TOPlist


Jak si nahrát profilovou fotku?

Informace

  • Registrace: 25. 11. 2013

Výzva 52

Aktuální výzva:
Jsem trendy, jím pestře

Počet bodů v týdnu: 0
Celkový počet bodů: 205

sebekoučink Sebekoučink

Držím!
- +
  • Zahájení: 13.06.2019
  • Ukončení: 05.09.2019
  • Cíl: Žít zdravě

Zaplacený cyklus je přístupný do 07.09.2019

Získané body

Jak sbírat body?

Počítadlo pohybu

Můj pohyb

Chůze:58.00 km
Kolo:25.00 km
Cvičení:0 h 0 min

Všichni uživatelé

Chůze:94068.87 km
Kolo:52454.82 km
Cvičení:4297 h 56 min

Přidat pohyb

STOBkolo

Více o STOBkolu

Hanka Malkova

Jak psát blog?

Výzva č. 44: Mějte v lednici ty správné potraviny

29. 10. 2018

V tomto blogu se nebudu věnovat skladbě potravin ve vaší lednici z hlediska nutričního, to má většina z vás určitě už pod palcem. Moc dobře víte, že by v lednici neměly chybět například kvalitní mléčné výrobky a také dostatek ovoce a zeleniny. Ne každý ale ví, které druhy ovoce a zeleniny do lednice patří a které nikoli a jak některé potraviny skladovat, aby vám vydržely co nejdéle. Proto se v tomto blogu zaměřím právě na to, které potraviny je vhodné dávat do lednice, kterým naopak nízká teplota nesvědčí a kterým sice chlad neuškodí, ale dáváme je do lednice zcela zbytečně. O tom, že mouka je v lednici zbytečná, a že syrové maso neskladujeme při pokojové teplotě, jistě nikdo nepochybuje, a proto tyto potraviny na seznamu logicky nehledejte, věnovat se budu spíše potravinám, u kterých to tak jednoznačné není.

Ovoce a zelenina

Každé ovoce i zelenina vyžaduje jinou teplotu, u některých druhů lednice zajistí delší trvanlivost, ale některému ovoci  chlad vyloženě uškodí. V ovoci, které je citlivé na chlad, dochází za nízkých teplot k různým procesům, které způsobí změny na vzhledu, chuti i konzistenci.

Co do lednice nepatří?

Exotické ovoce, například banány, avokádo, mango nebo citrusové plody nejsou přeci jen ve své domovině na nízké teploty příliš zvyklé, a proto je uchovávejte při pokojové teplotě.

Jiné je to u rozkrojených citrusů, ty dejte na talířek řezem dolů a umístěte do lednice, co nejdříve je spotřebujte. Pokud je nestíháte spotřebovat, můžete z nich také vymačkat šťávu, nalít ji do tvořítka na led a zamrazit.

Rajčata ztrácejí v lednici svou chuť a vůni a mají tendence moučnatět, proto je do lednice nedávejte. V lednici nemusíte skladovat ani okurky či papriky, pokud je včas spotřebujete.

Lednice rovněž nesvědčí bramborám, česneku a cibuli, těm najděte suché a tmavé místo.

Co do lednice patří?

Chladnější skladovací teploty vyžadují jahody, maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, třešně, višně, hroznové víno nebo švestky. Pokud nemáte sklep nebo jinou chladnější místnost, tak v lednici uchovávejte i zralá jablka, hrušky, broskve a meruňky.

Chlad vyžaduje i listová a košťálová zelenina, ředkvičky a různé druhy klíčků. Mrkev a jiná kořenová zelenina mají rády chlad a vyšší vlhkost a v lednici je jim proto také dobře.

Do lednice patří i čerstvé bylinky, pro delší uchování je můžete zamrazit do ledových kostek.

Ovoce a zelenina mají své místo v lednici úplně dole ve speciálních zásuvkách, před uložením do lednice je vždy vyndejte ze sáčku či neprodyšných krabiček a fólií. Omývejte je až těsně před konzumací a ne před uložením do ledničky, rychleji by se vám potom zkazily. 

Houby

Čerstvé houby do lednice určitě patří, skladujte je v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách. Před uložením do lednice je nemyjte, jinak by se mohly zapařit.

Vejce

Pro vejce je optimální teplota skladování 5 – 8 °C, při vyšších teplotách se rychleji kazí a musíte je opravdu rychle spotřebovat, proto je vhodné je raději skladovat v lednici, skladovat by se měla špičkou dolů.

Sýry

Sýry do lednice taktéž patří, což vás asi nepřekvapí. Neskladujte je ale v plastových obalech, ale raději ve speciálních krabičkách, pod poklopem nebo ve voskovaném papíru, tak vám tak snadno nezplesniví. Sýry v nálevu (např. mozzarella) skladujte ve svém původním nálevu.

Co je v lednici zbytečné?

Do lednice je určitě zbytečné dávat uzavřené plechovky, UHT mléko, zavařeniny nebo med. Jsou to trvanlivé potraviny, kterým pokojová teplota nevadí a zbytečně by vám v lednici zabíraly místo. Pokud ale máte konzervu, UHT mléko nebo zavařeninu otevřenou, skladujte je (co nejlépe uzavřené) v lednici a co nejdříve zkonzumujte.

Jak skladovat potraviny v mrazáku?

Mějte potraviny v pořádku i v mrazničce. Jejich řádným zabalením a odstraněním přebytečného vzduchu zabráníte vysušení potravin. Balíčky si popište a označte i datem, po nějaké době vypadají přeci jen všechny dost podobně a ani mraznička nezajistí nekonečně dlouhou trvanlivost. Zmrazené syrové maso lze skladovat po dobu minimálně 2 až 4 měsíců, ovoce a zelenina vám v mrazáku vydrží 8 až 12 měsíců.

Jak správně zamrazit a rozmrazit potraviny?

Pravidlo zní, zamrazujte co nejrychleji a rozmrazujte naopak pomalu.

Ideální rozmrazování je přes noc v lednici. Rozhodně není dobré rozmrazovat horkou vodou či nechávat potraviny na topení, u sporáku apod. Těmito způsoby se snižuje nejen senzorická hodnota rozmrazované potraviny, ale roste i riziko vzniku mikrobiální kontaminace. Pokud již něco jednou rozmrazíte, je nevhodné potravinu opět zamrazovat!

Mějte tedy pořádek v lednici i v mrazáku, a to nejen kvůli bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti potravin, ale také z důvodů senzorických. Na čerstvých a správně skladovaných potravinách si určitě i více pochutnáte!

Hodnocení (34 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

16. 08. 2019 12:12

lenkakrivankova

VIda, avokádo tedy půjde z lednice :) Ještě mne zajímá: moje sestra běžně zamražuje houby - je to v pořádku?

04. 11. 2018 18:39

nevzdavatse

Pátrala jsem po tom, taky jsem dávala rajčata do lednice a dcera mi to vytýkala, Dočetla jsem se, že chlad rajčatům vadí, vypadají z lednice dobře, ale narušují se buněčné membrány a ztrácejí vůni a chuť a moučnatí. Skladuju je už mimo lednici. Ideálně trhám až pro přímou spotřebu :-).

04. 11. 2018 16:41

Macatice

Já rajčata a okurky dávám do lednice, mám je ráda studené. A rajčata jsou u mě vysokoobrátkové zboží - v lednici se dlouho nezdrží.

04. 11. 2018 04:07

Sajanaj

Díky za článek... Jsem též překvapená, co vše do lednice nepatří. Je ale fakt, že rajčata mi z lednice moc nejedou. No a hned půjdu vyndat citróny. Ty tam máme pořád...

02. 11. 2018 09:12

tmavovlaska

Díky za připomenutí, zkontroluji v mrazáku syrové maso, myslím, že tam mám některé déle než 6 měsíců. Maso rozmrazuji ráno před přípravou ponořením do studené vody ( v sáčku ).

31. 10. 2018 05:51

dasa67

Zjistila jsem, že některé potraviny skladuji špatně, děkuji za poučný článek.

30. 10. 2018 20:23

Masa55

V lednici bordel přímo nesnáším.dekuji za přehledné info.

30. 10. 2018 19:38

Niraska

Vypadá to, že máme doma vše v pořádku, díky za článek :-)

29. 10. 2018 21:23

LuckaN78

hezky zpracované, děkuji

29. 10. 2018 19:18

Slonik71

Děkuji za poučný článek

29. 10. 2018 14:01

martashi

Snažím se mít v lednici pořádek jak to jen jde,ale vzhledem k dalším rodinným příslušníkům "v zákrytu" obsah lednice nestojí, ale druhově tam je vše co tam patří :-))

29. 10. 2018 13:40

sifaka

Díky za info, přesvědčila jsem se, co ještě změnit.

29. 10. 2018 11:06

muriela

Jediné, co dělám jinak než je uvedeno jsou citrony a limetky - v pokojové teplotě rychle vyschnou a sklep ani chladnou spíž nemáme, tak je nechávám v lednici i nenakrojené. Jinak ostatní je v pořádku :-)

29. 10. 2018 10:49

nevzdavatse

O rajčatech to vím, ale já dávám do lednice i pečivo. Mám pocit, že je to ta nejbezpečnější skrýš před různými nezvanými návštěvníky, moly, mravenci atp. Na dovolených a pobytech mimo domov se s nimi setkávám dost běžně a ani doma před nimi nejsem dokonale zabezpečená, občas je někde objevím, i když proti nim bojuji, co to jde. Sypké potraviny přendavám do šroubovacích nádob , koření do skleniček atd. Z dob, kdy jsem bydlela v dvanáctipatrovém paneláku, který byl ( včetně celého sídliště ) prolezlý mravenci faraony mi tenhle obranný mechanismus zůstal :-).

29. 10. 2018 10:33

tkoskubova

Děkuji za přínosné informace,nevěděla jsem,že chlad vadí rajčatům.

29. 10. 2018 08:43

coumba

Většinu ovoce a zeleniny dávám do sklepa nebo spíže. Drobné ovoce se snažím, co se hned nesní, co nejrychleji zpracovat. Proto z ovoce a zeleniny se u nás v lednici moc nenajde, možná tak v létě meloun:-)

29. 10. 2018 08:28

bessi

Díky za článek, u nás je v lednici vše, jak má být :-)

29. 10. 2018 08:17

filipova

tak vše dělám správně jen hrozny mám ve špajzu a rajčata v ledničce

29. 10. 2018 05:50

nevzdavatse

V mé domácnosti udělala velký kus práce na poli osvěty v tomto směru dcera. Nebyly to až tak zásadní kroky, spíš drobné vychytávky. Váš článek mne ale ujistil, že teď už je u nás všechno dobře - tedy alespoň v lednici :-).

29. 10. 2018 05:15

babicka Eva

Snažím se řídit uvedenými radami.

29. 10. 2018 04:52

ajanka

Díky za článek, u mě je vše v pořáfku.

29. 10. 2018 04:43

Hanakomo

Dík za článek, někde mám co zlepšovat

29. 10. 2018 04:35

Jirina55

Když jsem si před něco málo lety zařizovala malý byt pro sebe a své psy, zvolila jsem lednici s malým mrazákem - potraviny preferuju čerstvé a lednička je v pořádku. Profesionální deformace funguje i doma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 19.10.2019 v Praze v Modřanech. Více info zde
Soutěž byla ukončena. Gratulujeme vítězům: babicka Eva, oveckaLS, JanaKo

Ankety

Vylučujete z jídelníčku určitou skupinu potravin (např. mléčné výrobky, maso, potraviny obsahující lepek)?

Hlasovat