TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 27. 01. 2012

Jak si nahrát profilovou fotku?

xxleoxx

Původní Sebekoučink

0 %
0 kg 5 kg

Již zhubnuto: 0 kg

Získané body

Tento měsíc: 0
Celkem: 7278
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 134123.74 km
Kolo: 66329.00 km
Cvičení: 5573 h 38 min

Přátelé

?

Jak požádat o přátelství

Stob skupiny

 

?

Jak se připojit ke skupině

xxleoxx

Jak psát blog?

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Banány vs jiné ovoce, potřebujeme vůbec nějaké?

18. 02. 2012

Blog na přání :D

S ovocem to není zase tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Konzumovat? Nekonzumovat? Záleží na tom kdy, a za jakým účelem. Problémem ovoce je obsah jednoduchých cukrů a to zejména glukosy, fruktosy a disacharidu sacharosy (řepný cukr), který jsou velmi rychle stravitelné a velmi rychle zahýbou s krevní glukosou, z tohoto hlediska jsou dobrým prostředkem jak po vyčerpávajícím cvičení doplnit ztracený svalový glykogen nebo jak ráno rychle tělo nastartovat dávkou sacharidů. V odpoledních hodinách kdy je naše tělo zásobeno stabilním přísunem sacharidů (složitých polysacharidů) z právě trávené obědové přílohy je přísun ovoce spíše naškodu. 

Pokud ovoce použijeme pro zahnání chutě na sladké (čokoládu) stále z toho vybruslíme lépe jako po pozření čokolády. Situace u banánů je zkomplikována vysokým obsahem sacharidů oproti jinému běžnému ovoci. Je naše volba zda si dopřejeme 2 jablka nebo 1 banán. Jenže situace není tak jednoznačná a to proto, že banán kromě jednoduchých sacharidů obsahuje i polysacharidy, které jsou pomaleji stravitelné. Čím méně zralý banán je, tím více obsahuje škrobu na úkor jednoduchých cukrů. Proto je banán užíván kulturisty po intenzivním tréninku jako náhrada "gaineru" což je vlastně prášková směs jednoduchých, oligo a polysacharidů. Proto bych banán doporučil konzumovat buď jako složka snídaně nebo po vyčerpávajícím tréniku (s anaerobními úseky), jeho další výhodou je lepší poměr glukosy vůči fruktose, ale o tom někdy jindy. Musíme si uvědomit, že zkonzumováním jednoho většího banánu dostaneme stejnou energii jako z téměř 200g vařených brambor. A brambory nás zasytí mnohem lépe.

Aspekt vitaminu C je zanedbatelný v banánu není prakticky skoro žádný, jablka a citrusy jsou na tom bídně, ač se to nezdá nejlepším zdrojem je stará dobrá paprika a následuje černý rybíz, pokud uvažujeme i zkonzumované množství i  z brambor vytěžíme podstatný podíl vit. C

Já osobně konzumuji z ovoce výhradně banány a to pouze ráno a  nebo po silovém anareobním tréninku pro rozvoj svalové hmoty, preferuji spíše zeleninu a zbylé sacharidy přijímám pokud možno pouze z polysacharidů, což má pozitivní vliv na stálou hladinu glukosy v krvi a nepřepadávají mě v průbehu dne návaly hladu, které bývají spojené se skokovými změnami glykémie. Nehledě na to že doba trávení polysacharidů je mnohem delší.

Pokud je naším cílem hubnutí, bez ovoce se určitě obejdeme, vitamin C hravě získáme z konzumované zeleniny, stejně tak vlákninu.

Zhlediska hubnutí je důležité předcházet stavu, kdy jsou zásoby jaterního a svalového glykogenu plné nebo téměř plné a my přijmeme velkou dávku rychlých sacharidů, které tělo nemá kam uložit, první co tělo udělá je syntéza tuků ze sacharidů, které nemá kde uložit. Tohle téma navazuje přímo na problematiku sacharidů a pro přehlednost jej raději zařadím do samostatného blogu.Hodnocení (18 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

12. 07. 2012 13:06
já na ovoce vůbec chuť nemám..a když už,tak jen ty vodnatý třeba meloun,broskve,nebo rozmačkat banán ráno do ovesný kaše...takže nevadí že ho nejím,to je fajn žes o tom udělal pojednání. ( tos někde vyčetl nebo vás to máš ze školy?)
11. 03. 2012 12:33
Tvoje články jsou moc pěkně psané, čtivé a plné dobrých info. Díky za něj a ráda budu číst dál.
01. 03. 2012 11:00
nebojte, až dosáhnete své vysněné váhy, budete moct jíst vše v kontrolované míře, tyhle věci platí pro člověka v redukční fázi.

01. 03. 2012 08:50
super článek a stejně tak dobré komenty pod ním :))
...ták už zase vím co nepapat,ale ještě pořád mi oblíbených(vhodných) jídel dosti zbývá :P
29. 02. 2012 20:57
Dá se říci , že já si večer doplním chybějící sacharidy ovocem. Už se mi to několikrát stalo, tak si zobnu pomeranč a je mi dobře. Otázkou je, zda je to dobře. Banány jsem dříve snídala s vločkami a jogurtem celkem pravidelně, ale představuje to vcelku velkou energetickou dávku. Takže jsem přestala.
29. 02. 2012 20:49
Ovoce nejím,nechutná mi,je sladké :-))) Miluji zeleninu :-))
29. 02. 2012 20:47
hmmmm :o((( tak čokoládku ne, bonibonky ne a ovoce taky ne...asi umřu :o)))) ba ne není to se mnou tak hrozné (ovoce mívám max 1ks denně)...to byl vtípek.....DÍKY ... zase bezva článek, zas mi přinesl užitečné info
19. 02. 2012 22:34
Hmm, chybí mi tu tlačítko "To se mi nelíbí"...a to od okamžiku přečtení názvu:D Protestně bych si udělala ovocný talíř, přímo lavor:)
Ale jinak dobře napsaný článek...

Nebyl by nějaký o masu, na přání? Ideálně, že ho také nepotřebujeme? :)
19. 02. 2012 22:24
To by bylo moc fajn, kdyby jsi na napsání článku o sacharidech našel trochu času. Budu se těšit.
19. 02. 2012 22:16
samozřejmě že nás jedno jablko nezabije :) ale v dřívějších dobách bylo ovoce sezonní záležitostí, dnes máme jablka k dispozicic po celý rok. V průběhu týden bych snad mohl zvládnout dát dohromady velký článek o sacharidech z pohledu těla a jeho úlohy, který jistě osvětlí taje hubnutí a proč máme některé návyky i když nevíme proč :)
19. 02. 2012 13:41
čtu to, chřoupajíc jablko, já bez ovoce taky nebudu, stačí potraviny, které jíst nesmím:-)
19. 02. 2012 13:22
já se teda ovoce taky nevzdám.....;-)
dyť jsme jako živočichové všežravci ne?
19. 02. 2012 13:10
one apple a day keeps doctor away... :-)
19. 02. 2012 12:31
Banány miluji! Ach jo.
19. 02. 2012 12:15
Píšeš moc zajímavé a poučné články. Prosím, pokračuj v tom. Ráda si vše proštuduji. Moc se těším na další.
19. 02. 2012 12:13
Díky Leoši za banánový blog. Jsem opět poučena, ale jedinou chybu jsem dělala, že si banán dávám odpoledne, místo dopoledne. Vzhledem k tomu, že je to moje jediné ovoce a dávám si ho pouze cca 2x týdně kdy doplňuji předepsané sacharidy, si ho s chutí budu dávat dál - dopoledne. Ještě jednou dík, že jsi si dal práci a splnil moje přání.
18. 02. 2012 16:09
reference určitě můžu dodat. jsou to zkomponvané informace z několika různých zdrojů, ono máme vštípené že je ovoce zdravé. Pokud konzumujeme zeleninu, bez ovoce se tělo obejde, pokud nejíme ani ovoce ani zeleninu, můžeme mít problém s vit. C a částečně s vlákninou a provitaminem Beta karotenem (syntéza vit. A). A,D,E,K vitaminy jsou vázány na tuky, ty v ovoci ani zelenině prakticky nenajdeme, Béčka pohodově získáme z cerálních výrobků. B12(kyanokobalamin) asi nejdůležitější vitamin pro zachování účiného metabolismu je jen v potravinách živočišného původu (kámen úrazu striktních vegetariánů).

18. 02. 2012 10:49
Ovoce jsem milovala celý život, z jídelníčku mi jej teď ale vyřadili. Podle tradiční čínské medicíny je ovoce dezert a tak bychom se k němu měli chovat ( cituji lékařku TCM, která mi jídelníček sestavovala). A prý bychom měli jíst výhradně ovoce, které roste v našem pásmu, žádné citrusy. Ty ochlazují a hlavně v zimě přinášejí nežádoucí chlad do organizmu. Jedla jsem ovoce celý život a myslela jsem,že bez něj to nepůjde, ale teď za poslední měsíc jsem měla dvě jablka a pár švestek a nedostatek necítím, prostě jsem nahradila ovoce zeleninou. Jen v létě se asi udezertuju, protože náporu ovoce ze zahrádky s největší pravděpodobností neodolám :-)))))
18. 02. 2012 09:41
Díky za článek. Přes zimu nejsem zrovna ovocnej typ, jím prakticky jen pomelo, pomeranč a mandarinky. Jablka a hrozny nemám celoživotně ráda a po banánech mám problém jít na WC. Když se nad tím zamyslím, více ovoce jím zejména v létě-meruňky, jahody, broskve, třešně........možná i proto mám s hubnutím přes léto utrum.......ale stejně se toho nevzdám!!!
18. 02. 2012 09:37
Ovoce mám ráda nebo spíš miluju ho a vím, že není moc vhodné...banány jsem si dávala k snídani s vločkama ( ale po přečtení kousku z článku Pro zdravé děti jsem ho přestala jíst úplně ). Tento článek mě v tom ještě utvrdil :-)
P.S. Na druhou stranu, kdyby bylo tak úplně k ničemu, proč by nám ho Matka Příroda nadělila? Takže až si ho budu moct natrhat vlastnoručně na zahradě, myslím, že si radši nacpu pupek ovocem než třeba kouskem chleba :-D
18. 02. 2012 09:32
fakt nejlepsi clanky:) jeste by se mi libily treba citace... kdyby bylo mozno
18. 02. 2012 09:31
Moc děkuji za zajímavé informace. Banán si dávám k dopolední svačině, tak to by snad ještě prošlo, ale často mám dopoledne i jablka, pomeranč nebo kiwi. Vypadá to, že to budu muset přehodnotit ....
18. 02. 2012 09:23
Ovoce mívám většinou 1x denně, někdy vůbec. Vždy k dopolední svačině. A banány jsou tam často, protože je prostě miluju :o)
Jinak v létě když mám chuť na sladké, často to zaženu melounem (už aby bylo léto :o) )
18. 02. 2012 09:16
Ovoce mám ráda, zejména jablka, ale pro jejich sladkost jím jen jedno denně. Miluji také borůvky, ale jen vlastnoručně nasbírané. To je pak spojeno s turistikou a cvičením. Z cizokrajského ovoce jsem se při svém prvním pobytu u moře zamilovala do fíků. Jsou příliš ladké, ale v létě u moře jsou spojené s výdejem energie. Chtěla jsem jen říct, že bez ovoce by byl život o moc ochuzený.
18. 02. 2012 09:13
Zajímavé porovnonání toho banánu s bramborama.... ale bez ovoce asi nebudu. Přece má i pozitivní vliv nebo opravdu ne? Co ve stravě u dětí?
18. 02. 2012 09:11
Přečetla jsem se zájmem a tvé informace mi potvrdily to, co jsem více méně věděla z různých článků souvisejícím s hubnutím a přečtených během mého života. Tys to shrnul a vysvětlil. Díky.
18. 02. 2012 08:53
Dovolím si oponovat - bez ovoce se neobejdeme. Tedy apoň já. :-)) Sníst jen jeden banán za den a to jetě kvůli sacharidům.. to bych nedala. Takže sezónní ovoce je u mě pořád k mání a v zimě taky sem tam nějaká ta exotika. I když semaforky z toho nadšené nejsou.. ;-)
18. 02. 2012 08:47
Mám š tím sladkým a návalama hladu problém! Diky
18. 02. 2012 08:46
Já Mám ovoce moc rada,je to i problém se sladký! Můžeš napsat jake polysacharidy konzumujes?nebe nekteré z vás???? Mám s
18. 02. 2012 08:26
aniž bych měla všechny tyto informace jím jen ráno banán-někdy a ananas:-))díky za zajímavý blog
18. 02. 2012 08:17
díky za super článek, Tvé shrnutí a články by bylo nejlepší zveřejnit v sekci článků Stobu :-) Složení banánu a vhodná doba užití mne zaujaly, budu si pamatovat. Celý článek je super.
18. 02. 2012 05:24
Ovoce moc nejím,ne z důvodu jednoduchých cukrů atd.,ale protože se mi nevejde do příjmu.Radši si dám k obědu větší přílohu .Občas si dám ke svačině banán,mám ho ráda a předvčírem jsem snědla večer jablko,měla jsem na něj chuť :).

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři