu! Stokrát si mohu naordinovat pohyb, šálek milovaného zázvorového čaje, telefonát s někým milým (doplňte podle svých zkušeností), a přesto podlehnu. Prostě emoční jezení jsem si nedokázala zatím podrobit. Ještě štěstí, že se to neděje často - tak jednou za měsíc.
10. 11. 2018 06:39
Táto výzva je ako stvorená pre mňa. Myslím, že je to základ mojej obezity.
08. 11. 2018 08:49
Souhlasím s tím, že pohyb je na stres úplně ideální. Co jsem v důchodu , tak stres už neznám a věřte mi, že je to prima pomocit....
08. 11. 2018 00:21
Když mám stres, tak spíš nespím,než že bych musela jíst. Teď stres nemám, ale už bych měla být v posteli.
07. 11. 2018 21:43
Posledních pět let zaměstnání jsem zažívala stres docela často a já jsem naopak neměla vůbec chuť na jídlo.
07. 11. 2018 18:28
Někdy čokoládka pomůže, ale jsou i stresy, při kterých člověk na žádno jídlo nemá ani chuť. Snažím se jídlu př stresu vyhýbat, ale ne vždy se to podaří. Díky za inspiraci.
07. 11. 2018 13:36
Můj stres se projevuje noční nespavostí, a v noci díkybohu nejím, ani mě to ještě nenapadlo
07. 11. 2018 08:36
Se stresem se peru neustále a nevím jestli to nesouvisí i s věkem, ale poslední dobou mě stresují i věci, které mi dříve dělaly radost, ale když na ně nebyl čas tak se nic nedělo. Teď jsem nerovzní z toho, že nestíhám zpracovat úrodu ovoce (i když to zpracované pak stejně nejsme schopní spotřebovat), že jsem dlouho nic neušila dceři ... prostě ze všech radostí a koníčků se mi stal stres ... před časem jsem si začala po vzoru Stáni-nevzdavatse úkoly atd. psát a postupně po kouscích ukusovat z těch všech povinností a najednou jak je to na papíře, tak je vidět, že nelenoším. Takže mě pomáhají zapisky na papír, čokoláda ne ... K obezitě mě přivedlo spíš nejedení v při pracovním stresu.
06. 11. 2018 20:21
Kdysi mne právě čokoláda na řešení dlouhodobého stresu přivedla do Stobu s 20 kg nadváhy.Od té doby jsem se při hubnutí naučila řešení pohybem.
06. 11. 2018 15:35
Na toto téma už jsem četla mnoho článků ale stále se s tím peru.
06. 11. 2018 08:35
Výborný článek -je pravda ,že když jsem měla stres tak jsem ujížděla na sladkostech ,teď se to snažím řešit cvičením.
06. 11. 2018 05:47
Velmi pravdivý článek, ale se zajídáním stresu naštěstí opravdu problém nemám, mě se stáhne žaludek a stejně nemůžu nic jíst. Mám naopak vyzkoušené, že na stres zabere jakákoliv fyzická aktivita.
05. 11. 2018 21:18
Super článek
05. 11. 2018 19:40
Díky za moc hezký článek, spousta užitečných rad :-)
Se zajídáním stresu nemám problém, stres vyběhám, vytancuju nebo vyuklízím. Ale přesně jak píše Bessi o kousek níže - zrovna minulý týden jsem zajídala bolest. Když je člověku opravdu hodně fyzicky nedobře a musí do sebe dostat léky a přitom na normální jídlo nemá ani pomyšlení, tak dojde i na nějaké to „dirty pleasure“... Ale to jen opravu výjimečně :-)
05. 11. 2018 19:14
Super clanek, budu ho číst několikrát denně
05. 11. 2018 14:04
Stres u mě způsobuje spíš nechutenství. Likviduji ho spíš velkým úklidem nebo jinou rychlou nárazovou činností.
Článek je poučný.
05. 11. 2018 12:00
Děkuji za pěkný článek s mnoha dobrými myšlenkami.
05. 11. 2018 11:13
Ajanka a nevzdavatse - To je skvělá taktika! :-) Tak mě napadá, že zrovna to plavání (nejenom... třeba i jóga) v sobě krásně spojuje pohyb a nutnost soustředit se na dech, takže hned dvě účinné strategie při zvládání stresu. :-) A jinak je opravdu pravda, že jsou dva typy lidí.. někteří do sebe ve stresu nedostanou ani sousto a někteří to mají právě naopak...
05. 11. 2018 09:01
Stres nezajídám, to se mi stáhne žaludek a nic do sebe nedostanu. Bohužel ale zajídám fyzickou bolest :-(
05. 11. 2018 08:58
někdy se zajídání stresu nevyhnu, s takovým tím pocitem, proč bych si alespoň nedopřála něco dobrého
05. 11. 2018 08:43
já stres nezajídám, spíš jsem smutná, mám úzkost a nechuť k jídlu
05. 11. 2018 07:31
Tak případný stres řeším pohybem. Dám mi to víc, než zmiňovaná tabulka čokolády. Ty endorfiny z pohybu přetrvávají v těle déle, než ten zážitek s čokolády. Taky mám čas nadf případným problémem přemýšlet a nebo naopak ho vypnout tím že se soustředím na tu sestavu co cvičím :-).
05. 11. 2018 07:19
Naprostý souhlas, Terezko :-). A co nejvíc pomáhá mě? Uplavat 40 bazénů a před každým nádechem si v duchu říct: "Nenechám se naštvat" a dlouhým výdechem to potvrdit ...... není třeba to dělat po dobu celých 40 bazénů, někdy se uleví už po pár tempech :-).

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři