TOPlist
Sledujte nás:

Datum registrace: 17. 06. 2010

Jak si nahrát profilovou fotku?

nada

Sebekoučink

Váš cyklus již skončil. Pro pokračování v Sebekoučinku si založte nový cyklus.

Získané body

Tento měsíc: 493
Celkem: 28890
Zobrazit více

 

?

Jak sbírat body

Počítadlo pohybu

Můj pohyb
Chůze: 0 km
Kolo: 0 km
Cvičení: 0 h 0 min
 
Všichni uživatelé
Chůze: 133747.43 km
Kolo: 66329.00 km
Cvičení: 5552 h 38 min

Upozornění: Jedná se o blog uživatele STOBklubu, který neprochází kontrolou a nemusí splňovat zásady STOBu.

Léčivá chůze

26. 12. 2018

Článek, který stojí za přečtení:

Léčivá chůze: Zdravý pohyb, který doslova změní váš život

Chůze je ten nejzákladnější pohyb, jaký lidé dělají. Pokud nemá někdo nějaká tělesná postižení, bereme ho jako něco zcela přirozeného. Jedna francouzská studie došla k závěru, že přínosům chůze bychom měli věnovat mnohem větší pozornost, než to zatím děláme. Platí to hlavně s přibývajícím věkem.

Zdravotní přínosy chůze

Přínos chůze u lidí ve věku nad 65 let je přímo neskutečný. Během 12 leté studie o vlivu chůze na tuto věkovou kategorii lidí se zjistilo, že pouze 15 minut chůze snížilo úmrtnost až o 22 %! Uvedený efekt byl ještě výraznější s přibývajícími minutami. Jak uvádí Dr. David Hupin, lékař z Oddělení klinické a pohybové fyziologie z Univerzitní nemocnice v Etienne ve Francii, který se na uvedené studii podílel:

„Věk není žádná výmluva pro necvičení. Je dokázáno, že pravidelná fyzická aktivita má na zdraví mnohem lepší vliv než medicínské terapie. Avšak jen méně než polovina starších lidí mívá doporučených 150 minut středně namáhavé nebo 75 minut náročnější fyzické aktivity každý týden.“

Uvedené zjištění by nemělo být žádným překvapením. Jelikož chůze je nejzákladnějším pohybem pro člověka, její efekt na různá onemocnění byl důkladně prozkoumán.

Proč lidé ignorují chůzi

Chůzi většina lidí nepovažuje za takzvané aerobní cvičení, a proto její přínosy ignorují.

Definice „aerobního cvičení“ je, že takové cvičení musí stimulovat srdce a plíce k tomu, aby společně napumpovali do těla extra kyslík pro svaly.

Skutečnost je však taková, že k tomuto dochází dokonce i při pomalé chůzi. Samozřejmě, čím rychleji kráčíte, tím je uvedený efekt větší. Zvýšená kardiovaskulární aktivita znamená, že živiny jdou tam, kam musí, aby tělo dokázalo zvládnout uvedené cvičení. Energie se tak vydává, namísto jejího uskladňování. To posiluje vaše orgány, svaly i kosti.

 

Naše těla se totiž vyvinula pro pohyb, ne pro sezení či ležení. Je bez pochyb, že sedavý způsob života, který nezahrnuje adekvátní množství pohybu, vede k nemocem. Nízké hladiny fyzické aktivity způsobují takzvaný „syndrom úmrtí ze sezení“ Zřejmě jste o takovém syndromu ještě neslyšeli, ale jedná se o reálnou věc, která se považuje za velkou zdravotnickou tíži způsobující každoročně u mnoha lidí vznik vícenásobných chronických onemocnění a dokonce úmrtí. Jak říká staré přísloví: „Orgán, který se nepoužívá, zakrňuje“. To platí nejen o svalech, ale o každém subjektu, včetně kostí, srdce či plic. A pohyb je život. Další studie o tom, jak chůze ovlivňuje organismus:

Studie z roku 2016 zjistila, že zvýšení množství chůze u dětí s obezitou na 45 minut denně, 5 dní v týdnu, dokázalo zvýšit kapacitu jejich plic již za 6 týdnů. Navíc intervalový trénink není jen pro vysoce intenzivní aerobní cvičení. Střídání rychlé a pomalé chůze zvyšuje vaši kondiční úroveň lépe, než chůze o konstantní rychlosti. Zvláště přínosné jsou procházky venku v přírodě, a to hlavně pro duševní pohodu a zdraví. Prostředí venku bez rušivých vlivů mobilů a počítačů zlepšuje náladu, snižuje stres a snižuje pocity deprese. Navíc sluneční světlo stimuluje v pokožce tvorbu vitamínu D, jehož nedostatek se v dnešním rozvinutém světě považuje přímo za epidemii. Pokud nemáte možnost jít ven, i chození uvnitř dokáže poskytnout tělu mnohé přínosy. Studie provedená Stanfordovou univerzitou zjistila, že chůze na běžícím pásu uvnitř měla téměř stejný vliv na tělo, jako chůze venku (samozřejmě bez extra bonusu v podobě vitamínu D). Proto, ať už venku nebo v uvnitř, chůze výrazně vítězí nad vysedáváním - co se týče zlepšení mentálního zdraví.

Procházka v parku jako prevence a lék:

Pokud nás něco bolí, instinktivně se toho nechceme dotýkat. Paradoxem však je, že pravidelná chůze zlepšuje mobilitu a snižuje riziko úrazů.

 

Každé cvičení, při kterém jde o překonávání váhy a gravitace posiluje kosti a pojivové tkáně (vazy, šlachy, chrupavky a klouby), ve kterých se zvyšuje prokrvení a zásobování živinami. Asociace pro artritidu z těchto důvodů vřele doporučuje chůzi jako terapii při bolestech kloubů. Jak uvádí:

„Když nechodíte, klouby jsou ochuzeny o životně důležité živiny, což může přispívat k dalšímu zhoršování jejich stavu a degeneraci“.

Americká asociace srdečních onemocnění uvádí, že obyčejná chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku, hromadění cholesterolu v cévách, infarktu a mozkové mrtvice. Proto doporučuje mít zdravý pohyb alespoň 30 minut každý den, celkem 150 minut týdně (počítá i se dny odpočinku) mírné aktivity nebo 75 minut intenzivnější aktivity. Chůze přitom vůbec nemusí být provedena v jednom kuse, může se rozložit. 15 minutová procházka je stejně dobrá jako 30 minutová. Začněte pomalu a postupně přidávejte.

To není všechno. Další přínosy chůze:

Zdravotní přínosy chůze zdaleka nekončí výše vyjmenovanými. Míváte problémy se spánkem? Projděte se. Sdružení pro spánek vyhodnotilo jednu studii, z níž vyplynulo následující:

„Středně intenzivní aerobní cvičení, jakým je například chůze, snížila čas potřebný na usnutí a zvýšila délku spánku u lidí s nespavostí v den provedení, ve srovnání se dnem bez fyzické aktivity“. To je vskutku působivý výsledek pro jednu procházku, co říkáte?

Závěr:

Na závěr zmiňme ještě jednu meta-analýzu ze 7 zemí, která trvala 11 let. Zjistila, že pravidelná chůze snížila výskyt kardiovaskulárních příhod (infarktů a mrtvice) o 31 % a úmrtnost na ně o 32 %. Chůze pár kilometrů denně rychlostí jen 3 až 4 km/h vás ochrání před mnoha vážnými onemocněními. Ne každý z nás může cvičit hodiny v tělocvičně nebo běhat po schodech. Téměř každý z nás však může chodit. Všechny přínosy uvedené v tomto článku skutečně stojí za to, abyste každý den trochu procházeli. Jediné, co k tomu potřebujete, je pár kvalitních bot a 15 minut denně.

Osobně upřednostňuji alespoň jednu hodinu denně.

Naďa

Hodnocení (14 hlasů):

Komentáře je možné psát až po přihlášení.

18. 01. 2019 11:04
Chodím každý den na procházku zhruba 90 minut a je to poznat na fyzickém stavu (zhubla jsem 23 kg a váhu si držím 2,5 roku) a psychické pohodě. Bez procházky není den kompletní. Sportovní náramek FITBIT je mým velkým motivátorem.
10. 01. 2019 21:07
Krokoměr OMRON můj denní společník, on, psi a vlastní nohy. Mám problém, jdu to rozchodit. Je mi smutno, rozchodím to. Mám radost ze života - jdu si jí ještě zvednout - procházkou
10. 01. 2019 20:39
Moc pěkný článek který motivuje.
09. 01. 2019 23:06
Po úraze a vinou špatné životosprávy jsem přibrala. Už delší dobu se snažím zhubnout. Na Vánoce jsem dostala lepší mobil, kde mám krokoměr. A má snaha více chodit začala být měřitelná. Počet kroků je pro mne motivací. Snažím se mít denně 8000. Děkuji za prima článek.
27. 12. 2018 18:27
Chodím velice ráda, moc času jsem neměla a tak zase začnu. Kolem vánoc to mám náročný, mám narozeniny a scházíme se ve velkém, celá moje rodina, neteř a její celá rodina i dědečkové, tak mám hodně práce ale vždy se na sebe těšíme.
27. 12. 2018 17:49
Mám v chůzi velké nedostatky a proto bych se měla polepšit.Děkuji za bezvadný článek.
27. 12. 2018 09:49
Budu se muset polepšit. Chodím jen na zahrádku, takže v zimě nic moc.
27. 12. 2018 09:46
Děkuju ti za krásné a velmi poučné shrnutí léčebných účinků chůze.....to jaká jsem, jak vypadám, jak se cítím, za to vděčím pravidelné chůzi..jsem na ni závislák, nemůžu bez ní být....
27. 12. 2018 04:07
Chodím moc ráda, i když v zimě to není tak intenzivní
26. 12. 2018 22:43
S pejskou chodim každý den, pokud zrovna nemám nějaký omezující problém, to pak jde manža. Je pro mě nepředstavitelné, že bych byla relativně zdravá a nešla ven.
26. 12. 2018 17:42
Jé, Naďo! Ráda tě zase vidím! :-)
Teď už je mi jasné, proč se tatínek i se svou chronickou bronchitidou jako následek zápalu plic v dětství (kdy utekl hrobníkovi z lopaty), dožil 92 let.

Nechceš s námi někdy vyrazit na Stobí šlápoty?
26. 12. 2018 17:01
Snažím se chodit denně, někdy tělo zradí, budu ho přemlouvat ,aby chodilo i když bolí. :-))
26. 12. 2018 14:29
chodím často a ráda a jak čtu dělám dobře
26. 12. 2018 12:32
Taky chodím pravidelně až od svého přihlášení na STOB. Asi méně než ostatní, na své mnohokrát operované nohy nemohu moc zhurta :-), ale i tak mi to evidentně prospívá. Děkuji za skvělý článek a přeji ať se daří v osobním i pracovním životě.
26. 12. 2018 11:29
Já vlastně chodím pořád ale teď daleko cíleněji a k tomu úprava jídelníčku a výsledek na těle i na duši je znát
26. 12. 2018 11:03
Manžel chodit na procházky odmítal, že nemá čas ... ale přesvědčila jsem ho aby si pořídil chytré hodinky, a tak teď v prosinci začal chodit se mnou - mám radost :-) ... Jednak ve dvou to je lepší, jednak z výše uvedených důvodů ... Je dobře toto pořád připomínat - že tak jednoduchý způsob pohybu stačí k tomu, aby člověk byl zdravější :-)
26. 12. 2018 10:57
Moc pěkná studie. Já jsem začala pravidelně chodit až se Stobem a máme 5 let pejska. To je úžasná motivace chodit za každého počasí. Také jsem si pořídila fit náramek. To je skvělý hlídač. Už ho má i manžel a také šlape. Chůze je pro mě nejlepší pohyb.

Kvíz o ceny

Soutěž o produkty Meggle
Soutěž byla ukončena, gratulujeme výhercům. Výhru je nutné si vyzvednout na Dni Zdraví 22.10.2022 v Praze na Pankráci. Více info zde

Ankety

Jaké nové recepty byste chtěli na STOBklubu?

Naši partneři