TOPlist
Sledujte nás:

Nejlepší letní sladké recepty vhodné i při hubnutí

Zpět

Autor: Bc. Karolina Ponocná Kamberská

Odborná recenze: Ing. Hana Pávková Málková

 

Však to znáte. V létě všichni cítíme silné vanutí svobody a nechceme se omezovat. V zahrádkách dozrává ovoce, zmrzlináři se překonávají ve vymýšlení nových příchutí a zhubnout do plavek už stejně nestíháme, tak co? Musí nám ale sladké chutě vždycky způsobit výčitky svědomí? 

 

Protože jste na stránce STOBu, určitě tušíte, že pro vás budeme mít nějaké důmyslné řešení. Nemá totiž cenu odepírat si veškeré potěšení ve jménu štíhlé linie. Naším cílem je vyvážit zájmy našeho těla i duše. Pojďme si tedy projít skvělé sladké recepty, užít si léto plné chuti a netrpět přitom pocitem selhání. 

Ovoce v hlavní roli

Právě v létě (a pak na podzim) nám zahrádky i trhy nabízejí spoustu čerstvého ovoce. Že má tato lákavá nabídka svůj rub i líc, ví asi každý, kdo se někdy zajímal o výživu. Ovoce obsahuje cukr… ale to rozhodně není důvod se ho vzdávat. Je totiž zdrojem spousty látek důležitých pro naše tělo, a tak by byla škoda si ho v sezóně neužít. 

 

Více se dozvíte v článku: Ovoce při hubnutí – ano, nebo ne? Čtveřice omylů, se kterou se v praxi setkáváme

 

Jestli vás při vyslovení slova „ovoce” napadnou hlavně ovocné koláče, může to ale být zrádné. On takový borůvkový koláč z litého nebo kynutého těsta často obsahuje pěknou hromadu mouky a cukru, nemluvě už o másle v křehkém těstě… Samozřejmě i koláče mají své méně těžké verze, podívejte se třeba na tyto recepty:

 

Celozrnná švestková bublanina s makovou drobenkou

 

 

Šťavnatý meruňkový koláč s lískovými ořechy

 

 

Kakaový strouhaný celozrnný koláč s borůvkami a tvarohem

 

Koláče nejsou povinné

Pokud vaše rodina není zvyklá na celozrnné koláče, bude jimi možná překvapena. Celozrnné sladké pečivo je zkrátka trochu jiné a někomu připadá trochu „škrabavé”. Mouka ale není v koláčích z hlediska zdraví to zásadní, mnohem důležitější je, kolik do nich dáte tuku a cukru. 

 

Existuje i spousta receptů, u kterých ani největší konzervativci nepostřehnou, že se jedná o „celozrnné zdravé jídlo”. Typicky jsou to třeba lívance a palačinky! Při jejich přípravě použijete jen trochu mouky a přidáte vajíčka, mléko, jogurt, tvaroh…

Do lívanců se bez problémů ukryjí i superzdravé ovesné vločky: 

 

Lívance s řeckým jogurtem a borůvkami

 

 

Skvělé jsou i lívance z ječné mouky a kefíru.  

 

Rychlé jablečné lívance z kefíru

 

 

Vyzkoušet můžete i populární galetku, kterou opět nezapomeňte doplnit tvarohem nebo jiným zdrojem bílkovin.

 

Ovesná galetka s tvarohem a meruňkami