TOPlist


Po trvalé zhubnutí je důležitější hlava než žaludek

 

Motivace k hubnutí

Správná motivace je při hubnutí velmi důležitá. Pokud hubnete pravidelně s přicházejícím novým rokem nebo chcete zhubnout rychle do plesových šatů, uvědomte si, že toto už jste vyzkoušeli mnohokrát. Porovnejte zisky (ustoupí zdravotní problémy, doběhnu tramvaj, vejdu se lépe do vany, koupím si hezké šaty apod.) a ztráty (budu muset přemýšlet nad tím, co jím, budu muset omezit tučná a sladká jídla, budu muset překonat lenost a více se hýbat), které z redukce váhy plynou. Rozhodněte se, zda je vhodná doba k jejímu zahájení právě nyní. Pokud převáží ve vašem bilancování oběti, počkejte ještě nějakou dobu, až se motivace k hubnutí zvýší.. Rozhodnutí odložit hubnutí na dobu, kdy budete více motivováni, není neúspěch, ale prevence neúspěchu. Pokud převáží zisky, je vše v nejlepším pořádku a můžete na sobě začít s chutí pracovat.

 

Optimální motivace k hubnutí

Pokud si dáte v rámci předsevzetí cíl, abyste zvýšili svoji tělesnou kondici a poupravili trvale svůj jídelníček a přitom jen tak mimochodem shodili nadbytečné kilogramy, jste na nejlepší cestě k úspěchu. V tomto případě se nestanete otrokem toho, co Vám mělo přinášet potěšení - jídlo a myšlenky vztahující se k Vaší postavě Vám už nebudou odčerpávat veškerou životní energii. Kilogramy nebudete spojovat s hodnotou Vaší osobnosti. Pustíte se do aktivit, které jste nevykonávali kvůli pocitu špatného bytí z nadbytečných kilogramů. Změnu ve svých návycích zabudujete automaticky do svého života jako např. čištění zubů. Zvýší se Vám kvalita života, což je předpokladem k tomu, že nový životní styl přijmete za svůj.

 

Reálné cíle ve vztahu k chování a k množství zhubnutých kilogramů.

Při dávání si předsevzetí vypusťte ze svého slovníčku „nikdy“ (netknu se od nového roku sladkého), stačí „většinou“ (nechte si prostor pro chybování). Jinak bude Váš život i nadále rozdělen na období strádání, kdy hubnete a na období absolutní nekontroly, kdy sbíráte síly na další hubnutí a za rok budete stát před stejným předsevzetím na váze, která bude zase ukazovat o pár kilo více. Zhubnutí 5 - 10 % vaší váhy již přináší velké zdravotní zisky, tak nebuďte maximalisty.

 

Důležitost způsobu hubnutí aneb první zákon teorie učení

Pokud držíte přísnou radikální dietu, objeví se negativní emoce, podrážděnost, deprese, emoční labilita, vynořují se nadměrně myšlenky na jídlo, euforie z prvních úbytků je velice krátkodobá. Těm, kteří hubnou rozumně, se naopak zlepšuje nálada, dochází k snížení tělesných potíží, zvýšení tělesné i psychické zdatnosti a zvýšení kvality života vůbec. Pokud tedy chcete změnit své chování emoce a myšlení trvale, nemůžeme pominout základní zákony teorie učení. Jen ta změna, která je nějak pozitivně posílena, odměněna se udrží, ta, co je trestána, vymizí. Dělejte tedy jen takové změny, při kterých nestrádáte.

Hodnocení (117 hlasů):

Komentáře

Komentáře je možné psát až po přihlášení. Pokud již máte účet, přihlaste se prosím. Pokud ještě účet nemáte, registrujte se

21. 01. 2018 14:17

zdrhla

článeček je koukám už z dřívější doby, ale stále aktuální a má něco do sebe. můžeme být přátelé?

21. 01. 2018 08:33

nevzdavatse

To mne moc potěšilo, že článek potvrzuje správnost mých teoretuckých úvah i praktických kroků :-).

01. 01. 2018 06:24

Slonik71

Teorii mám zvládnutou jen s praxí to je horší ale polepším se

14. 06. 2017 09:22

Tinkakopek

Nemam pronlem zdrave jist, nemam problem se hybat, nemam problem nejist sladkosti ani bramburky ... Ale fakt nevim jak si navodit psychiclou pojodu, kdyz mi v sebekoucinku sviti vsechny semafork zelene a pritom 4 tydny nezhubnu ani gram

14. 02. 2017 22:34

marunecka

Je to fakt v hlavě.Já jsem teď od března jenom ležela a měla jsem na to dost času. A proto jsem se přihlásila do Stobu a chtěla bych tento rok opravdu věnovat sama sobě.

23. 01. 2017 16:40

poradna

Ach jo, ono se to řekne. Potřebovala bych vysypat svůj nutkavý mozkový obsah a nasát něco jiného. Vstávám ve 3,10 a odpoledne jsem vždycky už hotová a protože potřebuju fungovat, bez sladkého to nedám....

17. 01. 2016 07:30

Je to v hlavě, jen to tam udržet :-)

06. 01. 2016 15:33

znarnie

Byla by v nějakém článku či kometáři rada, jak se po zhubnutí, které bylo celkem snadné i příjemné, neradovat ze života opět tím, že se vrátím ke starým způsobům? V čem může být zakopaný pes?

07. 05. 2014 14:37

ambiente

ještě mi tady chybí vysvětlení, co se děje s psychikou, když furt žijete zdravě, pořád řešíte pohyb a zdravou stravu, ale jste přitom jak sud a kila se ani nehnou. koho by to zajímalo, tomu můžu podat reference. emoční labilita je myslím poměrně přesný popis.

16. 01. 2014 14:58

peggy11

Jsem happy :-)

11. 09. 2013 13:28

popleta

Hlava je důležitá.... mně pohyb baví, nemám problém, tuhle jsem ale lákala kamarádku, že budeme chodit cvičit spolu, přijde mi to zábavnější a ona pravila že ne, že už se blíží čas uložit se k zimnímu spánku a že začne na jaře no a na jaře mi opět poví, že je hezky, že se bude raději procházet po městě.... což o to, procházky jsou fajn, ale na spalování je potřeba ostrá chůze :-) tak to je jedna ze života .

22. 06. 2013 13:04

Iwettkaa

Ano, nejdůležitější je hlava- to jediné, co člověk potřebuje k tomu zhubnout je OPRAVDU CHTÍT... já se ve svém těle necítím dobře, nejsem spokojená, ale zároveň s tím nedokážu nic dělat.. pár dnů jím zdravě a pak nekontrolovatelně tláskám vše, co mi zrovna přijde pod ruku.. takže mám váhu +/- 2kg stále stejnou... hrozně mě to mrzí, protože už jsem do toho dala dost peněz, zavázala jsem se na rok v posilovně a začala cvičit, ale jakmile si to nesrovnám v hlavě a nezačnu trvale vyváženě jíst, můžu se třeba ztrhat... jak si to mám, ale, srovnat v hlavě? Myslím si, že musím mít nějaký psychický blok, že vždy vše rychle vzdám, asi ze strachu z neúspěchu.. máte pro mě nějakou radu? ráda bych si o tom s někým promluvila, ale zrovna k psychologovi se mi nechce a hlavně to stojí další peníze.. a já nechci investovat peníze, já už chci investovat čas... a energii..

18. 06. 2013 13:13

Kaitao

Zvláštní..poslední dny na mě tak 6x koukla rada ohledně hubnutí a o tom,že to musí začít v hlavě.Hmmm..jenže to se těžko udělá,když víte,že na sebe kouknete a prostě VÍTE,že ty nohy jsou hrozný..ať cvičíte jakkoliv,stále se třesete,máte celulitidu a tuk neubývá..farmatika,lékaři ani vytvořené plány nezabírají.pak je těžké myslet pozitivně a věřit ve změnu nebo nedej bože-jak mnoho baculek tvrdí-začít hubeně prostě ŽÍT. to prostě podle mě nejde a už vůbec ne v této republice,posledlé velikostí xs,což je v zemi,která je proslulá svými plnějšími genetickými dispozicemi skutečně hloupý a nervní trend.

16. 06. 2013 06:32

Jirina55

Napište komentář...

16. 06. 2013 06:32

Jirina55

Toto je skvělý článek. Pominu - li ztrátu kil, která je samozřejmě prioritou, začala jsem se tak nějak i přirozeně hýbat. A ne proto, že bez pohybu se hubnout nedá ale proto, že že se hýbat chci a že z pohybu mám radost právě tak, jako třeba z výměny oblečení - větší džíny za menší. A když jsem začala hubnou méně, tak mi moje chytrá váha sdělila, že nabírám svalovou hmotu a to je OK

16. 06. 2013 00:33

Boruv.ka

Zjistila jsem, že hlava v mém případě je v pohodě a euforii,. když opravdu něco fyzicky dělám. Jak týden či déle nesportuji, nálada klesne a endorfiny také. Určitě nebudu sama, kdo to tak pociťuje. Už se moc těším jak se ráno vzbudím, udělám si ovesnou kaši, sbalím plavky a tradá do bazénu !

16. 05. 2013 23:26

vitek75

Já si myslím, že pro hubnutí je důležitý jak žaludek, tak hlava. Žaludek potřebuje být zaměstnaný, aby neměl hlad, ze kterého pak vyplývají všechny negativní emoce. Ale hlava tomu žaludku může pomoci. Třeba tím, že bude vymýšlet, co by se dalo zkombinovat tak, aby to nebylo příliš kalorické, mělo to vyvážený podíl složek, ale hlavně, aby to chutnalo. Předtím, než jsem začal hubnout, jsem si nedokázal představit chleba s medem jinak než pod med pěkně namazáno máslem. Zkusili jste místo másla použít nízkotučný tvaroh? Fantastická chuť a toho medu nepotřebujete tolik. A co místo majonézy si zkusit na zeleninový salát udělat zálivku z nízkotučného tvarohu rozředěného mlékem a dochuceného sušeným česnekem, solí a provensálskými bylinkami. Když přidáte libovou šunku a vejce na tvrdo (nebo Shmaky), ani vás nenapadne si k tomu vzít chleba. Zkrátka díky hubnutí jsem objevil spoustu nových kombinací a spoustu chutí. Hubnutí mě začalo bavit.

15. 05. 2013 11:08

Gogosek

Opravdu můj hlavní problém - MOJE HLAVA !!! snad se mi konečně podaří ji přemoct :-)

14. 05. 2013 15:48

Simin

Naprosto chápu o čem to je. Chce to řešit negativní emoce jakkoli jinak než jídlem, srovnat si to v hlavě a najít si pro sebe jinou drogu než jídlo.

14. 05. 2013 14:41

helenkaa

Mí depresi a držet dietu prostě nejde.. :(

13. 05. 2013 14:19

Lidka21

Taky mám pocit, že teorii znám - ale převést ji do praxe se mi nedaří :( Doufám, že právě tady najdu pomoc... Hlavně bych potřebovala poručit hlavě, psychika je mocná.

13. 05. 2013 12:08

vitanek1

I u mě je problém hlava, pořád mi říká, ještě si něco malého dej, zase tolik KJ navíc to mít nemůže, to určitě spálíš. a člověk si to říká tak často, že se postaví na váhu a vše co pracně shodil, je zase zpátky

13. 05. 2013 10:31

rampelnik

tak teorii rozumím,a snad se i zadaří

12. 05. 2013 23:32

Jan Vacha

pravdivý článek

11. 05. 2013 13:29

Renculda

Co se týká těch "dobrých" návyků: je úžasné, že zrovna tak, jak vznikne návyk na sladké, na alkohol, na kouření, tak naprosto stejně při pravidelném opakování - a netrvá to ani tak dlouho, u mě řádově cca 2 týdny až měsíc - vznikne i návyk na pití neslazené vody, bublinky v ní se stanou hnusnými, návyk na větší množství zeleniny, nebo i odpor k přeslazeným nápojům a sladkostem... Takže to jenom nevzdávat!

11. 05. 2013 08:34

Pbyrtusova

Nelze, než plně souhlasit:-)

10. 05. 2013 09:57

:)

10. 05. 2013 09:19

Georgina

pravda,člověk se musí zamyslet a pak to jde samo

09. 05. 2013 14:52

Martina M.

jedině souhlas

09. 05. 2013 13:49

souhlasím s vámi

08. 05. 2013 21:41

kolibrik26

Hezky napsané, jen to převést do reality, to trochu pokulhává, ale i s kulháním lze kus cesty popojít

07. 05. 2013 22:52

izabela

musím souhlasit :)

07. 05. 2013 16:05

Kate Miss

100°/

07. 05. 2013 11:47

Betynak

Taky souhlasím a myslím, že to je pravda.

06. 05. 2013 14:46

Barunka45

Pěkný článek . Pravdivý .

06. 05. 2013 09:59

filipova

teorii mám zmáknutou několik let, ale praxe občas pokulhává

06. 05. 2013 08:05

Georgina

teorii znám,ale v praxi všechno dodržovat je horší

05. 05. 2013 23:31

ivamal

Mám radost, že většina už jste za vodou a máte své kognice - myšlení zmáknuté a že i chápete, když si mozek vezme dovolenou. To je moc hezky řečeno - že to není tragédie - že člověk nemůže být stále dokonalý. A kdyby ten mozek měl dovolenou přece jenom stále - tak vám doporučuji kurzy STOBu a nebo knihu Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo (STOB pomůcky) - kde je jedna kapitola věnována právě kognitivní terapii - jak zeslabovat sílu negativnich myšlenek, které pak negativně ovlivnují naše emoce a chování.

05. 05. 2013 19:11

Magrata15

Moc hezký článek. Teď ještě, aby to moje hlava pochopila :D

05. 05. 2013 11:25

nic349

Krásný článek a naprostá pravda. Nemám v rodině žádnou podporu, spíš naopak, musela jsem tedy k tomuto poznatku také dojít.

05. 05. 2013 05:32

salcmanka

Heslo dne:Dělejte jen takové změny, při kterých nestrádáte.

03. 05. 2013 22:09

Annie1985

Hm, něco na tom bude....

03. 05. 2013 19:21

JohnMayall

aneb potvrzeno staré dobré přísloví: Všechno je v hlavě.

03. 05. 2013 16:46

mimino

3.5.2013
Velmi dobré rady.Dík za ně.

03. 05. 2013 08:29

Verulik

dobrý článek s hodně dobrými radami :)

03. 05. 2013 06:38

LASENECKA

To už mám také srovnané a cítím se skvěle.Teď konečně pořádně jím a záda už mě skoro nebolí,jen po hodně namáhavé práci.Tady na stobu jsem za 8 týdnů zhodila 10kg.A jedu zase dál :-)

02. 05. 2013 12:28

Cervanek

Moje hlava už také ví

02. 05. 2013 12:25

Laduska

Pravda, pravdoucí,moc dobrý článek.

02. 05. 2013 12:23

hradcacka

Je to pravda, bohužel i moje hlava se urputně brání :-( Co s tím???

02. 05. 2013 12:19

pelantovalucie

Bohužel pravda:( kjá jsem nyní asi2 tydny v krizi po 2 měsíčním hubnití kdy jsem se cítila skvěle vše bylo hezky sehrane prace, děti jídlo cvičení vše v pohodě zelene terčíky pohyb radost ale ted se nemužu vyhrabat ze začarovaného kruhu nic nestíhám, jídlo flákám a večer se přejídám motivace velika zhubnout k moři ale hlava mě poslední dobou strhuje na negativni stranu a a já namem nějak sílu se vzchopit nic se me ted nedaří a navíc čarodějnice takže buřty 2 včera oslava dort, pivko:-(( snad se z toho dnes vyhrabu:-((

02. 05. 2013 11:08

JarMilo

Dekuji za informace.

02. 05. 2013 10:15

filipova

hlava to chápe ale tělo se brání

02. 05. 2013 10:01

.lelinka.

Pěkný článek :-)

02. 05. 2013 09:51

jilkajda

Moje hlavička už to pochopila :-)

02. 05. 2013 09:35

Pyszkova

Pravda pravdoucí - ale někdy to trvá i roky, aby tohle člověk pochopil. Je to tak jednoduché, ale hlava nám našeptává negativní myšlenky, které neustále musíme potlačovat. Moc hezký článek.

02. 05. 2013 08:59

Hanuja

Tak to je pravda. Jak se říká "Pomalu, ale jistě". Hlavně se nezastavit!

01. 05. 2013 23:06

PerditaX

Nojo to je všechno hezké, jenže můj mozek si bere každou chvíli dovolenou...

01. 05. 2013 22:49

veselinek

Zákon teorie učení. Nosit míň kilo a dokázat udělat rychlejší pohyb, jak ocenili známí i neznámí. Huuups !

01. 05. 2013 22:42

Bohdanaa

Hezky a pravdivě napsané. Ale rozhodnutí se dá odkládat stále a stále ...

01. 05. 2013 21:59

hakykralova

Já už to pochopila, ale moji kamarádi ne. I když s jednou věcí ještě bojuji. A to jsou výčitky když "zhřeším", na tom už pracuju. Tak věřím v sebe samu, že to za chvíli dokáži. A pohyb?! Není nic lepšího. Z člověka cáká pot a směje se jak na drogách. Ale je mu tak krásně, tak moc. Všímají si toho i ostatní. Nicméně mé důvodu nechápou :(

01. 05. 2013 21:47

Presne tak... zrovna dnes to muzu jen dosvedcit, prave jedu fomu z lehleho aerobiku a usmivam se a nevim proc! Ale ja vlastne vim! Nemam jhlad a je mu dobre na tele i na dusi... Mam ze sebe radost a jeste sem usetrila par kalorii na malou druhou vecericku ;-) Zmenila jsem mysleni a prave proto verim, ze hubnout budu a vydrzo to! :-)

01. 05. 2013 19:14

ivacamp

jo jo je to tak..... díky stobu se snažím jídlo užívat a i když si dám něco nezdravého tak si to prostě dát s chutí, uzpůsobit tomu denní jídelníček a i když nevyjde, jede se dál... nesnáším ty kecy ježiši to jsem zase zhřešila.. a druhý den nic nejím... o tom to opravdu není... a JÁ si včera opekla na čarodějnicích buřta, hezky od známéno řezníka... no vychutnala jsem si ho jako nikdy... pravda semaforky byly oranžové, tuk červený, ale dneska zelené.... a dvě hodiny makačka na zahradě... takže je to opravdu jenom o přístupu... hlavně aby ta hlava na to nezapomínala.. :-)

01. 05. 2013 18:14

Hana2

Pravda, pravda - nezbývá, než souhlasit.

01. 05. 2013 17:54

Liba Babina

Hubnutí, jak už na STOBu bylo řečeno mnohokrát, začíná, probíhá i knčí v hlavě. Musím si v hlavě srovnat, proč chci radikálně změnit dosavadní život ní styl a totéž musím udělat, když dosáhnu jakéhosi výsledku. Pokud usnu na vavřínech mám tu velmi brzy JO-JO.

01. 05. 2013 17:45

zdenalan

Svatá pravda.

01. 05. 2013 17:43

Hanka a Martin Silny

Stoprocentně souhlasíme.

01. 05. 2013 17:36

hlavca

jj je to tak

01. 05. 2013 16:16

Knizova.M

děkuji za článek-dobře napsané

01. 05. 2013 13:13

jarmilabeerova

Hezky napsané řádky nezbývá mi mež jen souhlasit.

01. 05. 2013 11:38

Prskoletka

pravda svatá

01. 05. 2013 10:56

muriela

Absolutní souhlas :-)

01. 05. 2013 10:26

Iva77

Je to velká pravda :-)

01. 05. 2013 10:25

1a234

Znovu jsem se k tomu článku vrátila. Je to hezky napsané.

01. 05. 2013 10:07

Mysha

Pravda :-)

01. 05. 2013 09:18

mooorka

Mojí motivací je zdravotní stav, ale nikdy není pozdě (snad) začít.

01. 05. 2013 08:15

je to prvda, jen kdyby mi to šlo tak lechce jak ostatním.

01. 05. 2013 08:09

helpac

S tím se dá jen souhlasit :-)

01. 05. 2013 06:48

MartinaSilna

Díky za tyto řádky:)))

01. 05. 2013 06:44

jilkajda

Mohu po prvním cyklu jen potvrdit, vše to funguje přesně takhle !

01. 05. 2013 00:02

VelkaKatka

Hlava mi po dvou dětech v pubertě neslouží. Ale souhlasím, naprosto.

06. 04. 2013 12:20

srboma

super článek ;-)! Hodně pravdivý!

17. 03. 2013 19:05

Petr Silny

největší motivacví je úspěch... když to jde, jde to mnohem lépe, nálada , snaha sktivita. A jak se v článku říká, nezakazovat si "nikdy" ale většinou.
Pak nejde o boj, o zásadní změnu, o trest atd. a jak doufám, tak se to podaří udržet i pak...

17. 03. 2013 04:18

seredka

naprosta pravda

13. 03. 2013 16:39

belle.poupee

Všechno v článku je svatá pravda..

11. 03. 2013 22:21

Kveta Silna

Je to zajímavý způsob hubnutí, moc se mi to líbí, vidím, že to funguje, díky.

09. 03. 2013 12:22

dagmarhruska

Jak presné. Vse je v hlave. Zapisuji dva týdny, nemám uz ani hlad a takové výkyvy, kdy jsem snedla 3 tatranky po sobe.A pritom mi pripadá, ze jím víc. Mozná ne víc, ale zdraveji a pravidelneji. Zhubla jsem dve kila a uz ted se cítím lépe. A mám i lepsí náladu.

09. 03. 2013 10:51

Martina12Silna

hlava je fakt někdy těžká ;o), ale když na STOB člověk není sám ;o)....

09. 03. 2013 10:47

Veve12

Je pravda a opravdu to funguje. Já o tom mluvila hodně dlouho, ale až když jsem si to srovnala v hlavě tak to šlo. Už mám kila pryč a udržuji. Je mi moc dobře :-))

09. 03. 2013 10:26

katkastill

NAPROSTÁ PRAVDA! Vím o sobě, že si to taky musím v té hlavě přehodit - ale je to hrozně těžké!

09. 03. 2013 10:25

jednoduchá, ale pro někoho nezkutečně těžká pravda

09. 03. 2013 10:20

Iva77

Je to přesně tak, hlava ... je v tomto případě nejdůležitější :-)))

09. 03. 2013 10:17

Ludvikova

pravda pravdoucí

05. 03. 2013 13:14

1a234

Svatá pravda\'

05. 03. 2013 12:47

jilkajda

Moc hezky napsáno, děkuji

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma

Reklama - díky našim sponzorům můžete využívat tyto stránky zdarma