TOPlist


Onemocnění srdce a cév lze z 90 % předcházet

 

MUDr. Jan Piťha, CSc.

Předseda Fóra zdravé výživy

 

Ovlivnitelné a neovlivnitelné rizikové faktory srdečně cévního onemocnění

Poruchy látkové výměny tuků a cukrů, kouření, vysoký krevní tlak a zvýšená krevní srážlivost patří mezi již známé, univerzální a ovlivnitelné rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění, jako je např. infarkt, cévní mozkové příhody a onemocnění periferních tepen dolních končetin. Naopak k neovlivnitelným rizikovým faktorům lze přiřadit věk, mužské pohlaví a vrozené vlohy, tzv. genetické dispozice.

Ke vzniku rizikových faktorů a následně k cévním katastrofám vede nevhodný životní styl – kromě kouření je to nedostatek pohybové aktivity, příliš vysoký příjem potravy a její nevhodné složení – nadměrné množství živočišných tuků (obsažených v másle, tavených sýrech, skrytých v mase, uzeninách a dalších živočišných produktech) a jednoduchých cukrů (obsažených ve sladkostech a bílém pečivu). Naše země patří k těm, kde nesprávný životní styl a s ním spojená nadváha a nízká pohybová aktivita převládají.

Všichni jistě známe ve svém okolí lidi, kteří se na cigaretách a bůčku dožívají bez výrazných obtíží 90 let, a na druhé straně ty, které zastihne infarkt či mozková příhoda ve 40 letech, ačkoliv jsou vegetariány a běhají pro zdraví 5-10 kilometrů denně. To je základní nespravedlnost přírody, která nám víceméně náhodně rozdá karty s vrozenými vlohami, a my s nimi musíme hrát, ať se nám to líbí nebo ne.

Dříve jsme tvrdili, nebo se spíše vymlouvali, že geny zodpovídají zhruba za polovinu všech srdečně cévních příhod, které nás postihují. A za tu druhou polovinu si můžeme sami svým nezdravým životem. Nedávno byla provedena rozsáhlá studie u pacientů i zdravých osob ze všech světových oblastí, ve které bylo zjištěno, že za srdeční infarkty mohou ovlivnitelné rizikové faktory až z 90 procent! Měli bychom tedy přestat obviňovat naše geny a začít dělat něco s naším tělem a jídlem, případně zlozvyky jako je kouření. Většinu karet do této hry (9 z 10) si totiž vybíráme sami.

Nejzávažnějším rizikovým faktorem je nevhodný výběr potravin a nedostatek pohybu..

V současné době máme k dispozici účinné léky k léčbě vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny tuků a cukru. Tyto léky (potažmo lékaři) však většinou plní úlohu zoufalce sedícího na poklici přetékajícího hrnce, kterému se určitý čas skutečně daří udržet kaši uvnitř. Po určité době ale síly (léky) nestačí a kaše se vyvalí ven v podobě srdečního infarktu, mozkové mrtvice či jiného cévního onemocnění. Zázračné pohádkové slovo „Hrnečku dost!“ však musí vyslovit sami pacienti – zmíněným pohybem a změnou stravy. Lékaři a lékařská věda jim mohou v současnosti jen potvrdit, že to skutečně funguje.

Hodnocení (20 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

19. 03. 2013 11:35

belle.poupee

Já tedy doufám, že mám geny dobré:-)

18. 03. 2013 13:06

Veve12

Zajímavý příspěvek. Jsem ráda, že jsem zde na Stobu a změnila jsem stravování a zvýšila pohyb.

07. 03. 2013 22:42

Kveta Silna

Jsem ráda, že jsem se zastavila v tom špatném nastavení životosprávy a věřím, že to přinese více zdraví a radosti.

04. 03. 2013 14:10

filipova

už se těším na jaro bude hned více pohybu, kolo, procházky, práce na zahradě.

03. 03. 2013 22:35

jarmilabeerova

nemohu jinak než souhlasit s tím co je tu psáno,změnou jídelníčku a pojídáním většího množství zeleniny jsem srazila jak krevní tlak do normálu tak i cholesterol a úbytku váhy ani nemluvím.

01. 03. 2013 17:56

muriela

Už se těším na jaro ... bude hodně práce na zahradě :-)

26. 02. 2013 14:54

goska

Už se těším na jaro, až budu moci každý den chodit

25. 02. 2013 23:59

Georgina

další motivace proč zhubnout!

24. 02. 2013 19:11

Hanuja

Už ho vyslovuji " Ledničko, dost!"

22. 02. 2013 20:15

slapajda

Ono vymlouvat se na geny je totiž mnohem jednodušší :-)

21. 02. 2013 21:21

JaninaDseznamcz

Těch 90 % je fakt hodně souhlasím to jsem netušila všichni se vymlouvají na geny a tak a ono je to jinak

21. 02. 2013 18:50

vlaja

Za srdeční infarkty mohou ovlivnitelné rizikové faktory až z 90%-tak to mě opravdu překvapilo, ale myslela jsem, že nejzávažnějším rizikovým faktorem je kouření