TOPlist


Jak si nahrát profilovou fotku?

Informace

  • Registrace: 15. 06. 2010

Výzva 52

Aktuální výzva:
Ryba je můj kámoš

Počet bodů v týdnu: 0
Celkový počet bodů: 43

sebekoučink Sebekoučink

Držím!
- +
  • Zahájení: 14.02.2019
  • Ukončení: 14.03.2019
  • Cíl: Udržet váhu bezprostředně po hubnutí a znám kJ

Zaplacený cyklus je přístupný do 16.03.2019

Získané body

Jak sbírat body?

Počítadlo pohybu

Můj pohyb

Chůze:285.00 km
Kolo:468.00 km
Cvičení:0 h 0 min

Všichni uživatelé

Chůze:84943.04 km
Kolo:48496.35 km
Cvičení:4162 h 44 min

Přidat pohyb

STOBkolo

 

Aktuální stav: Blížím se ke startu!

Více o STOBkolu

ivamal

Jak psát blog?

Výzva č. 20: Nebuďte televizním jedlíkem

20. 05. 2018

Tento týden se v naší Výzvě 52 zaměříme na častý zlozvyk, a tím je jedení u televize či počítače.

Proč ale vlastně nazýváme jedení před rozsvícenou obrazovkou zlozvykem? Teoreticky vzato by mělo být přeci jedno, kde energii zkonzumujeme. To je sice pravda, ale problém je v tom, že často nejíme pouze z hladu, ale provokují nás k tomu jiné podněty. A televize či počítač k nim rozhodně patří.

Před rozsvícenou obrazovkou tak často nespořádáme pouze běžnou porci, ale jelikož je při jejím sledování jídlo dosti upozaděné, nezřídka se stane, že toho sníme více, než by tomu bylo v případě, že bychom se na jídlo soustředili.

Sledování televizní či počítačové obrazovky (nebo třeba i čtení knihy) máme pak navíc často spojené i tzv. jídlem nad plán, s uzobáváním malých (ale často energeticky vydatných) pochutin jakými jsou například oříšky, různé chipsy, kousky sýra a jiné.

Čím to, že si často posezení u televize nedokážeme bez těchto pochutin představit?

Viníkem je klasické podmiňování.

Za ta léta, během kterých jsme se naučili přikládat si ke sledování televize vždy nějakou dobrotu, se nám vytvořil tzv. podmíněný reflex. Jakmile zabliká obrazovka, začneme „slinit“ (stejně jako se Pavlovi psi naučili slinit i na pouhé zazvonění zvonku) a už se nám sbíhají chutě na něco dobrého. Automaticky se pak při sledování televize pustíme do jídla, ačkoliv třeba vůbec nemáme hlad.

Více se o klasickém podmiňování dočtete v článku k této Výzvě.

Nebuďte nevědomí.

Jak již bylo zmíněno, když jíte během sledování televize, jídlo příliš nevnímáte, protože jednoduše soustředíte svou pozornost na něco jiného. Po skončení detektivky pak hledáte dobroty, kterými jste se u televize obložili, a zjistíte, že už jste je snědli, aniž jste si to uvědomili a jídlo vychutnali. Tím, že se na jídlo nesoustředíte, se nejenom ochuzujete o požitek z jídla, ale také můžete velmi snadno přehlédnout signály těla, které vám říkají „Už dost!“. A máte pak tendenci toho sníst mnohem více, aniž byste si jídlo užili. A to přeci nedává smysl.

Vzpomeňte si tedy na naši 10. Výzvu a pokuste se, když jíte, prostě pouze jíst. Užívejte si to a soustřeďte se na to, jakou má jídlo opravdu chuť a jak voní.  Učte se více se napojit na sebe, naslouchat tomu, co opravdu potřebujete. A třeba zjistíte, že to opravdu není nevědomě snězený celý pytlík chipsů u televize. 

Další rady a pomůcky

  • Teď a tady okamžik

Někdy jsme po celém dni tak unavení a vyčerpaní, že už večer u televize ani nevnímáme, co a kolik toho jíme a ani jak se vlastně cítíme. Často by nám však stačilo, kdybychom se zastavili a zpřítomnili si okamžik, kdy už nic nemusíme a jen odpočíváme. Než se tedy příště půjdete zase odměnit jídlem, tak se na vteřinu zastavte a všimněte si, jak se máte, jak vám je a co vás na právě přítomném okamžiku těší. Dýchejte vědomě do břicha a nadechujte příjemné pocity dovnitř. Užijte si chvíli pohody a klidu i bez jídla.

  • Co získám odmítnutím jídla navíc

Ujasněte si pro sebe, co vlastně odmítnutím jídla navíc u televize získáte. Zapište si to na papírek a přilepte do rohu televize, abyste na vzkaz viděli. Po každé si tak připomínejte, co získáváte tím, že měníte své nevhodné návyky.

  • Relax jde i jinak než u televize

Představte si, že nemáte televizi. Co byste po večerech dělali? Jak byste jinak doma odpočívali? Co děláte např. po večerech na dovolené? Někdy máme koukání večer na televizi naučené automaticky, že nás ani nenapadne dělat něco jiného. Někdy však stačí změnit naučený návyk, který v tomto případě spouští ještě další nevhodný návyk jezení jídla „navíc“. Sepište si seznam činností a situací, které ve vás vyvolávají obdobné pocity, jako když relaxujete u televize a postupně je do svého života pravidelně zařazujte. Tipy na činnosti, které můžete dělat u televize (místo jedení) najdete rovněž v článku k této Výzvě.

  • Rozmyslete si, co si k televizi dáte

Pokud by pro vás bylo velké sousto si žádné sousto u televize nedat, zvažte alespoň, co si ke sledování přiložíte.

Inspirovat se můžete i naším článkem s Tipy na zdravější večerní zobání.

I zdánlivě malé porce, které (často nevědomě) sníte u televize, totiž mohou být pořádně energeticky vydatné. Pro názornost si prohlédněte obrázky, na kterých jsou potraviny o energetické hodnotě 1000 kJ. Pokud toto množství budeme jíst denně nad rámec našeho vyrovnaného energetického příjmu, můžeme postupně přibírat až jedno kilo za měsíc, což je 12 kg za rok a postupem času se můžeme plíživě dopracovat k obezitě.

Sníst 1000 kJ při sledování seriálu je tak snadné…

Chipsy - 45 g                                                        

chipsy

Ořechy - 40 g

ořechy

Sušenky - 50 g                                                     

sušenky

Čokoláda - 45 g

čokoláda

Ale také 1 kg zeleniny                                              

zelenina

400 g ovoce

ovoce

Obložený talíř - šunka, zelenina, sýr, pečivo

obložený talíř

A jaký talířek si vyberete vy?

A máte nějaké tipy, jak se jedení u televize vyměnit za jinou činnost? Co se vám osvědčilo? Podělte se s námi v komentářích! :-)

Hodnocení (31 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

27. 05. 2018 22:51

Slonik71

U telky mlsání často ovoce nebo zeleninu

22. 05. 2018 18:20

ivamal

Děkuji za inspirativní komentáře a mám radost, že většina z vás je už pokročilých a vědí, jak s pokušiteli, škodílky, spouštěči zacházet - nejjednodušší je je odstranit - nedívám se na televlzi - je úžasné, kolik "stobklubáků" nahradilo televizi smysluplnějšími činnostmi. Dále nekupovat potraviny, kterým těžko odoláváme a nechceme je jíst. A když nic z toho nevyjde, tak se holt naučit na lákadla reagovat jinak - děkuji za tipy - pracujeme právě na ebooku Jak se z emočního jedlíka stát labužníkem. Tak přeji, at se i nadále daří zvládat prostředí provokující k jídlu navíc.

19. 05. 2018 20:46

Martinaberta

No jakkdy vim že mlsat u telky by se nemělo ale občas to nevydržím a slané dobroty tojistí.Budu se snažit nahradit tizeleninou.

18. 05. 2018 19:57

mirikbb

Trosku jsem se pousmal pri vyctu kolik a ceho je potreba snist na dosazeni 1000kJ :-) 45g cokolady? To bych se jenom rozparadil. Muj drivejsi podil cokolady k TV bylo alespon 100g, nekdy padla i 300g Milka :-) To je ale uz davno a nejaky ten rok se bez jakehokoliv jidla pri vecerni TV obejdu. Jak se mi to podarilo docilit? Netusim, ale tak jak jsem prestal s kourenim pred 6 lety ze dne na den, tak jsem prestal s mlsanim. Nemam abstak, ale byl to ritual a za tim mi je nekdy smutno. Tak to nekdy osalim a koupim si cokoladu, doslova ji sezeru v komore a delam jako by nic. Ne moc casto, jednou do mesice, na vyroci vyplaty :-)

18. 05. 2018 08:09

bejbinka

já bych si vybrala zeleninový talířek nebo ovoce....

17. 05. 2018 10:00

Kumpi

U počítače pravidelně snídám. Vzhledem k tomu, že mám ale snídani nachystanou dopředu, tak nehrozí, že bych toho snědla víc. :-)

17. 05. 2018 07:09

Pepe11

U televize většinou nejím, naštěstí

16. 05. 2018 17:47

ekavkova

Tohle je asi jeden z nejhůř odbourávatelných zvyků či spíše zlozvykú. Řeším to pořád, jistí to ta zelenina.

15. 05. 2018 20:33

Niraska

Rovnou přiznávám, že u notebooku každé ráno snídám - mám to za ty roky nacvičené, všechno si předem připravím a nesním ani drobek navíc, přísahám :-)
Na sledování klasické televize čas nemám, raději si pouštím filmy a seriály na notebooku v době, která mi lépe vyhovuje - dělám u toho domácí práce, vařím, žehlím, zašívám... Taky při sledování běhám na běhátku, vyjde mi to tak akorát na 1 díl seriálu. Naštěstí reflex obrazovka-jídlo nemám :-)

15. 05. 2018 20:18

LuckaN78

u televize nejím, ale to neznamená, že nemlsám jindy...mám co zlepšovat...

15. 05. 2018 14:05

mgraja

U TV nejem, to ale bude tým, že moc nepozerám a keď tak žehlím, varím a TV je len kulisa :) , ani pri PC.. len občas v práci keď mám toho veľa, tak si zobnem tyčinky (ale snažím sa NIE nie sladké ani smažené).

15. 05. 2018 09:48

tmavovlaska

U televize si dám někdy jen oběd nebo večeři. Mlsky (brambůrky, oříšky) nekupuji, to by mi šla váha nahoru ještě víc. Ani když byly děti malé jsme na stole v misce nikdy žádné pamlsky neměli.Někdy si něco dobrého koupím (čokoládu, zmrzlinu) odpoledne.

15. 05. 2018 09:05

jalicho

Někdy u televize sním snídani, oběd nebo večeři." Zbytečné kalorie" navíc u televize už mnoho let nejím a nemám s tím žádný problém.

15. 05. 2018 08:20

paniLiba

Tak pokud si k televizi sednu, beru do ruky háčkování. Je to pro mě skvělý relax, při kterém mě ani nenapadne cokoliv strkat do pusy. Televizi mám ale většinou puštěnou jen jako kulisu při jiné práci - vaření, žehlení apod. Sedět u televize " jen tak" , mi připadá ztráta času - to už musí být opravdu zajímavý program, který mě u televize " přilepí".

15. 05. 2018 05:45

dasa67

Naštěstí večer u televize už nejím. Povečeřím a vyčistím si zuby jako prevenci proti uzobávání.

14. 05. 2018 22:02

zdenalan

Chodim domu dost dlouho, jsem na zahradce co nejdele, psi na prochazku .Tak se najim a poudelam co je nutne a jdu spat.

14. 05. 2018 21:28

Hanuja

Já jím třeba večeři u televize. Pak už u ní většinou nemlsám nic. Říkám si budeš tlustá!!!

14. 05. 2018 21:07

babicka Eva

Bezva článek, někdy se mi nepodaří odolat a něco u televize sním, ale ta kila navíc jsou děsivá, takže musí vyhrát zelenina. Budu se snažit.

14. 05. 2018 20:54

bessi

Děkuji za skvělý článek. Po 19. hodině u televize nejím. Naučila jsem se po posledním jídle si vyčistit zuby a znova by se mi nechtělo.

14. 05. 2018 19:21

tkoskubova

Děkuji za přínosný článek,bohužel,patřím mezi ty návykové s podmíněným reflexem I.P.Pavlova.Vím to,a přesto sednu k televizi,a jsou-li to navíc napínavé sportovní pořady,tak to už se vůbec neznám.Pokusím se využít rad a snad se mi to podaří.

14. 05. 2018 16:56

zdrhla

mám to podobné jako Máša. po 18.00 hod se snažím už vydržet bez jídla a piju třeba 1/2 litru čaje. v letošním roce jsem se večer rozhodla jezdit na rotopedu, tak to mám u TV místo jídla. samotný rotoped bez TV bych asi nedala.

14. 05. 2018 16:22

martashi

U televize jím vyjímečně, ale když tak svou doplňující dávku tuků oříšky,pistacie nebo mandle. Ale vždycky jen čtyři až pět kousků, to mi s mými zuby vydrží na celý večer :-))

14. 05. 2018 10:38

muriela

Na televizi téměř nekoukám - pokud ano (zajímavý film, sportovní přenos, pořady o přírodě), tak u ní nejím. Teď v létě jsme večer většinou venku a tedy bez televize, někdy povídáme s kamarády (pak většinou u piva), někdy mám ještě práci na zahradě nebo v kuchyni, jednou týdně si povídám s maminkou přes skype. Když je šeredně nebo zima, tak na TV koukáme - pokud nedávají zrovna nic zajímavého, najdu nějaký přírodovědný dokument na youtube, ale nejíme u toho.

14. 05. 2018 09:24

Masa55

Je jedení a jedení. Já tedy jím u televize, ale jen to, co mám v plánu a mám odváženo.Abych jedle u televize jen tak, jako mlsání u televize, tak to tedy nedělám ( vzjímky jsou jen večery, kdy něco slavíme ), nemám televizi spojenou s tím, tak tedky si du sednout k televizi , tak jdu něco chroupat !!!!!

14. 05. 2018 08:51

dolevina

Určitě ten zeleninový, něco podobného si připravuji, i když někdy si dám i ořechy nebo chipsy.

14. 05. 2018 08:23

ajanka

Tak když už bych si musela vybrat jeden talíř k tv, tak asi s tím sýrem a šunkou a taky podle toho v kolik hodin by to bylo. Pokud by jsem ještě neměla večeři, i tak by vyhrál ten stejný. Ovoce se snažím jíst jen dopoledne. Zeleninový bych brala, pokud už by jsem měla večeři v sobě :-).
Naštěstí s jídlem u tv nemám problém :-).

14. 05. 2018 07:22

filipova

u televize občas večeřím, ale to už mám jídlo předem připravené a sním jen to co mám. Jinak u televize téměř nic nemlsám zabavím si ruce jehlicemi a pletu

14. 05. 2018 07:18

nevzdavatse

Tak tohle bude pro mne "brnkačka" :-). Televizi jsem viděla naposled 24.12. a to běžela kvůli dědovi, který byl u nás na svátky. U nás se na televizi nekouká a nikdo o to nestojí, tudíž u ní ani nejíme :-). Včera jsem ale byla ve Slaném na posledním divadelním představení v rámci svého "předplatného" a tam podávali o přestávku na zakončení další divadelní sezóny trochu výborného vínečka a skvělé jednohubky . Vybrala jsem si s lososem :-), ale to se asi nepočítá. A divadelní představení "Obsluhoval jsem anglického krále" bylo samo o sobě zážitkem, i když ne gurmánským :-).

14. 05. 2018 07:13

Majka63

U televize se snažím nejíst a když už, tak si nakrájím rajče, okurku. Ale občas zvítězí "nervy na pochodu" a léčím je brambůrky. Rada zní - nekupuj brambůrky ! zajímavé je, že když si večer místo televize vezmu do ruky knížku, k mlsání mě to nepudí. Taky je dobré místo jídla zaměstnat ruce - třeba háčkováním, pletením atd. Nebo skládáním puzzlů.

14. 05. 2018 07:05

Veve12

U televize jím jen občas, většinou když přijdu pozdě domů, ale to mám připravenou večeři a nemlsám.

14. 05. 2018 05:11

Jirina55

ani já u televize nejím. A když už si k ní sednu, což u mne nebývá často - čas, který jiní věnují televizi trávám vyřizování pošty nebo plánování výletů. Mojí závislostí jsou brambory všeho druhu a čas od času a to už od dob raného dětství ujíždím na brambůrkách. Tady jsem řekla dost a abstinuji. Zatím úspěšně

14. 05. 2018 03:33

Hanakomo

Krasná výzva,u televize většinou nejím.Pokud se k ní už dostanu,tak většinou usnu:-))), taky způsob jak u ní nejist

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Kvíz o ceny

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výherkyni linduskafr

Ankety

Jak často jíte ryby a výrobky z ryb?

Hlasovat