TOPlist


Jak si nahrát profilovou fotku?

Informace

  • Registrace: 25. 11. 2016

Výzva 52

Aktuální výzva:
Umím to i bez masa

Počet bodů v týdnu: 0
Celkový počet bodů: 191

sebekoučink Sebekoučink

0%

0kg
0 kg 3 kg
  • Zahájení: 21.03.2019
  • Ukončení: 16.05.2019
  • Cíl: Zhubnout

Zaplacený cyklus je přístupný do 18.05.2019

Získané body

Jak sbírat body?

Počítadlo pohybu

Můj pohyb

Chůze:0 km
Kolo:0 km
Cvičení:0 h 0 min

Všichni uživatelé

Chůze:95307.67 km
Kolo:53274.77 km
Cvičení:4354 h 1 min

Přidat pohyb

STOBkolo

Více o STOBkolu

TerezaBenickova

Jak psát blog?

Výzva č. 45: Zvládněte stres bez jídla

10. 11. 2019

Tento týden vám ve Výzvě 52 přinášíme další „psycho“ téma. S nadsázkou lze konstatovat, že psychika má zkrátka prsty téměř ve všem, jídla a zdravého životního stylu samozřejmě nevyjímaje. A proto naše další výzva pro vás zní: Naučte se čelit stresu bez pomoci sladkostí a obecně jídla.

Už bez nadsázky lze totiž zcela s jistotou říci (a mnohaleté zkušenosti STOBu to jen potvrzují), že právě dlouhodobý stres může mít za následek přibírání na váze.

Pod pojmem stres si ovšem nepředstavujte pouze obrázek člověka, který těsně před deadlinem celý upocený a s ohryzanými nehty narychlo dopisuje poslední řádky své práce (ruku na srdce, i tento blog vznikl v, řekněme, menší časové tísni). Stres je totiž reakce organismu na celou řadu velmi různých mimořádných a především zátěžových situací, ke kterým kromě těch pracovních patří jistě i vztahové a rodinné problémy, nebo i situace zcela individuální a pro každého člověka jedinečné.

A jistě se shodneme na tom, že takových malých stresů zažíváme v dnešní době bohužel více než dost. Protože pokud nás zrovna někdo nevytočí v práci, pak přijde jistojistě odpolední kolona. A pokud ani ta se nějakým zázrakem nekoná? Nebojte, i v teple a bezpečí domova se skrývá mnoho potenciálních stresorů.

V čem je tedy problém? Doposud to vypadá, že stres zažívá každý z nás tak často, že by si na něj měl dokonale přivyknout. Jenomže problém je v tom, že stres nemůžeme jen tak minout nebo přehlédnout. Protože stres, ať už má jakýkoliv původ, vytváří v těle zákonitě napětí. Náš organismus nám tím dává najevo, že něco není OK, a že bychom s tím měli určitě něco dělat.

A jsme u toho. NĚCO DĚLAT. A to „něco“ má až nápadně často podobu čokolády, sušenky, dortíku, koblihy, skleničky vína, pár panáků a …. (doplňte své vlastní „dirty pleasure“).

Jak se můžete dočíst v článku k této Výzvě, jídlo nám skutečně pomáhá snížit dočasně a jednorázově napětí, které v nás stres vyvolává. DOČASNĚ. JEDNORÁZOVĚ. Ovšem takový vedlejší efekt těchto dočasných a jednorázových „pomocí“ jsou často (jak si asi už každý domyslí) i kila navíc, potažmo výčitky svědomí z toho „Co já jsem to zase všechno ztláskal/a…“.

Co s tím?

Pokud i vy cítíte, že trpíte tzv. emočním jedením, pak vám vřele doporučuji již zmíněný článek k této Výzvě, ve kterém najdete 3 kroky, jak „získat moc nad svými emocemi“ a začít je řešit i bez pomoci jídla.

V tomto blogu na to ale půjdeme praktičtěji. Sepsala jsem pro vás tedy několik tipů, jaké konkrétní kroky můžete podniknout, abyste zvládli řešit stresové situace i bez „pomoci“ jídla. Tady jsou…

1. Držte si odstup! Odstraňte sladkosti či jiné potraviny, kterými běžně řešíte stres, ze svého dosahu. Nekupujte je (to je naprostý základ), nenoste si je do práce, schovejte je na vzdálenější místa, než je šuplík ve stole nebo ošatka na stole. Čím méně po ruce dobroty budou, tím větší šance je, že situaci zvládnete.

2. Připravte si dopředu seznam příjemných alternativních činností, který budete mít na nějakém viditelném místě. To se vám tak stane, že si po náročném dni budete mít chuť dát trochu větší dvojku bílého, mrknete do seznamu… A hned budete vědět, že si máte nazout běžecké boty a spíš než víno si dát dva větší okruhy okolo bloku... To je samozřejmě pokus o vtip. Vybírejte si na seznam takové činnosti, o kterých víte, že je máte rádi a jsou vám opravdu příjemné (horká vana, velký hrneček horkého čaje, nebo „žhavý“ detektivní příběh).

3. Relaxujte! Jako alternativní činnost můžete využít i nějaký typ relaxace nebo se jen pokuste zpočátku o uvědomělé dýchání. Někdy postačí jen 3 nádechy a výdechy k tomu, abyste získali odstup od emoce, uvolnili se a změnili to, jak se cítíte.

4. Rozhýbejte to! Výbornou formou řešení stresu je skutečně fyzická aktivita. Nemusí to být žádný maraton, stačí, když se na pár minut projdete, po kanceláři, po chodbě nebo obejdete blok domu.

5. Dodržujte pravidlo, že ve stavu nejvyššího rozrušení nebudete napětí uvolňovat jídlem, ale půjdete na chvilku dělat něco jiného. Napětí, které budete prožívat, nemůže růst donekonečna a s časem bude klesat i bez konzumace jídla. Vyčkejte tedy ve stavu nejvyššího rozrušení pár minut a s chladnou myslí najdete rozumnější řešení.

6. Jestliže se vám zpočátku nebude dařit řešit stresy bez jídla, vybírejte si alespoň potraviny méně kalorické a jezte je opravdu pomalu a všímavě (jak na to jsme vám řekli v naší 10. Výzvě).

Pamatujte si, že jídlo sice pomůže uvolnit napětí ze stresu, ale pouze krátkodobě, jak již bylo řečeno. Pokud chcete řešení, které váš problém opravdu vyřeší, volte jiné techniky, než jsou sladkosti. Uvolnění prostřednictvím jídla je jenom dočasné – proto (jak s oblibou říká Iva Málková) řešte problémy hlavou, nikoliv ústy.

A jak se perete se svými malými či velkými stresy vy? Máte nějakou osvědčenou (nejídelní) strategii? Nebo jste zvyklí zalepit tabulkou čokolády menší i větší šrámy na duši. Podělte se s námi v komentářích!

Hodnocení (35 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

12. 11. 2019 22:32

babicka Eva

Naštěstí neprožívám žádné stresové situace, takže jídlem nemusím nic řešit.

12. 11. 2019 20:25

LuckaN78

Díky za článek, občas mi to ujede a osladím si život něčím ne úplně ideálním...

11. 11. 2019 14:24

Hanina1

Stále platí to, co jsem sem napsala v lednu, nicméně pokrok tu je - odolávám lépe než na začátku roku, rozhodně už čokoládka není na programu ani ve frekvenci jednou za měsíc.

11. 11. 2019 12:47

ekavkova

Mně pomáhá fyzická aktivita, dokonce i úklid , abych se dostala do normálu.

11. 11. 2019 11:06

madridacka

Já patřím do skupiny, co stres jídlem nezajídá. Spíš naopak. Stáhne se mi žaludek a nepozřu. Maximálně tak jako Dáša dám panáčka. Ale většinou na mně s výjimkou manžela nikdo stres nepozná. A v noci to poznám nejvíc já. Proto stresu předcházím pohybem a fyzickou prací.

11. 11. 2019 10:15

martashi

I nadále u mne trvá řešení stresu prací.

11. 11. 2019 08:35

Masa55

Tak se stresu jsem nikdy nejedla, to spíš jsem si dala jednoho panáka !!!Co jsem v doma v důchodu, tak jsem uplně v poho....jo a když bylo nejhůř, tak jsem si šla do lesa pořádně zakřičet a pak jsem objímala stromy !!!!

11. 11. 2019 07:17

Veve12

Moc pěkný článek. Stres jídlem neřeším. Spíš nemůžu v noci spát, ale to mě nenapadne jít se najíst.

11. 11. 2019 06:19

nevzdavatse

Svatá pravda. Co jsem v důchodu, je to ale o dost lepší. Ne, že bych se tolik ukáznila, spíš je méně stresových faktorů :-).

11. 11. 2019 04:59

ajanka

Díky za článek, naštěstí tímto netrpím. Ne tedy že by jsem někdy nebyla ve stresu, ale určitě ho nezaháním jídlem ani ničím podobným....

11. 11. 2019 02:26

tkoskubova

Děkuji za pěkný článek,stres jídlem neřeším.

10. 11. 2019 22:06

filipova

když mám stres nemůžu jíst, nespavostí už trpím delší dobu, ale v noci nejím

31. 01. 2019 19:51

Hanina1

Vždycky si myslím, že jsem tu potvůrku stres položila na lopatky a sladkým "záchranám" před ním odolávám, ale pak přece přijde den (nebo spíš večer), kdy se neudržím - a to ve velkém stylu! Stokrát si mohu naordinovat pohyb, šálek milovaného zázvorového čaje, telefonát s někým milým (doplňte podle svých zkušeností), a přesto podlehnu. Prostě emoční jezení jsem si nedokázala zatím podrobit. Ještě štěstí, že se to neděje často - tak jednou za měsíc.

10. 11. 2018 06:39

Irena1111

Táto výzva je ako stvorená pre mňa. Myslím, že je to základ mojej obezity.

08. 11. 2018 08:49

Masa55

Souhlasím s tím, že pohyb je na stres úplně ideální. Co jsem v důchodu , tak stres už neznám a věřte mi, že je to prima pomocit....

08. 11. 2018 00:21

babockaxxx

Když mám stres, tak spíš nespím,než že bych musela jíst. Teď stres nemám, ale už bych měla být v posteli.

07. 11. 2018 21:43

babicka Eva

Posledních pět let zaměstnání jsem zažívala stres docela často a já jsem naopak neměla vůbec chuť na jídlo.

07. 11. 2018 18:28

LuckaN78

Někdy čokoládka pomůže, ale jsou i stresy, při kterých člověk na žádno jídlo nemá ani chuť. Snažím se jídlu př stresu vyhýbat, ale ne vždy se to podaří. Díky za inspiraci.

07. 11. 2018 13:36

paniLiba

Můj stres se projevuje noční nespavostí, a v noci díkybohu nejím, ani mě to ještě nenapadlo

07. 11. 2018 08:36

HankaCh

Se stresem se peru neustále a nevím jestli to nesouvisí i s věkem, ale poslední dobou mě stresují i věci, které mi dříve dělaly radost, ale když na ně nebyl čas tak se nic nedělo. Teď jsem nerovzní z toho, že nestíhám zpracovat úrodu ovoce (i když to zpracované pak stejně nejsme schopní spotřebovat), že jsem dlouho nic neušila dceři ... prostě ze všech radostí a koníčků se mi stal stres ... před časem jsem si začala po vzoru Stáni-nevzdavatse úkoly atd. psát a postupně po kouscích ukusovat z těch všech povinností a najednou jak je to na papíře, tak je vidět, že nelenoším. Takže mě pomáhají zapisky na papír, čokoláda ne ... K obezitě mě přivedlo spíš nejedení v při pracovním stresu.

06. 11. 2018 20:21

ekavkova

Kdysi mne právě čokoláda na řešení dlouhodobého stresu přivedla do Stobu s 20 kg nadváhy.Od té doby jsem se při hubnutí naučila řešení pohybem.

06. 11. 2018 15:35

tmavovlaska

Na toto téma už jsem četla mnoho článků ale stále se s tím peru.

06. 11. 2018 08:35

klosa

Výborný článek -je pravda ,že když jsem měla stres tak jsem ujížděla na sladkostech ,teď se to snažím řešit cvičením.

06. 11. 2018 05:47

dasa67

Velmi pravdivý článek, ale se zajídáním stresu naštěstí opravdu problém nemám, mě se stáhne žaludek a stejně nemůžu nic jíst. Mám naopak vyzkoušené, že na stres zabere jakákoliv fyzická aktivita.

05. 11. 2018 21:18

Zdenek1

Super článek

05. 11. 2018 19:40

Niraska

Díky za moc hezký článek, spousta užitečných rad :-)
Se zajídáním stresu nemám problém, stres vyběhám, vytancuju nebo vyuklízím. Ale přesně jak píše Bessi o kousek níže - zrovna minulý týden jsem zajídala bolest. Když je člověku opravdu hodně fyzicky nedobře a musí do sebe dostat léky a přitom na normální jídlo nemá ani pomyšlení, tak dojde i na nějaké to „dirty pleasure“... Ale to jen opravu výjimečně :-)

05. 11. 2018 19:14

Hanakomo

Super clanek, budu ho číst několikrát denně

05. 11. 2018 14:04

martashi

Stres u mě způsobuje spíš nechutenství. Likviduji ho spíš velkým úklidem nebo jinou rychlou nárazovou činností.
Článek je poučný.

05. 11. 2018 12:00

tkoskubova

Děkuji za pěkný článek s mnoha dobrými myšlenkami.

05. 11. 2018 11:13

TerezaBenickova

Ajanka a nevzdavatse - To je skvělá taktika! :-) Tak mě napadá, že zrovna to plavání (nejenom... třeba i jóga) v sobě krásně spojuje pohyb a nutnost soustředit se na dech, takže hned dvě účinné strategie při zvládání stresu. :-) A jinak je opravdu pravda, že jsou dva typy lidí.. někteří do sebe ve stresu nedostanou ani sousto a někteří to mají právě naopak...

05. 11. 2018 09:01

bessi

Stres nezajídám, to se mi stáhne žaludek a nic do sebe nedostanu. Bohužel ale zajídám fyzickou bolest :-(

05. 11. 2018 08:58

dolevina

někdy se zajídání stresu nevyhnu, s takovým tím pocitem, proč bych si alespoň nedopřála něco dobrého

05. 11. 2018 08:43

filipova

já stres nezajídám, spíš jsem smutná, mám úzkost a nechuť k jídlu

05. 11. 2018 07:31

ajanka

Tak případný stres řeším pohybem. Dám mi to víc, než zmiňovaná tabulka čokolády. Ty endorfiny z pohybu přetrvávají v těle déle, než ten zážitek s čokolády. Taky mám čas nadf případným problémem přemýšlet a nebo naopak ho vypnout tím že se soustředím na tu sestavu co cvičím :-).

05. 11. 2018 07:19

nevzdavatse

Naprostý souhlas, Terezko :-). A co nejvíc pomáhá mě? Uplavat 40 bazénů a před každým nádechem si v duchu říct: "Nenechám se naštvat" a dlouhým výdechem to potvrdit ...... není třeba to dělat po dobu celých 40 bazénů, někdy se uleví už po pár tempech :-).

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Nestlé

Ankety

Jak často jíte maso a masné výrobky?

Hlasovat